| Vernusio a întrebat:

Cum vezi tu viata de dincolo? In ce crezi?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Fantezii umane, satisfacerea neviilor emotionale umane, de ce omul sa spere la asa ceva? Omul se minte toata viata cu sperante desi nu ma mir, eu unu nu vad de ce sa existe asa ceva, bucurate de viata asta de asta stim sigur ca exista

| Ager a răspuns (pentru RAY):

De ce să spere? pentru simplul motiv că au argumente solide.
Dacă nu au, mai bine renunță în a spera

| RAY a răspuns (pentru Ager):

Care argumente solide?

| Ager a răspuns (pentru RAY):

învierea de exemplu. Promisiunea primită de la Creator.

| RAY a răspuns (pentru Ager):

Care creator? in biblie scrie ca cei mortii numai sunt constienti de ei, in vt nu scrie de nici o inviere, tu crezi ca morti vor invia?

| Ager a răspuns (pentru RAY):

E cel ce a creat totul, de la atom la Univers ca întreg. Ce mă face să cred că totul e creat e o altă filă de carte. Afli despre el studiind natura. Despre scopul lui afli studiind cuvântul lui Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru Ager):

De ce sa nu studiez cuvantul lui brahma? de unde stii ca brahma nu exista iar dumnezeu exista? ai vreo dovada in afara de credinta?

| Ager a răspuns (pentru RAY):

Da, alții care au înviat. Printre care și Isus Cristos. Și unii istorici vorbesc despre Isus din Nazareth

| RAY a răspuns (pentru Ager):

Poti dovedi ca cineva a inviat vreodata? nu am timp de pierdut

| oprescudorin11 a răspuns:

Viata de Dincolo este continuarea vietii de acum, atunci cand apare hiatusul despartirii de ea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O trezire din somnul mortii la viata vesnica pe acest Pamant sau pe alte planete ca Pamantul amenajate de Dumnezeu ulterior ca sa incapa toti oamenii care IL iubesc. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

RAY, daca ai fi Dumnezeu si ai sti tot 100% te-as crede, DAR...

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Brahma

"Brahma (scris "Brahmā" în transliterația IAST, ब्रह्मा în Devanagari și pronunțat /brəhmɑː/) este zeul hindus al creației și unul din membrii trinității Trimurti, alături de zeii Shiva și Vishnu. Nu trebuie confundat cu Spiritul Cosmic Suprem din filosofia hindusă, Brahman (rădăcina cuvintelor Brahma și Brahman este aceeași). Brahma este zeu personalizat. El este rezultanța interacțiunii a două forțe, una centripetă și alta centrifugă ale universului. Totodată el se situează între Brahman ființa supremă absolută impersonală și brahmanul, preotul. Brahma este identificat cu zeitatea vedică Prajapati."

https://ro.m.wikipedia.org/wiki/Brahman

"În funcție de școala filosofică, Brahman poate fi conceput ca personal (cu calități), impersonal (fără calități) și suprem.

Aum – Acest suprem Brahman(nemanifestat) este infinit, acest Brahman determinat(manifestat) este infinit. Infinitul ia naștere din infinit. Dacă iei din Infinit inifinitul, infinitul rămâne intreg."

Acestea sunt erori comparative si confuzii si erori matematice. Dumnezeu nu are parti manifestate si parti nemanifestate. Dumnezeu este doar personal pentru ca omul este personal si nu impersonal. Duhul Sfant are calitati chiar daca nu este personal si prin Duhul Sfant apar calitati la oamenii buni precum dragostea, bucuria, pacea, indelunga rabdare, stapanirea de sine. Materia este finita, spatiul aparent gol este finit. Insa toate acestea adunate alcatuiesc infinitul. Infinit-infinitulInsusi = zero. Si este echivalent cu Infinit = infinitulInsusi. Spre deosebire de hinduism, in Cuvantul Lui Dumnezeu Biblia sunt scrise concret scopurile Lui Dumnezeu cu omul. Religia hindusa este si o "stiinta" si o credinta vaga si obscura care imita stilul vag si obscur al Diavolului.

In Vechiul Testament este scris despre speranta si posibilitatea invierii.

| DarkAndDreary a răspuns:

Nu cred în viața de dincolo.

| cyupaku a răspuns:

In viata vesnica, deci in mantuire, evident daca stii ce inseamna

Răspuns utilizator avertizat
| Denisya a răspuns:

Hm o vad cum scrie in biblieoricum se zice ca mintea noastra nu isi poate imagina asa materie.