| Demi2837 a întrebat:

Voi credeți in Dumnezeu? Dacă da, credeți ca el face dreptate întotdeauna?

Răspuns Câştigător
| BogdantheDreamer a răspuns:

"Dreptatea Ta este dreptate în veac şi legea Ta adevarul’’ (Psalmul 118)

Noi nu vom putea intelege niciodata genul de dreptate divina pentru ca dreptatea noastra nu este pe aceiasi lungime de unda cu a Creatorului.

Multi ar spune ca Dumnezeu este barbar pentru ca permite sufletelor sa se chinuiasca in iad si toate cele.
Dar daca nu ar fi asa cum s-a spus si cum s-a scris rasplata dupa fapte, Dumnezeu nu ar mai fi drept.

Si la urma urmei cine poate raspunde dintre oameni la intrebarea aceasta? De ce unii o duc bine? De ce alti rau? De ce razboaie, de ce moarte, foamete si alte grozavii. Eu nu ma incumet sa raspund pentru ca nu stiu rostul lor.

7 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Greu sa faca dreptate un personaj inventat si carr exista fictiv pentru mai putin de jumatate din populatia lumii

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu cred.
Dacă aș crede, nu aș crede că treaba lui este să facă dreptate adică să fie polițai judecător și conducător de penitenciare pentru oameni. Nici o dată și nici totdeauna.

| Celcestietot a răspuns:

Cum de aparea Universul daca nu il crea Dumnezeu si cum de se vorbeste in Biblie de expansiunea Universului ca pana oamenii sa aiba tehnolgiile necesare pentru a obtine aceste informatii? De la Dumnezeu a fost totul, El exista.

| Panamax a răspuns:

Nu cred in zeul biblic inventat de evrei.
Justitia "divina" sau Karma isi fac treaba indiferent daca crezi sau nu. Trebuie sa fii un observator foarte bun si sa ai rabdare.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Nu face dreptate totdeauna! Ca daca ar face dreptate totdeauna, nu s-ar mai mantui nimeni. Caci mantuirea este in dar. - Efeseni 2:8
Dumnezeu este milostiv si apoi drept. Chiar spune Sfantul Isaac Sirul sa nu hulim spunand ca Dumnezeu este drept. "De vom fi judecaţi numai după dreptate, suntem pierduţi... Căci zice Psalmistul: "De Te vei uita la fărădelegi, Doamne, Doamne, cine va suferi?" (Ps. 129, 3) apud Parintele Nicolae Steinhardt in "Daruind vei dobandi".

| alex598 a răspuns:

Cred în Dumnezeu și chiar dacă multe dintre lucrurile care se întâmplă acum pe pământ nu sunt drepte El va face dreptate la judecata finală.

| roty78 a răspuns:

Da cred în Dumnezeu
Da Dumnezeu face Dreptate.
Pentru a înțelege Dreptatea lui Dumnezeu trebuie înțelese sentimentele lui Dumnezeu: ce urăște El, ce disprețuiește, ce iubește, pe cine tolerează, cu cine este milos și ce tip de persoană primește acea milă.
Ce ne spune avva Sisoe despre Dreptate
Un frate, nedreptăţit de un alt frate, s-a dus la avva Sisoe şi i-a zis: - Am fost nedreptăţit de fratele acela şi vreau să îmi fac singur dreptate. Bătrânul a început să îl roage, zicându-i: - Nu face asta, copile, lasă dreptatea în seama lui Dumnezeu. Dar el zicea: - Nu sunt liniştit până când nu mă răzbun. Bătrânul i-a zis atunci: - Să ne rugăm, frate. Apoi s-a sculat şi a spus: - Dumnezeule, nu mai avem nevoie de Tine, fiindcă ne putem face singuri dreptate. Auzind acestea, fratele a căzut la picioarele bătrânului şi i-a spus: - Nu mă mai răzbun pe frate! Iartă-mă, părinte!
Cu câtă blândeţe l-a îndreptat bătrânul pe ucenic? Dar şi cum a lăsat ucenicul supărarea şi dorinţa de a se răzbuna?