| Dragobeta a întrebat:

Voi astia care fluturati credinta si Biblia!
De ce nu va revoltati si nu aratati ca in Biblie scrie de 6 zile de lucru si O ZI de odihna?
Acum avem 2 zile de odihna si se introduce a treia. Nu e deloc conform Bibliei, nu-i asa?

Răspuns Câştigător
| andreiadrian12 a răspuns:

Sunt oi ratacite pentru ca religiile sunt n si sunt ambigue, contradictorii.Ar fi trebuit sa puna mana pe carte,sa invete sa cunoasca natura,Universul,planetele n,stelele constelatiile, pietrele, flora, fauna, populatia!

33 răspunsuri:
| ania a răspuns:

De ce sa be revoltam? O zi e minimul, 2, 3 cu atat mai bine.

| Dragobeta explică (pentru ania):

Atunci de ce sariti si faceti observatii la alte cazuri de "abatere" de la religie? De ce faceti diferente dupa propriul interes?
Uite eu vreau sa-mi incalzesc mancarea duminica. Tu vei sari si vei vorbi de pacatul facut in zi de sarbatoare/odihna.

| ania a răspuns (pentru Dragobeta):

Si eu imi incalzasc mancarea Duminica. Dar si ciesc Biblia si povestesc cu Tata

| J0B0MAT a răspuns:

Unii vor să bage săptămâna de lucru de șase zile.

| carevaescu a răspuns:

Deși nu mă incadrez în audiență țintă a ta, pot spune că e o problemă de logică oarecum simplă.

Cred ( repet, cred, nu fac aici hermeneutică ) că intenția era sa se asigure o zi odihnă, nu 6 zile muncă. Cred ca initial era Sâmbăta acea zi de odihnă, dar cine știe, nici nu contează.

Forma logică ar fi "din cele sapte zile, o zi anume musai odihna"
Asta nu e in contradictoriu cu "din cele sapte zile, acea zi si alte doua odihnă "

Nuș

| Dragobeta explică (pentru carevaescu):

Nu conteaza care este. Poate fi si miercuri. E vorba de numarul zilelor.

| carevaescu a răspuns (pentru Dragobeta):

Diferenta logica este intre "doar o zi" cum interpretezi tu, sau "cel putin o zi" cum cred ca e mai plauzibil avand in vedere ca in acele timpuri probabil nu exista conceptul de zi de odihna.

| Dragobeta explică (pentru carevaescu):

Numai puturosii interpreteaza "cel putin o zi".
Nu uita (daca ai stiut vreodata) ca pe atunci se facea doar agricultura. Asa ca oamenii erau zilnic la camp. Altfel, mureau de foame. Iar dumnezeul lor le-a impus o zi libera.

| carevaescu a răspuns (pentru Dragobeta):

Puturos sau vrednic, logicianului nu i pasă de asemenea trivialități.
Dacă ție îți convine "cel mult o zi", foarte bine fii vrednică și rupe-ți șalele la muncă.
Și nu, nu se făcea "doar" agricultură. De unde ai scos o și pe asta?
Se făceau și piramizi, apropo, dacă vorbim de Vechiul testament.
În fine toate documentele istorice arată că civilizația egipteană avea o diferențiere de meserii destul de înaltă chiar dacă într adevăr baza economică era una agricolă.
Așa că logic vorbind, rămâne probabil corect "cel puțin sabat-ul să fie liber", fără a exclude posibilitatea ca alte zile să fie libere.

| Dragobeta explică (pentru carevaescu):

Trosc prostie!
Piramizile sunt ridicate cu cateva milenii inainte.
Egiptenii aveau alti zei.
Zeul evreu pe care l-am "urmat" e cel cu ziua libera.
Nu merita sa ma contrazic cu unul care habar nu are de nimic dar vrea sa stea degeaba ba sa mai si primeasca retributie pentru asta.

| carevaescu a răspuns (pentru Dragobeta):

laughing)
Bine măi fie cum zici tu.
Hai să presupunem că egiptenii antici au clădit piramidele o singură dată în istoria lor și s-a oprit.
Apoi s au apucat de zarzavat și numai de asta. laughing)

Eu chiar te invit să verifici informațiile de unul singur. Hai tu... nu refuza să citești

| KovacsB a răspuns:

Eu nu lucrez sambata pentru ca asa scrie in Biblie, si duminica pentru ca asa vrea biserica.Nu vreau sa deranjez pe nimeni.

| Dragobeta explică (pentru KovacsB):

In Biblie nu scrie "sambata". Scrie "o zi de odihna". Poate fi oricare. "Sabat" se traduce "odihna" si nu "sambata". Ca popii au fixat-o unii duminica, altii sambata in functie de religie, e altceva.
Si apropo de ce spui tu, daca nu lucrezi sambata, ar trebui sa mergi duminica la munca. Asa cum merg colegii tai sambata.

| KovacsB a răspuns (pentru Dragobeta):

Mai citeste si dupa aceea mai baga-te in seama https://ro.wikipedia.org/wiki/Șabat

| carevaescu a răspuns (pentru Dragobeta):

Sabat inseamna ziua a saptea. Doar un detaliu interesant

| Dragobeta explică (pentru carevaescu):

Șabat (Shabat, în ebraică: שבת) considerat uneori și ca Semnul lui Dumnezeu este ziua odihnei săptămânale instituită de religia iudaică.
Cauta si citeste, nu interpreta prosteste.

| carevaescu a răspuns (pentru Dragobeta):

Hai că nu prea am chef de istorie lingvistică chiar acum dar ebraica antică de unde vine cuvântul sabat sau shabat nu este echivalentă cu ebraică modernă. Eraica modernă a fost inventată în secolul 18 sau 19. Te invit să te documentezi.

În ebraica antică, numele zilelor săptămânii era de fapt ordinea lor. Nu țin minte exact cuvintele în ebraică antică, dar în loc de duminică se spunea "prima", urmată de "a doua", etc până când ajungeai la "a șaptea" adică sabat.

Este absolut fascinant cât de repede poți găsi acest informații pe net. Baftă

| Dragobeta explică (pentru carevaescu):

Faci varza cu zeii italici.
Du-te la culcare!

| carevaescu a răspuns (pentru Dragobeta):

Du te la psiholog și mai citește și câte o carte

| Xox0 a răspuns:

A 3-a zi de odihna e pusa de stat ca el, statul, si firmele sa nu plateasca oamenii. Cand vine vorba de capitalism si politica religia nu mai e bagata in seama.

| EestiSodalane a răspuns:

Doar fiindcă primești zile libere de la stat nu înseamnă că nu poți munci. Eu zic, în calitate de creștin, cu cât mai multe libere cu atât mai bine. Poate munci fiecare ce vrea în acea "zi liberă".

| Dragobeta explică (pentru EestiSodalane):

Bun. Si de ce sa nu muncesti la locul de munca sa ridicam tara asta din saracie?

| EestiSodalane a răspuns (pentru Dragobeta):

Asta-i cu totul altă poveste și ieșim din sfera religiei și intră în sfera politică și economică și sindicate și drepturile muncitorilor și capitalism și bla bla bla

| Dragobeta explică (pentru EestiSodalane):

Eu nu am intrebat de ce avem zile libere.
Am intrebat de ce ultrareligiosii nu se revolta si in acest caz ca in altele. Ca sunt multi pe aici care ne spun ca nici ciorba nu se incalzeste duminica fiindca e pacat.
Dar si ei cre(s)tinii urmeaza interesul. Poate si manipularea popilor.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Dragobeta):

De ce s-ar revolta ca statul iti da zile libere? Dupa cum am zis, doar fiindca ai zi libera de la stat nu inseamna ca trebuie sa nu muncesti. Poti munci un hobby.

| Dragobeta explică (pentru EestiSodalane):

Ce va place sa reinterpretati in favoarea voastra chiar si Biblia pe care o fluturati zilnic. Asta daca nu sunteti analfabeti functionali si nu intelegeti intrebarea.

| EestiSodalane a răspuns (pentru Dragobeta):

Am înțeles întrebarea și nu reinterpretează nimeni nimic. Ai întrebat de ce nu se revoltă creștinii că avem DOUĂ zile de odihnă în loc de una, dar ce zici tu n-are nicio legătură cu ce zice Biblia. Acele DOUĂ zile de odihnă nu sunt "zile de odihnă" ci sunt pur și simplu zile libere de la stat.
Când biblia îți zice să muncești 6 zile și să te odhnești una poți să muncești foarte bine de luni până sâmbătă (sâmbătă să taci treburi prin gospodărie sau un hobby sau să muncești pentru săraci) și duminică să te odihnești. Chiar nu înțeleg de ce ar trebui să se revolte creștinii că primesc o zi liberă de la stat. Nu încalcă nicio lege spirituală.

| Dragobeta explică (pentru EestiSodalane):

Si atunci de ce se revolta pentru alte tampenii?

| EestiSodalane a răspuns (pentru Dragobeta):

Cum ar fi?

| Whateverrr a răspuns:

Sâmbătă mai faci și curat prin casă, nu? O mâncare, o rufă.

| Dragobeta explică (pentru Whateverrr):

In restul zilelor nu faci? Da' puturos mai esti!

| Whateverrr a răspuns (pentru Dragobeta):

Voiam doar să subliniez doar că și asta e muncă.

| Dragobeta explică (pentru Whateverrr):

Dar e liber de la serviciu. Si nu toti muncesc atunci. Pleaca de acasa.