| Marck94 a întrebat:

Viata dupa moarte nu va afla nimeni, totul e misterios. Asa e? Sau ce credeti? Eu cred dupa moarte e ceva ca in vis. happy Hai Ray sa spui ceva laughing)

36 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Tot ceea ce stim despre viata, modul in care functioneaza si se dezvolta ea nu sugereaza nici in cel mai mic fel ca ar exista alta viata in afara de asta.
Faptul ca asta e singura viata este in perfecta concordanta cu toate cunostintele actuale.

Pe de alta parte ideea ca viata dupa moarte ar exista, desi nu se poate demonstra ca fiind falsa, e absurda si lipsita de orice argument.
Si afirmatia ca undeva in Univers exista un unicorn mov cu un corn rosu si o pata verde pe piciorul stang nu poate fi infirmata.
Destul de evident insa ca e foarte, foarte, foarte imporobabil sa intalnesti o asemenea faptura.

| RAY a răspuns:

Eu cred ca nu exista nimic dupa moarte,cel putin eu am fost aproape de moarte si vreau sa spun ca nu am stiut de mine nimic,dar partea buna a fost calmul,pacea care am simtit-o dupa ce am fost constient, numai simti ca timpul trece, parca totul e acelasi, e ciudat, nu am simtit frica, teama, desi nu stiam unde sunt

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Salut! Nu are sens sa se fi rastignit Hristos degeaba fara a fi ceva dupa aceasta viata! Suntem liberi sa alegem.

| doctorandus a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Inca o data: ideea ca Isus ar fi murit pentru noi este o credinta subiectiva, nu un adevar istoric.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru doctorandus):

Daca nu ar fi existat, nu ar avea logica prietene!

| doctorandus a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Eu nu am negat ca omul Isus a existat. Am negat ca "Isus a murit pentru noi" e fapt istoric obiectiv. La urma urmelor, chiar teologii crestini sustin ca se numeste "credinta" si nu "stiinta". Ca a existat si a murit pe cruce: de acord. Dar adausul "pentru noi" este anistoric.

Răspuns utilizator avertizat
| Donsavas a răspuns:

Misterul este ce nu se intelege in legatura cu viata. Moartea inseamna doar sfârșitul minții noastre.

| mentholinks a răspuns:

Nu prea are legatura cu religia ce crezi tu.

| SandraEve a răspuns:

Viata dupa moarte exista. Depinde de noi daca dorim o viata vesnica minunata sau una plina de chinuri

| doctorandus a răspuns (pentru SandraEve):

Poti crede ce vrei tocmai pentru ca nimeni nu stie daca urmeaza o viata vesnica si nici ce fel de viata vesnica ar urma.

| SandraEve a răspuns (pentru doctorandus):

Mhm, fiecare crede ce vrea. Dar din moment ce Hristos s-a intors din morti si a dovedit asta...ar trebui sa insemne ceva

| doctorandus a răspuns (pentru SandraEve):

Nu stim daca s-a intors din morti, asta e o credinta subiectiva, nu un fapt obiectiv.

| mentholinks a răspuns (pentru SandraEve):

Da, dar el nici nu a apucat sa putrezeasca. Corpul i-a ramas intact.

| SandraEve a răspuns (pentru mentholinks):

Asa e

| doctorandus a răspuns (pentru SandraEve):

Ceea ce poti sa crezi dar nu poti sa stii.

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru Yhwh2020):

Bine happy

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Au fost altii

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Da, stiu ca au fost. Iisus nu o sa vina si o sa se se lase rastignit a doua oara, nu o sa vina la tine sa iti faca o minune si sa invieze in direct la Maruta sau mai stiu eu ce emisiune ca sa ai tu o dovada clara ca esti tu necredincios.
A venit o data, a doua oara cand va veni, va fi sfarsitul

Răspuns utilizator avertizat
| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Yhwh2020):

Eu sunt adeptul logicii, daca nu ar fi dovezi degeaba sunt atatea biserici si mucenici etc...

| Holiday a răspuns (pentru SandraEve):

"Dar din moment ce Hristos s-a intors din morti si a dovedit asta..."

Isus asta al tau a fost doar un sectant schizofrenic. Foarte posibil sa fi murit agatat intr-un par, dar de inviat apoi nici vorba. Sunt doar povesti pentru fraieri.

| SandraEve a răspuns (pentru Holiday):

O discutie cu tine nu are sens

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

laughing nu avea rost sa comentez, tu ai facut acolo o comparatie aiurea, nu putem compara asa

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nu ai dat nicaieri cu nimic :/ doar ca e o comparatie necorespunzatoare, defectuoasa
Si sincer, nu nu vreau sa imi mai bat capul sa explic, pentru ca oricum e in zadar.
Nu e job.ul meu sa conving pe nimeni anumite fapte. Sunteti liberi sa credeti ce doriti. De asta se numeste "liber arbitru". Daca nu era asa, venea si va dadea cate o palma peste ceafa de care ori auzea unul ca tine ce porumbei scoate pe gura. El stie ce urmeaza sa se intample, dar ne lasa sa facem cum vrem si stim. Daca ii cerem ajutor, ne ajuta. Daca aruncam cu pietre catre El, si uitam ca El e " sus" si nu il atinge niciun bolovan aruncat de voi...tot voua va pica peste ochi.

| doctorandus a răspuns (pentru SandraEve):

Inca o data: ceea ce poti sa crezi dar nu poti sa stii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

"sectant schizofrenic"
Dacã era nebun, de ce a fost omorât si rãstignit? Ca multi altii. Dacã un om are probleme psihice il lasi in pace nu-l omori, nu omori oameni daca sunt dusi cu pluta, ii omori pe aceia care au o putere "Dumnezeiascã" si la care tu nu ai acces.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru ca facea valuri aiurea. Ai impresia ca e primul sau ultimul caruia i s-a nazarit ceva si a sfarsit asa? Asa mergeau lucrurile pe atunci si chiar mult mai tarziu. Prin anumite locuri si acum. Ia gandeste-te numai cati au fost casapiti ulterior de adeptii schizofrenicului asta tot pe acelasi motiv...

| SandraEve a răspuns:

Sunt "oita" pentru ca am anumitd credinte si convingeri?
Ok...
Dar fiecare crede ce doreste. Intr-un final, vom afla adevarul

Răspuns utilizator avertizat
| SandraEve a răspuns (pentru Yhwh2020):

Ma bucur ca esti de acord