| SaveTheNature a întrebat:

Viata este o intamplare?
Ratiunea este o intamplare?
Contiinta este o intamplare?
Pamantul si viata de pe el sunt o intamplare?
Credinta este o intamplare?
Crucea este o intamplare?
Evolutia este o intamplare?
Isus Christos este o intamplare?

Răspuns Câştigător
| EmaS a răspuns:

Nu.Viata este darul lui Dumnezeu.
Nu. Dumnezeu ne-a inzestrat cu ratiune ceea ce ne face diferiti de animale.
Nu.Ea este glasul lui Dumnezeu sadit in fiecare om.
Nu suntem o oarba intamplare. Dumnezeu a creat acest univers minunat si pe om.
Nu.Credinta este o incredere neclintita in Dumnezeu.
Nu.La Golgota s-a impacat cerul cu pamantul.Acolo s-au intalnit Justitia cu Dragostea lui Dumnezeu.
Da.
Nu.El este Fiul lui Dumnezeu care a platit pretul pentru pacatele noastre.

43 răspunsuri:
| SaveTheNature explică:

Tocmai. Nici intrebarea mea, nu este o pura intamplare.

| SaveTheNature explică:

Nici nu am cui sa dau funda, din vreme ce explicatia stiintifica la intrebarile fara raspuns- raspunsul este intamplarea.

| danay72 a răspuns:

Nimic nu e intamplator, totul este sigur si a aparut cu un scop.Isaia55:10,11

| Thunderstruck a răspuns:

Credinta - nu, e normal sa crezi in ceva superior atunci cand esti slab.Crucea - probabil e o intamplare, a tras unul acum 40 000 de ani 2 linii si s-o intamplat, nu? Isus Cristos - posibil, din moment ce Maria a nascocit povestea cum ca ar fi fost inseminata de Dumnezeu, poate a fost o intamplare ce-a facut cu postasul. Evolutia - e o lege, daca T.Big-bang e adevarata, atunci e o intamplare, daca nu, atunci e programata de cineva.Pamantul - la fel.Viata- cel mai probabil, da, teoria conform careia viata ar fi purtata prin univers de asteroizi e foarte probabila, iar probabil si planeta noatra a fost "inseminata" de un asteroid.Deci daca viata a fost o intamplare, probabil si ratiunea si constiinta la fel. Oricum, ce vrei sa demonstrezi cu intrebarea, ca Isus e fiu de zeu si ca exista un zeu suprem?

| RAY a răspuns:

Viata este o intamplare?

nu, viata este unica in sistemul nostru solar datorita conditilor bune

Ratiunea este o intamplare?
nu, este rezultatul a milioane de ani de evolutie umana
Pamantul si viata de pe el sunt o intamplare?
nu, viata a evoluat datorita conditilor bune
Evolutia este o intamplare?
nu, evolutia nu inseamna intamplare si total altceva inseamna selectie naturala care nu-i intamplatoare

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Concluzie : "conditiile bune" sunt o intamplare.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Nu, si pur si simplu asa s-a intamplat, din cele 8 planete pamantul e la o dstanta cat de cat buna nu perfecta, pamantul nu e deloc perfect putina apa potabila, schimbari dese de vreme, nu-i o lume asa cum o viseaza uni perfecta daca ar fi nu ar m-ar fi atatea dezastre naturale

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Problema e ca tu nu dai posibilitate la nimic, posibilitatea ca viata sa fi aparut pe pamant e foarte mare dar desigur simpla, nu poti lua o celula evoluata de aproape 4 miliarde si sa spui ca aia nu putea aparea atunci logic ca nu nici nu a aparut asa ceva, tot ce a aparut era simplu, extrem de simplu ca arn care a evoluat in timp

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Pur si simplu, si omul a evoluat mai mult d.p.d, v cognitiv decat celelate animale (tot din cauza conditiilor).
Si tot pur si simplu - avem si ratiune in plus.
Crucea, Isus, Credinta sunt tot intamplari.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Da pentru ca omul sa bazat mai mult pe imaginatie, creativitate, probabil hrana ea marit creierul in timp a devenit cea ce este, inca ceva omul se naste prost apoi devine invatat, nu se naste invatat, deci si ratiunea tio antrenezi

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Crucea = nu a spus isus sasi faci cruce

Isus = horus

Credinta = a crede in ceva fara a avea dovezi

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Nu ma refer a ne face cruce. Ci simbolul crucii.

Credinta= a crede in ceva fara a avea dovezi -este tot o pura intamplare>?

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Isus nu a existat ce ar putea fi o mitologie intamplatoare

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Piramidele, stonehenge, ulcioare si obiecte mai vechi de 5000 de ani - nu sunt o intamplare.
Isus, care e la scara mondiala- este o intamplare. -un mit, o vrajeala, o minciuna.
Interesant.

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Piramidele, stonehenge, ulcioare si obiecte mai vechi de 5000 de ani - nu sunt o intamplare.

cine a zis ca e o intamplare ia chiar munceau in zilele alea

Isus, care e la scara mondiala- este o intamplare. -un mit, o vrajeala, o minciuna

isus e un produs fabricat de catre pavel si promovat de catre crestini, prin violenta, razboeie, crime a adus acesta minciuna la nivel mondial

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Cu ce scop? Ce avantaje le aduce lor ca in anul 2012 oamenii cred in minciuna starnita de ei atunci? ii ajuta cu ceva pe cei ce au scris 'minciuna'?

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Vaticanul este cel mai bogat stat din lume si tu ma intrebi cu ce lea ajutat

| SaveTheNature explică (pentru RAY):

Cu ce i-a ajutat, pe oamenii de acum 2000 de ani, care au scris Biblia si acele inventii?
Cu ce l-a avantajat pe Pavel, sau pe cine crezi tu ca a scris ' minciunile' ca acum Vaticanul e bogat?

| C0nstantin a răspuns (pentru SaveTheNature):

Crucea este folosita ca si semn al crestinismului deoarece a Iisus a fost rastignit de romani pe cruce. Crucificarea era cea mai practicata metoda de tortura in acele vremuri. Iisus o fi existat cineva cu numele de Iisus (in rest ma abtin de comentarii legate de minunile facute de el). Credinta nu este intamplare. Tu crezi in Dumnezeu, eu cred in fortele mele proprii etc. Este alegerea fiecaruia nu este doar o intamplare...

| RAY a răspuns (pentru SaveTheNature):

Cu ce i-a ajutat, pe oamenii de acum 2000 de ani, care au scris Biblia si acele inventii?

noul testament a fost scris acum 2000 de ani nu biblia, evrei atunci aveau nevoie de o speranta pavel s-a oferit sa le ofere,
pavel a dorit sa faca o secta ca sasi plateasca pacatele comise impotriva evreilor

| Alphawolf a răspuns (pentru SaveTheNature):

"Cu ce i-a ajutat, pe oamenii de acum 2000 de ani, care au scris Biblia si acele inventii?" - Tu ai vrea ca lumea sa fie mai buna!? Cu siguranta. Omul are nevoie de o lume mai buna, pentru ca este conditionat de acea lume, el are nevoie de siguranta atat pentru el cat si pentru persoanele iubite. Asta i-a facut sa inventeze. Au facut ordine, legi pentru vremurile alea, folosindu-se de psihologia umana.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Isus nu e Horus, el este corupt din Horus.

| Mădă0611 a răspuns:

Da.
Nu, o inventie.
Pentru toate intamplarile multumeste-i gravitatiei thinking

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Asta-i cea mai proasta "intrebare" a ta.Wtf.

| SaveTheNature explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Stiu. Din moment ce n-ai raspuns.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru SaveTheNature):

Poftim.Totul este relativ.
Puteai sa spui direct : Evolutia e o intamplare? Se rezolva totul...
Si ce mai inseamna si crucea aia?
Deci, ca sa fiu mai clar, evolutia e o "intamplare".

| SaveTheNature explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Evolutia este o intamplare. Hm. Ia repeta-ti raspunsul in gand usor.
Evolutia este o intamplare, evolutia este o intamplare, evolutia este o intamplare.
Mai soptit:
evolutia este o intamplare.
Cum suna?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru SaveTheNature):

Atunci ce e? Fictiune? Asa e, ca voi crestinii confundati realitatea cu irealitatea.

| Zenit313 a răspuns:

Viata este o intamplare.

Ratiunea nu este o intamplare,o avem pentru ca am avoluat delungul milioanelor de ani.

Constiinta,nu este,are aceeasi origine ca ratiunea.

Pamantul si viata sunt o intamplare.

Credinta nu este o intamplare,face parte din natura noastra umana,dar difera modul in care o folosim.

Crucea este un simbol European transformat intr-un instrument de tortura, deci nu este o intamplare.

Evolutia nu este o intamplare, este rezultatul schimbarilor, mutatiilor si adaptarii organismelor la diferite conditii de viata.

Iisus, este o intamplare.Au fost, sunt si vor mai fii oameni intelepti.

| SaveTheNature explică (pentru Zenit313):

Interesant. Cate intamplari. Dar faptul ca luna si soarele -desi au dimensiuni diferite, si distante diferite fata de pamant, au raze egale si se suprapun p[erfect, la eclipsa de soare. Si astea sunt tot o intamplare?

| Zenit313 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Logic! Universul este guvernat de legile fizicii!
Legile fizicii au trasformat, transforma si vor transforma TOT universul.

Daca nu cunosti un raspuns, cerceteza, nu lasa nimic pe seama lui Dumnezeu!
Daca fiecare raspuns era "Dumnezeu", noi traiam inca in pesteri cu impresia ca stim toate raspunsurile lumii inconjuratoare! laughing

| RAY a răspuns (pentru Zenit313):

Dumnezeu este raspunsul la cea ce inca nu cunoastem sau nu vrem sa stim, asta e adevarul

| Zenit313 a răspuns (pentru RAY):

Asa este...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenit313):

Pai daca viata e o intamplare, nu tot ce tine de ea e intamplare?
E o intamplare ca au aparut (s-au format) stele. E o intamplare ca au aparut planete. E o intamplare ca a aparut viata. E o intamplare ca viata a evoluat. E o intamplare ca in procesul evolutiei "viata" a inceput sa gandeasca. Nu?

| Zenit313 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu este o intamplare din moment ce cunoastem procesul happy

Aparitia universului putem spune ca este o intamplare, pentru ca nu stim exact.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenit313):

Nu conteaza daca il cunosti sau nu. E o intamplare pentru ca nu avea un plan. Tot ce exista exista datorita gravitatie, pe langa Big-Bang, deci, pura intamplare ca intr-un punct s-au atras niste particule si nu altele, sau e intamplare ca s-au atras.

| Zenit313 a răspuns (pentru Mădă0611):

Depinde de perspectiva...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Sunt si alte legi nu numai cele ale fizici care coordoneaza Univesul, daca te uiti si vezi ca totul are o logica si nu a fost creat de nu stiu ce divinitate, e simpla fizica. Dar daca te uiti mai atent totul si toti sunt legati de alte legi pe care simplu le putem numi legi spirituale. Eu cred ca astralul e un rezultat al acestor "legi".

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Lumea spirituala este tot materiala, pentru ca este materie afalta la alte frecvente, si se aplica si acolo legile fizicii.

Unde nu se aplica, este anti-materia, materia neagra.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Poate ca acum nu intelegem prea bine insa in viitor vom intelege.

| EvaneSScence a răspuns:

Mai degraba cred ca pui intrebarile la intamplare.

| king4aday a răspuns:

Vad ca unii considera existenta unui zeu o minciuna. Nu cred ca e asa. E un ajutor in a ne explica ce deocamdata nu putem explica. Faptul ca treaba s-a institutionalizat, si a devenit religie si control in masa, afacere sau cum vreti, asta ratiunea din noi a facut-o sa fie asa. Eu nu pe zeul inexistent sunt suparat, daca pot sa zic asa ci, pe oamenii care au facut din asta un produs, un joc murdar.
Viata nu e o intamplare. Trebuiesc anumite conditii, o sursa de energie. Nu poti generaliza totul ca intamplare. In natura totul are un rol bine definit. Evolutia a ajutat la dezvoltarea constiintei, ratiunii. Nici la intrebarile tale in legatura cu credinta, n-as raspunde afirmativ. Credinta a ajutat intelectul foarte mult, pana a inceput sa descopere lumea. Civilizatiile vechi aveau zei asociate fiecarui fenomen inexplicabil lor. Cutremur, apa, vant, eclipsa solara, fulger etc. Cum ratiunea a evoluat si am putut sa explicam aceste fenomene, azi obisnuite, nu a mai fost nevoie de zei sa ne explice originea acestora. Singura intamplare, in viziunea mea, a fost doar Big Bang-ul.

| taximetristul a răspuns:

Noh, acum nu chiar toate is intamplari!
Faptul ca unora le vin atatea intrebari tembele pe minut, o fi o intamplare?