| Chawki a întrebat:

Viata de dincolo?

Răspuns Câştigător
| milan9 a răspuns:

Imediat după despărţirea de trupul biologic, sufletul îşi continuă existenţa într-un mod care îi permite să CONŞTIENTIZEZE, să SIMTĂ, să se BUCURE sau să sufere, să POARTE DIALOGURI, îşi afirmă dorinţe sau păreri de rău:...

Luca16, 22: „Şi a murit săracul şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit şi bogatul şi a fost înmormântat.
23. Şi în iad, ridicându-şi ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam şi pe Lazăr în sânul lui.
24. Şi el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine şi trimite pe Lazăr să-şi ude vârful degetului în apă şi să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti.
26. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiţi în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci fraţi, să le spună lor acestea, ca să nu vină şi ei în acest loc de chin.
29. Şi i-a zis Avraam: Au pe Moise şi pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morţi se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Şi i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise şi de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morţi.

24 răspunsuri:
| Musique a răspuns:

Există viață dincolo?

| DenisIonut01 a răspuns:

Cei cu ea?
Nu stiu ce o fi si nu ma gandesc la asta ca deocamdate nici nu pot sa aflu dar nici nu e treaba mea.

| sublime89 a răspuns:

Nu te poti "intoarce" daca mori. Aia erau doar in coma si au avut niste vise sau halucinatii si le-au interpretat ca fiind viata de dincolo.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru sublime89):

Eu mi-am facut o secta religioasa. Credem in BMW si femei.
De ce dupa moarte, "interpretand halucinatiile", l-am vazut pe Dumnezeu, nu un BMW plin de femei? De ce oamenii care cred in divinitate nu au vazut un BMW plin de femei?

| Dandanache a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Moarte clinica sau coma? Sau acum ne scrii de pe nasalie? Am inteles, te-ai proiectat in cadavrul viu si ne impartasesti experiente post mortem. Atunci poate ne explici si de ce hindusii il vad dupa moarte pe Yamraj, zeul mortii?
http://www.near-death.com/hindu.html

In one study carried out in 1985, the experiences of 16 Asian Indians had been compared with those of Americans and it had been found that the Indians had often encountered Yamraj, the Hindu king of the dead, while the Americans had not.

http://www.horizonresearch.org/main_page.php?cat_id=66

| sublime89 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

L-ai vazut pe d-zeu pentru ca nu ai stiut intrerpreta altfel ceea ce ai vazut. Ti se baga in cap sistematic ideea de d-zeu, si atunci orice lumina sau tunel sau halucinatie vezi cand esti in coma, zici ca e d-zeu. Chiar daca ai vedea un fel de "fiinta" sau entitate, de ce ai trage concluzia ca e zeul crestin si nu alt zeu? Un "zeu" pe care nici nu-l cunoastem.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru sublime89):

De mic am fost "indoctrinat" ca dupa moarte voi vedea un BMW. Nu auzisem in viata mea de Dumnezeu.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Dandanache):

Dadeam un exemplu.

| sublime89 a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Atunci orice vei vedea vei crede ca a fost un BMW.

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru sublime89):

Ai dreptate. A fost in transformer.

| Lizzu a răspuns:

Viata de aici? thinking exista? daca da, ce-i cu ea?

| ErrorFound a răspuns:

Pai din exprimarea ta ciudata rezulta ca viata dupa moarte exista. straight face De ce? straight face
Fiindca spui ca s-au intors.

In fine, nimic nu poate fi sigur fiindca exista factorul skitzofrenie.

| Naяutσ a răspuns:

Aberatii.

| Naяutσ a răspuns:

Ai schimbat intrebarea! Da, exista viata de dincolo, vrei sa spui ca nu crezi in Doamne Doamne? frustrated

| HueyFreeman a răspuns:

Hauuu, m-ai gasit.

| Maxim96 a răspuns:

Da,sunt cazuri cand s-au intors, spunand ce au vazut si ce au simtit.
Credinta ne invata ca exista viata dincolo de mormant.Caci omul este creat pentru a trai vesnic.

| HDeNiSaR a răspuns (pentru Maxim96):

De a trăi veşnic pe pământ, nu pe nu stiu unde!
"Da, sunt cazuri cand s-au intors, spunand ce au vazut si ce au simtit."-eu nu am auzit nici nu astfel de caz ( si minunea, trăiesc si eu pe Pământ) dar Lazăr de ce nu a spus nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Singura dată când sunt de acord, LITERALMENTE, cu #YOLO.

| Scarbo a răspuns:

Cu trecerea anilor am invatat ca nimic nu dureaza vesnic.

| Andr3y25 a răspuns:

Murim si ni se taie filmu de tot. Bucurati-va de viata asta...Ca e unicata.

| andreea9701 a răspuns:

Cred ca exista

| DavidOsam a răspuns:

Din strainatate? E destul de buna, dar sunt multi tigani.

| JustSolutions a răspuns:

Normal ca exista daca la asta te-ai referit

| bobbyjah a răspuns:

"de dincolo" laughing

Întrebări similare