| William a întrebat:

Care credeti ca este samanta raului? Adica ce l-a determinat pe Lucifer sa vrea sa fie ca Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mai uiliam? uite adisuper a explicat bine.dar eu te intreb; poti duce pretentiile tale pana la absurd? presupunand ca un cofer de lut ars vrea sa fie cupa de cristal, prin procedee de ardere de amestecuri de orice o mai vrea stiinta, poate reuseste. vorbim ipotetic.dar poate el vrea sa fie precum creatorul lui poate mai presus.e posibil? noi santem lut. putem noi sa tindem catre a fi mai mult decat creatorul nostru? putem gandi dar am fi intr-o mare eroare nu-i asa?

| William explică (pentru anonim_4396):

Meriti funda asta.

13 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Invidia şi trufia.

| Rapunzell a răspuns:

Mandria. Noi suntem acum ispititi de diavol, insa pe el nu l-a ispitit nimeni. El s-a intors impotriva lui Dumnezeu singur si tocmai din acest motiv, pacatul sau este ireversibil. Noi, fiind ispititi, avem sanse de indreptare, de cainta. El s-a razvratit singur si scapare nu mai are.

| sandra2012 a răspuns:

Pai vroia sa aiba putere, sa imparateasca el lumea, sa fie asemeni lui Dumnezeu. Doar ca...nu prea se poate, nimeni nu poate fi asemeni lui Dumnezeu. Din aceleasi motive pentru care si oamenii vor bani, vor faima. Putere, sa stapaneasca tot, invidie.

| ML001 a răspuns:

Mandria si invidia pe Cel Atotputernic

| Catalinnna a răspuns:

Mandria l-a determinat pe Lucifer sa-si doreasca sa fie asemeni Lui Dumnezeu, desi era cel mai frumos dintre ingerii, insa, a vrut mai mult. Acesta este motivul pentru care, printre cele mai mari arme impotriva diavolului, se numara si smerenia, caci ei nu o au.

| BebeStrumf a răspuns:

Mandria,trufia cum a spus @tristan si @Arthur.

| GoAndFuckYourselfWithAKnife a răspuns:

Demonul tau de 75 din DTlaughing

| adisuper a răspuns:

Mîndria şi lăcomia,fiind atît de mare vroia mai mult, şi mai mult, dar într-un final a ieşit prost pentru el.(aşa se întîmplă şi în cazul oamenilor.)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mandria william. faptul ca erta stralucitor, admirat, frumos.ma uit la oameni si vad aceleasi apucaturi.magulestel pe unul si dai de inteles ca merita mai mult, ca este mai presus decat ceilalti, dai o functie sau un post mai bun si deja se crede sfant.dai oameni in subordine si deja se crede Dumnezeu si cauta sa schimbe fata lumii dupa propria viziune.se va crede stapan si pe ceilalti din randul carora a plecat niste robi.si un om cu cap a spus candva; noi stapanitorii de noroade trebuie sa fim intocmai ca soarele.trebuie sa dam caldura si lumina peste toata faptura fara sa asteptam ceva in schimb.iar Iisus Hristos a spus; care dintre voi vrea sa fie mai MARE trebuie sa slujeasca celorlalti.dar intelegi tu indradevar cum e cu maretia? daca nu intelegi? de asta ma tem eu.ca poti intelege tocmai invers sau cum iti convine tie si raspunzandu-ti fac mai mult rau decat bine?

| William explică (pentru anonim_4396):

Am inteles ce vrei sa spui dar eu tot vreau sa aflu care este samanta raului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce nivel william? la cel universal.planetar sau omenesc?

| William explică (pentru anonim_4396):

Ma refer ce poate determina pe cel mai iubit dintre ingeri sa pacatuiasca asa de grav incat sa devina cel mai urat dintre diavoli. Tind sa cred ca prostia dar astept un raspuns mai bun.