| Doηηa a întrebat:

Voi țineți postul Paștelui?
Spre rușinea mea, eu nu pot să-l țin nici măcar o săptămână...

13 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Tocmai mâncam ciocolată cu Skittles și așteptam să fie gata Crema de zahăr ars. Tu ce crezi?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

La ce sa tin post?
Am 1.65 si 40 de kg, cred ca ajung oase.

| Woodenpints91 a răspuns:

Ţii post...ca să ce?

| soimos a răspuns:

Nu inteleg de ce trebuie swa iti fie rusine de asta?
Scrie undeva in Biblie ca trebuie sa ti post de Paste?
Poi daca nu iti cere Dumnezeu sa tii post tu te iei dupa curvarul de popa?
Ce s-au schimbat rolulrile si popa cel mereu ahtiat de parale a juns Dumnezeu?

| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Eu sunt de parere ca degeaba tin postul daca bag la tigari, injur ca si de obicei si fac tot ce faceam inainte, atata doar ca in loc de carne sa mananc soia si in loc de oua si branza mananc cartofi!
Miercurea si vinerea postesc si eu, dar mai mult nu prea!
Cred ca postul nu inseamna sa nu mananci de dulce, inseamna mult mai mult, inseamna sa iti cureti si sufletul, nu numai stomacul!
Postul, inseamna si rugaciune, liniste, pace, impacare, dar unii vad in post numai in a nu manca de dulce!
Degeaba postesti daca stai si te certi cu vecinii, iti barfesti prietenele, injuri ca la usa cortului si mai si comentezi si vb urat cu parintii si spui o rugaciune o data la doua saptamani, asta este egal cu 0!
Cel putin, asta este parerea mea!
O zi frumoasa!

| AlexCrb a răspuns:

Eu tin postul Pastelui... Fara teme pana la Paste! laughing

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Chestia cu postul alimentar este o prostie, în etapa actuală.

| Ramo80 a răspuns:

Nu pot. Si nu pentru ca nu as putea din punct de vedere alimentar ci pentru ca mai vb urat, mai injur... Pana la urma, postul nu inseamna doar mancarea de post ci si multe altele. Incearca sa tii macar miercurea si vinerea, e bine. Pupic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest post nu este mentionat in Sfanta Scriptura; este asezat de preotii ortodocsi! Dumnezeu nu cere un astfel de post! Asta nu inseamna ca nu trebuie sa postim! Iata ce zice Scriptura
4 Voi postiţi ca să vă certaţi şi să vă sfădiţi şi să bateţi furioşi cu pumnul; nu postiţi cum se cuvine zilei aceleia, ca glasul vostru să se audă sus.
5 Este oare acesta un post care Îmi place, o zi în care omul îşi smereşte sufletul său? Să-şi plece capul ca o trestie, să se culce pe sac şi în cenuşă, oare acesta se cheamă post, zi plăcută Domnului?
6 Nu ştiţi voi postul care Îmi place? – zice Domnul. Rupeţi lanţurile nedreptăţii, dezlegaţi legăturile jugului, daţi drumul celor asupriţi şi sfărâmaţi jugul lor.
7 Împarte pâinea ta cu cel flămând, adăposteşte în casă pe cel sărman, pe cel gol îmbracă-l şi nu te ascunde de cel de un neam cu tine.
8 Atunci lumina ta va răsări ca zorile şi tămăduirea ta se va grăbi. Dreptatea ta va merge înaintea ta, iar în urma ta slava lui Dumnezeu.
Isaia 58:4-8

| KillerWillBeBack a răspuns:

Nici eu nu puteam sa-l tin nici o saptamana dar l-am facut sa fie ''amuzant''
Uite niste idei:
-Cartofi fierti apoi la cuptor cu condimente
-Salata verde
-Ciorba de legume
-Paine cu masline (imi place foarte mult si este hranitoare )
-Mucenici cu nuca (daca vrei sa cumperi de la magazin intreaba daca sunt de post)
Sper ca te-am ajutat!

| oana008 a răspuns:

Nici eu nu pot mereu doar miercurea si vinerea incearca si tu happy

| alee012 a răspuns:

Sincer, nici eu nu prea pot. Deabea daca am postit vineri si cam atat. O sa vad saptamana care vine. happy

| Auras_auro_1988 a răspuns:

De ce sa ma pedepsesc? prefer sa mananc bine.si nu/mi e rusine happy