| Făraş a întrebat:

Voi credeti in venirea lui antihrist?

Răspuns Câştigător
| danut a răspuns:

Sa vedem ce spune Biblia:
1Ioan 4,3. Si orice duh, care nu mãrturiseste pe Isus, nu este de la Dumnezeu, ci este duhul lui Antihrist, de a cãrui venire ati auzit. El chiar este în lume acum.
2Ioan1,7. Cãci în lume s-au rãspândit multi amãgitori, care nu mãrturisesc cã Isus Hristos vine în trup. Iatã amãgitorul, iatã Antihristul!
Uite cum Biblia ne face sa intelegem atat de usor si simplu CINE este antihristul si DACA a venit sau nu. Numai bine. P.S.Da, antihristul ESTE in lume si isi face din plin simtita prezenta.

36 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Asta spune cartea religioasă, că vine... dar până acum nu a sosit.
În rest, no comment!
Pa, pa.

| Făraş explică (pentru Legiuitoarea):

Eu am intrebat daca voi credeti nu sa va lasati parerea despre ce a spus Pr.Argatu happy

Răspuns utilizator avertizat
| Legiuitoarea a răspuns (pentru beautifulhouse):

Bună.
Ai o problemă de adaptabilitate!
Pa, pa.

| Zenithf a răspuns:

Eu cred ca antihristul este deja venit, dar nu cred ca este o singura persoana, ci o organizatie, sau mai multe.

| Făraş explică (pentru Zenithf):

Este o singura persoana. Si scria in cartea lui Ilarion Argatu ''raspunsuri duhovnicesti la intrebarile credincisilor'' Ca antihrist va veni la 30 de ani si va sta 3 ani jumate si atunci oameni vor umbla pe strada in calduri ca si caini si va fi un chin mare multa munca multa bataie iar noi o sa rugam munti sa vina peste noi si mortii sa iasa din morminte ca sa intram noi iar lama cutitului se va indoii funia se va rupe si glontul va fi ca de mamaliga iar muscaturile taratoarelor din adancuri vor ustura ca de moarte.

| danay72 a răspuns:

Sunt identificaţi ca anticrişti:
Cei care neagă că Isus este Mesia
1 Ioan 2:22: „Cine este mincinosul dacă nu cel care neagă că Isus este Cristosul [sau Mesia, unsul]? Acesta este anticristul".
Toţi cei care neagă că Isus este Fiul unic-născut al lui Dumnezeu
1 Ioan 2:22: „Acesta este anticristul, cel care îi neagă pe Tatăl şi pe Fiul".
Compară cu Ioan 10:36; Luca 9:35.
Apostaţii
1 Ioan 2:18, 19: „Au şi apărut acum mulţi anticrişti... Ei au ieşit dintre noi, dar nu erau de-ai noştri".
Cei care li se împotrivesc adevăraţilor continuatori ai lui Cristos
Ioan 15:20, 21: „Dacă m-au persecutat pe mine, vă vor persecuta şi pe voi... Dar vă vor face toate acestea din cauza numelui meu".
Persoane şi naţiuni care i se împotrivesc lui Cristos ca Rege sau care îşi atribuie în mod necuvenit rolul de Mesia
Ps. 2:2: „Regii pământului se ridică şi demnitarii se adună ca un singur om împotriva lui Iehova şi împotriva unsului său [Cristos sau Mesia]".
Vezi şi Apocalipsa17:3, 12–14; 19:11–21.
Mat. 24:24: „Se vor ridica Cristoşi falşi şi profeţi falşi şi vor face semne mari şi minuni ca să-i inducă în eroare, dacă s-ar putea, chiar şi pe cei aleşi".

| usuk a răspuns:

NU, nu exista asa ceva si nici nu a existat/va exista vreodata

| RAY a răspuns:

Antihorus trebuie sa vina ca sa domneasca o mie de ani peste pamant

| Mădă0611 a răspuns:

Nu.
1. 666 era un om (numar de om scrie in biblie), probabil Nero.
2. Nero e mort si cum nu exista suflet... e mort laughing

| Făraş explică (pentru Mădă0611):

Oww...Da. ce draq nu am auzit de Nero.straight face Mai ales in biblie de unde l-ai luat nu stiu :-s

| Şaptepăcate a răspuns (pentru Mădă0611):

Nero e ala ce arde cd- uri asa-i? in weekend arde si oameni nu?

| Făraş explică (pentru Şaptepăcate):

rolling on the floor Da are multi oameni.

| Scarbo a răspuns (pentru Făraş):

Nero - unul dintre cei mai mari dictatori si persecutori ai istoriei omenirii, trebuie sa fii proasta /prost sa nu stii de el.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru Făraş):

One word: History.

| Făraş explică (pentru Scarbo):

Scuza-ma ca am 14 ani si nu am invatat la scoala despre el sau cel ptin nu mai stiu eu laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Avand in vedere ca NT e scris de esenieni acesti mististici puneau mare pret pe numerologia ebraica, iar in acest caz nu ma pronunt in ce priveste semnificatia a 666, un lucru e cert anticrist nu exista

| Scarbo a răspuns (pentru Făraş):

Eu stiam de la 9 ani despre el.

| milan9 a răspuns:

Venirea acestui Antihrist se pregateste de mult timp...

"23. Atunci, de vă va zice cineva: Iată, Mesia este aici sau dincolo, să nu-l credeţi.
24. Căci se vor ridica hristoşi mincinoşi şi prooroci mincinoşi şi vor da semne mari şi chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putinţă, şi pe cei aleşi."
(Matei 24:23-24)
Antihristul va fi hristos mincinos, căci adevăratul Hristos a venit deja, din Fecioara Maria, şi nu va mai veni decât la Judecată. Deci, oricine alt pretins Mesia e un mincinos, chiar dacă ar face niscaiva minuni (vezi mai jos Apocalipsa 13:13), aceasta e semnificaţia versetelor de la Matei 24:23-24.
Ebraicul "Mesia" este "Hristos" în greacă, adică "Unsul" lui Dumnezeu.
"3. Să nu vă amăgească nimeni, cu nici un chip; căci ziua Domnului nu va sosi până ce mai întâi nu va veni lepădarea de credinţă şi nu se va da pe faţă omul nelegiuirii, fiul pierzării,
4. Potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte Dumnezeu, sau se cinsteşte cu închinare, aşa încât să se aşeze el în templul lui Dumnezeu, dându-se pe sine drept dumnezeu."

| milan9 a răspuns:

Centralizarea guvernarii mondiale este deja in progres...

| sublime89 a răspuns:

Da, cred la fel de mult ca in venirea lui Isus. Adica deloc.

| Lizzu a răspuns:

Nu... raised eyebrows

| ErrorFound a răspuns:

Nu. Nici Iisus nu mi se pare mai breaz.

| Făraş explică (pentru ErrorFound):

-.-'' Mda. Nu esti credincios nu>?

| ErrorFound a răspuns (pentru Făraş):

Nu. Il "simpatizez" pe Iisus doar pentru nivelul spiritualitatii la care a ajuns.

| Maxim96 a răspuns:

Da,Biblia ne spune si Sfintii Parinti ne spun multe despre antihrist.

"17. Dan va fi şarpe la drum, viperă la potecă, înveninând piciorul calului, ca să cadă călăreţul.
18. În ajutorul Tău nădăjduiesc, o, Doamne!"
(Facerea/Geneza 49:17-18)
* Antihristul va fi din seminţia lui Dan, una dintre cele douăsprezece seminţii israelite. Deci, el va fi evreu, numai aşa putându-se pretinde drept Mesia (Hristos).
Antihristul va fi un rege puternic peste tot pământul, întocmai ca predecesorul său din versetul 23.
Versetul 25 ne spune că Antihristul va dori să schimbe sărbătorile şi legea, după cum ne-a avertizat şi Apostolul Pavel:
"8. Dar chiar dacă noi sau un înger din cer v-ar vesti altă Evanghelie decât aceea pe care v-am vestit-o – să fie anatema!
9. Precum v-am spus mai înainte, şi acum vă spun iarăşi: Dacă vă propovăduieşte cineva altceva decât aţi primit – să fie anatema!" (Galateni 1:8-9)
Din versetul 26 aflăm că după înfrângerea Antihristului va urma judecata.

"23. Atunci, de vă va zice cineva: Iată, Mesia este aici sau dincolo, să nu-l credeţi.
24. Căci se vor ridica hristoşi mincinoşi şi prooroci mincinoşi şi vor da semne mari şi chiar minuni, ca să amăgească, de va fi cu putinţă, şi pe cei aleşi."
(Matei 24:23-24)
Antihristul va fi hristos mincinos, căci adevăratul Hristos a venit deja, din Fecioara Maria, şi nu va mai veni decât la Judecată. Deci, oricine alt pretins Mesia e un mincinos, chiar dacă ar face niscaiva minuni (vezi mai jos Apocalipsa 13:13), aceasta e semnificaţia versetelor de la Matei 24:23-24.
Ebraicul "Mesia" este "Hristos" în greacă, adică "Unsul" lui Dumnezeu.
"3. Să nu vă amăgească nimeni, cu nici un chip; căci ziua Domnului nu va sosi până ce mai întâi nu va veni lepădarea de credinţă şi nu se va da pe faţă omul nelegiuirii, fiul pierzării,
4. Potrivnicul, care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte Dumnezeu, sau se cinsteşte cu închinare, aşa încât să se aşeze el în templul lui Dumnezeu, dându-se pe sine drept dumnezeu.

| danut a răspuns (pentru Maxim96):

'* Antihristul va fi din seminţia lui Dan, una dintre cele douăsprezece seminţii israelite. Deci, el va fi evreu, numai aşa putându-se pretinde drept Mesia (Hristos)."Antihristul va fi un rege puternic peste tot pământul, întocmai ca predecesorul său din versetul 23.
Poti sa ne spui si noua de unde faci tu citire in privinta textului de mai sus ca sa nu fi asa cum ai spus: ANATEMA.

| Maxim96 a răspuns (pentru danut):

"17. Dan va fi şarpe la drum, viperă la potecă, înveninând piciorul calului, ca să cadă călăreţul. 18. În ajutorul Tău nădăjduiesc, o, Doamne!" (Facerea/Geneza 49:17-18) *

| danut a răspuns (pentru Maxim96):

Si restul?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nup, nu cred.

| Demonull a răspuns:

devil

| david1234567890 a răspuns:

Nu!

| ЖAngelOfLoveЖ a răspuns:

Eu zic, ca poate totusi, nu se va intampla iar un al3-lea Razboi Mondial. Pentru ce? Doara nu au fost inca 2?laughing De ce sa ne mai chinuiasca inca o data? Nu are rost.

| TOTO54 a răspuns:

ANtihristul cum a spus un baiat mai jos el deja este pe pamant, este inca din GENEZE( SARPEL care ia vorbit Evei) si pana in prezent.Cred ca mai degraba vroiai sa spui DESCOPERIREA ANTIHRISTULUI! Cum spune in 2 Tesaloniceni2:3 Nimeni să nu vă amăgească în vreun chip; căci nu va veni înainte ca să fi venit lepădarea de credinţă şi de a se descoperi omul fărădelegii, fiul pierzării, mai departe spune: potrivnicul care se înalţă mai presus de tot ce se numeşte „Dumnezeu" sau de ce este vrednic de închinare. Aşa că se va aşeza în Templul lui Dumnezeu, dându-se drept Dumnezeu.Cine este el? 666? pai da asa spune scriptura... Femeia aceasta era îmbrăcată cu purpură şi stacojiu; era împodobită cu aur, cu pietre scumpe şi cu mărgăritare. Ţinea în mână un potir de aur plin de spurcăciuni şi de necurăţiile curviei ei.
Apoc 18.12-16; Dan 11.38; Ier 51.7; Apoc 18.6; Apoc 14.8;
5 Pe frunte purta scris un nume, o taină: „Babilonul cel mare, mama curvelor şi spurcăciunilor pământului."
2Tes 2.7; Apoc 11.8; Apoc 14.8; Apoc 16.10; Apoc 18.2-21; Apoc 18.9; Apoc 19.2;
6 Şi am văzut pe femeia aceasta, îmbătată de sângele sfinţilor şi de sângele mucenicilor lui Isus. Când am văzut-o, m-am mirat minune mare.
Apoc 18.24; Apoc 13.15; Apoc 16.6; Apoc 6.9-10; Apoc 12.11;
7 Şi îngerul mi-a zis: „De ce te miri? Îţi voi spune taina acestei femei şi a fiarei care o poartă şi care are cele şapte capete şi cele zece coarne.

8 Fiara pe care ai văzut-o era, şi nu mai este. Ea are să se ridice din Adânc şi are să se ducă la pierzare. Şi locuitorii pământului, ale căror nume n-au fost scrise de la întemeierea lumii în Cartea Vieţii, se vor mira când vor vedea că fiara era, nu mai este, şi va veni. –
Apoc 11.7; Apoc 13.1; Apoc 13.10; Apoc 17.11; Apoc 13.3; Apoc 13.8;
9 Aici este mintea plină de înţelepciune. – Cele şapte capete sunt şapte munţi pe care şade femeia.
Apoc 13.18; Apoc 13.1;
10 Sunt şi şapte împăraţi: cinci au căzut, unul este, celălalt n-a venit încă, şi când va veni, el va rămâne puţină vreme.

11 Şi fiara, care era, şi nu mai este, ea însăşi este al optulea împărat: este din numărul celor şapte, şi merge la pierzare.
Apoc 17.8;
12 Cele zece coarne pe care le-ai văzut sunt zece împăraţi, care n-au primit încă împărăţia, ci vor primi putere împărătească timp de un ceas împreună cu fiara.
Dan 7.20; Zah 1.18-21; Apoc 13.1;
13 Toţi au acelaşi gând şi dau fiarei puterea şi stăpânirea lor.

14 Ei se vor război cu Mielul; dar Mielul îi va birui, pentru că El este Domnul domnilor şi Împăratul împăraţilor. Şi cei chemaţi, aleşi şi credincioşi, care sunt cu El, de asemenea, îi vor birui."
Apoc 16.14; Apoc 19.19; Deut 10.17; 1Tim 6.15; Apoc 19.16; Ier 50.44-45; Apoc 14.4;
15 Apoi mi-a zis: „Apele pe care le-ai văzut, pe care şade curva, sunt noroade, gloate, neamuri şi limbi.
Isa 8.7; Apoc 17.1; Apoc 13.7;
16 Cele zece coarne pe care le-ai văzut şi fiara vor urî pe curvă, o vor pustii şi o vor lăsa goală. Carnea i-o vor mânca şi o vor arde cu foc.
Ier 50.41-42; Apoc 16.12; Ezec 16.37-44; Apoc 18.16; Apoc 18.8;
17 Căci Dumnezeu le-a pus în inimă să-I aducă la îndeplinire planul Lui: să se învoiască pe deplin şi să dea fiarei stăpânirea lor împărătească, până se vor îndeplini cuvintele lui Dumnezeu.
2Tes 2.11; Apoc 10.7;
18 Şi femeia pe care ai văzut-o este cetatea cea mare, care are stăpânire peste împăraţii pământului."
FEMEIA IMBRACATA IN PURPURA, Sta intre 7 coline(Roma), nr666 VICARIUS FILLI DEI (ADUNATE LITERELE rezulta 666).TOT SE POTRIVESTE ultima parte (ARE STAPANIRE PESTE IMPARATII LUMII)PAPA...NU E OBAMA STATI LINISTITI.NU E VORBA DE O PERSOANA ANUME...E VORBA DE O FUNCTIE(CEA DE PAPA) care este contrara cu scriptura cum spune in Matei 23:9 Şi „Tată" să nu numiţi pe nimeni pe pământ; pentru că Unul singur este Tatăl vostru: Acela care este în ceruri.

| damyyy a răspuns:

Hmmm am gasit unu pe youtube unde vorbeste despre adevar xDD http://www.youtube.com/user/scrawny2brawny

uitate la videoclipuri si zice si de antihrist care ar fi zice mai multe chestii si despre masoni illuminati si din astea... uitati-va la videoclipurile lui. mda vedeti ca aproape fiecare videoclip are in jur de 10 30 minute. si mai e si in limba engleza si are si o gramada de videoclipuri