| anabelisa a întrebat:

Voi credeti ca exista raiul sau iadul? Eu personal, nu cred.
Nu a venit nimeni din lumea de dincolo sa confirme faptul ca ar exista.

Răspuns Câştigător
| i86e2 a răspuns:

Nu există vreo dovadă pentru sufletul etern. Știința indică spre faptul că moartea e sfărșitul corpului și a minții, doar atomii supraviețuiesc descompunerii noastre. Nu există vreo dovadă rezonabilă pentru viața după moarte, nici măcar cei cu experiențele cu moartea clinică nu se pot împăca, unul îl vede pe Isus, altul pe Buddha altul pe Allah, altul pe Brahma etc.

41 răspunsuri:
| ReadAllAboutMe a răspuns:

Ei bine, eu nu prea cred... Poate unele persoane cred asa ceva. laughing Dar. cum ai spus tu nu a venit nimeni de acolo sa confirme ca chiar ar existalaughing

| Silviuloan a răspuns:

Fericiti cei ce nu au vazut si au crezut Logic, daca nu s-a intors nimeni inseamna ca e mult mai bine ...decat aici.

| RAY a răspuns:

Isi recomand sa vezi documentarele clah of gods sa vezi de ce a inventat omul raiul si iadul, isi fac eu un rezumat
in orice mitoogie aparea 3 lumii ca in lord of the rings cea de sus -mijloc-jos
omul mereu si-a dorit ceva sa existe dupa moarte desigur asa zesle dovezii sunt basme, asa zisi oamenii aflati in mortii clinice imaginare ei de fapt erau in coma sub efectul medicamentelor care le provocau halucinatii nici de cum calatorii in alte lumii, isi recomand sa intri pe blogul meu, profil-blog nu uita sa pui totul la indoiala si zeul barbos evreu

| RAY a răspuns (pentru Silviuloan):

Ce argument prost rau

| Silviuloan a răspuns (pentru RAY):

Adica? daca mai deschideai o carte sigur vedeai si tu chestia pe care am spus-o...

| RAY a răspuns (pentru Silviuloan):

Sigur cartea aia primitiva de ce nu citesti cartea lui zeus?

| Silviuloan a răspuns (pentru RAY):

Sigur cartea lui zeus, de ce nu citesti cartea aia primitiva?

| RAY a răspuns (pentru Silviuloan):

Tu de ce nu o citesti cartea lui zeus?

| Silviuloan a răspuns (pentru RAY):

Mai bine citesc Harap Alb decat prostii. laughing

| Silviuloan a răspuns (pentru RAY):

Am auzit ca daca ai un bob de fasole in gura in timp ce raspunzi esti mai inteligent...incearca sa vezi daca merge.

| RAY a răspuns (pentru Silviuloan):

Si eu spun la fel despre basemele tale

| RAY a răspuns (pentru Silviuloan):

Silviu tu te crezi inteligent?

| crissa20 a răspuns:

Exista viata dupa moarte, o confirma marturiile celor care au fost in moarte clinica! Dar mai bine incearca link-urile propuse de EmaS

Răspuns utilizator avertizat
| crissa20 a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu ma intereseaza parerea ta, eu cred in ce vreau! Tu crezi in ce vreiwinking

Răspuns utilizator avertizat
| crissa20 a răspuns (pentru lolosaurus):

Asta e doar parerea tatongue

| EmaS a răspuns:

Stiu dragul meu, dar daca dupa aceste experiente rezulta o pocainta autentica, este ok. Bunicul meu a vazut raiul si iadul si in urma acelor viziuni s-au pocait si el si bunica.

| Miauti a răspuns:

Si daca ar veni cineva, l-ai crede?

| EmaS a răspuns (pentru Miauti):

Este scris ca tot nu ar crede.

Răspuns utilizator avertizat
| crissa20 a răspuns (pentru lolosaurus):

Ti-am mai zis ca fiecare are dreptul sa faca ce vrea, aici include si credinta daca tu nu crezi ca dupa moarte mai exista viata si eu cred, e alegerea mea!winking

| reihiuke a răspuns:

Daca faptul ca nu a venit nimeni din lumea de dincolo sa confirme, e un argument pentru care raiul si iadul nu ar exista, inseamna ca admiti ca oamenii, la momentul actual, pot confirma si vedea si intelege tot ce exista in universul asta, sunt orice forma ar fi. Ceea ce inseamna ca 1) esti ignorant 2) te crezi prea destept. Avand in vedere ca stiinta si-a schimbat opinia de mii de ori cu privire la "ceea ce au descoperit" si ca mereu afla ceva nou, asta ar trebui sa te aduca cu picioarele pe pamant si sa iti dai seama ca pot exista anumite lucruri pe care nimeni sa nu le poata confirma (pentru ca nu au cu ce). Deci nici macar dpdv stiintific, vazand cum lucreaza stiinta, nu poti aduce un astfel de argument (cum ca daca nu ti-a aratat cineva, sau nu a descoperit cineva ceva, acel ceva 100% nu exista).

| reihiuke a răspuns (pentru reihiuke):

Sub orice forma ar fi*

| reihiuke a răspuns:

Tot dpdv stiintific, microbii nu existau acum cativa ani si cand a venit unu care a zis ca existau, toata lumea radea de el, pentru ca nu a vazut nimeni asa ceva si nu au cum sa existe. Poate asa o fi si cu asta, de ce nu?happy

| aliceinchains a răspuns:

De-acord! Si la fel si cu dzau, daca mi s-ar arata acum in fata, atunci as crede, evident. Dar nu sunt dovezi care sa sprijine asta si nici raiul, iadul, ingeri, sfinti etc.

Răspuns utilizator avertizat
| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Raiul se refera la gradina edenului de la inceputul creatiei si era aici pe pamant(el va fi restabilit)deoarece nu a mai fost extins deoarece Adam si Eva au fost scosi in afara lui. Iadul e denumit de oameni ca chin vesnic in foc un loc infricosator.Acesta nu e un loc nici fizic nici spiritula, asa ca nu trebuie sa iti fie frica de iad.Viata de dupa moarte, logic ca nu, insa cei care au murit vor fi readusi la viata aici pe pamant, iar un numar limitat v-a invia in cer ca fiinte spirituale.Nu stiu daca ai pe cineva care ti-a murit dar poti avea sansa sa revezi acea persona la timpul potrivit, aici pe pamant, deoarece pamantul se va schimba in paradis (raiul de la inceputul creatiei), cei rai nu vor mai fi cei care asculta de Dumnezeu vor trai vesnic(pentru totdeauna pe pamant)in conditii perfecte de viata.

| crissa20 a răspuns (pentru lolosaurus):

Vad ca ai chef de discutii in contradictoriu si eu nu sunt de acord cu asta! Oricum se spune ca cel mai bun cedeaza! Asa ca sa ai o seara placuta!