| KendyforAll a întrebat:

Voi credeti ca Lucifer o sa invinga, sau Dumnezeu? Voi credeti ca Lucifer vrea binele sau raul? Argumentati daca se poate! Funda

14 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Satana a omorat pe cineva in vt? dumnezeu a omorat pe destui deci cin e cel bun si cel rau? https://sites.google.com/......-in-biblie

eu cred ca nimeni ambii sunt personaje imaginare create de mintea umana, omul mereu da vina pe altcineva doar pe el niciodata ipocrizia umana

| oprescudorin11 a răspuns:

Tendinta si dorinta tuturor ar fi ca binele sa invinga si nu raul. Dumnezeu ne-a lasat libertatea sa facem asa cum dorm, asumandu-ne consecintele vis-avis de Decalog. Dupa decaderea omului de la Adam si Eva, prin nerespectarea singurei porunci, in acea vreme, adica a nu manca din fructul raului (simbolizat prn mar, sarpe si protagonista femeie), aruncandu-ne pe pamant, unde ne-a lasat sa ne descurcam ca pe o pedeapsa, Dumnezeu a continuat sa ne lase libertatea.Cei buni, cei rai care traiesc intr-o simbioza.In fapt ne-a facut pe toti sa simtim si bunatatea si rautatea in noi.Nu exista oameni total buni si nici total rai, decat extrem de rar.Neantelegand decalogul, uneori credem ca facem bine si iese rau. Uneori si invers (pentru majoritatea ca nu are discernamant).Nu va invinge niciodata nici binele sau raul.Vor trai in simbioza.Cred ca Dumnezeu s-a hotarat sa nu ne plictisim.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Daca doresti citeste cu atentie Geneza 3:15, sa vezi ce retii, este un secret sacru tinut ascuns si descoperit la vremea sfarsitului.Pai cine este cel Atotputernic cu dreptul legitim de Suveran al Universului? Oare nu Dumnezeu are acest drept? Oare nu olarul stie mai bine din ce lut modeleaza un vas? Tot ceea ce a spus Dumnezeu pana in prezent s-a implinit, tot ceea ce face Satan face in defavoarea lui si a omului care ii este supus, se foloseste de diferite masinatii ca: imoralitate, droguri, arme, avort, divort, p guvernare defectuoasa din partea oamenilor, politici, partide neloiale, incompetente, comert ilicit, guvernanti corupti, egoisti, ipocriti, organizatii militare, teroriste, religii false, ce-l renega pe Dumnezeu in actiunile lor, materialism, ura, violenta in familie,...(Daca doresti citeste 2Timotei 3:1-5, Apocalipsa 12:7-12).Zilele lui Satan in actiune sunt numarate, Apocalipsa 20:1-3.-7,Apocalipsa 21:1-5. Daca doresti mai conversam. o seara buna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De unde sti ca exista Lucifer? Dar Dumnezeu? Daca sustii Biblia ai argumentele acolo.

| dragos38 a răspuns:

Depinde, daca zeul evreilor are centura neagra cu 10 dani cu siguranta va castiga, insa daca aghiuta va avea centura neagra cu 11 dani/ cine va castiga oare, nu stiu.

| HDeNiSaR a răspuns:

Dumnezeu! Cine îşi cunoaşte cel mai bine creaţia?
şi de a lungul timpului s-a dovedit guvernarea lui Satan!

| RuxandraBianca a răspuns:

Esti cumva pe cale sa devii satanist?

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Dumnezeu va fi cel invingator! Iar Lucifer vrea raul! Sa o stii si tu pe astawinking.

| chitaramea a răspuns:

Dumnezeu l-a facut pe lucifer deci lucifer nu are nicio putere inpotriva lui Dumnezeu!

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns (pentru chitaramea):

Asa este. laughing

| fllu07 a răspuns (pentru chitaramea):

Nu l-a facut pe lucifer, ci pe ingerul care a devenit lucifer. asa cum o mana nu naste un criminal in serie, ci un copil care deveinde criminal in serie.
daca Dumnezeu il crea pe lucifer, era automat vinovat pentru toata suferinta din lume.

| chitaramea a răspuns (pentru fllu07):

Stai linistit ca lucifer nu a devenit asa din intamplare?

| fllu07 a răspuns (pentru chitaramea):

Adica vrei sa spui ca Dumnezeu a premeditat totul?
adica a creat o multime de ingeri si in unul dintre cei mai importanti, a pus dorinta de a se razvrati, de a vrea sa i se a duca inchinare, apoi El la indemnat pe diavol sa ii indemne pe adam si eva sa nu asculte de Dumnezeu, apoi sa ii dea Diavolului puterea absoluta in lume, (Isus a spus ca Diavolul conduce lumea) sa faca rau oamenilor, sa ii minta, sa aduca multe nenorociri pe pamant, gen razboaie, dezastre naturale, boli cumplite, epidemii, sa ii faca pe oameni sclavi, in sensul modern al cuvatului (vezi melodia lu'puya cu antonia- huricane. asculta-i cu atentzie versurile) sa faca ce vrea pe pamant, apoi sa consemneze in biblie ca diavolul va fi legat pentru 1000 de ani pentru a se repara tot raul facut de el, apoi dupa 1000 de ani va fi dezlegat, si impreuna cu cei ce i se vor alatura (biblia spune ca vor fi ca nisipul marii) vor fi distrusi. ce rost au toate astea? Dumnezeu nu a creat pe diavolul, ci pe ingerul care a devenit diavol. si in prezent exista suferinta pe pamant deoarece satan a contestat modul de guvernare al lui Dumnezeu, nu puterea sa. daca contesta puterea era clar cum se rezolva problema. dar a contastat modul de guvernare stiind ca asta pretinde mult timp pentru a se dovedi a cui guvernare este buna. prin urmare el este conducatorul lumii, din umbra. dar nu va mai fi asa, pentru ca are zilele numarate. si el stie asta. Apocalipsa 12:7-12

| lolololololo a răspuns:

Lucifer are treburi mai importante de făcut!