| slipknot a întrebat:

Voi mai aveti incredere sa mergeti la biserica cand peste tot vad numai stiri despre preoti homosexuali, pedofili, violatori...Nu inteleg de ce ar trebui sa mergem la biserica sa vorbim cu Dumnezeu printr-un preot, care este si el pacatos, poate mai pacatos decat cei care se duc la el sa ii "binecuvanteze". De ce nu putem vorbi cu Dumnezeu noi, fara intermediul lor, nu se presupune ca Dumnezeu este omniprezent si El stie tot ceea ce gandim?

15 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Dar n-am încredere în biserică nu numai din cauza preoților, e o instituție malefică ghidată de bani.
Nu eixtsă preot să facă slujbă fără bani, nu există cuitie a milei să fie goală, nu există sat fără biserică, pe scurt biserica fură bani ca să se dezvolte și să scoată și mai mulți bani. De ce avem noi nevoie de ditamai catedrala când ni se spune pe la televizor că nu există bani pentru pensii și salarii? Cumva șomerii și pensionarii se duc la catedrală și o să le vină bani din cer?
Deci pe scurt biserica e o mare șarlataniei, oricât de creștin ar fi cineva cred că poate să-și dea seama că biserica de fapt nu-i casa lui Dumnezeu, nici un loc sfânt și doar o instituție care-și urmează intereseul...banii.

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Nu toti preotii sunt asa dar in proportie de 98% sunt cum iai descris tu.

| Danutza27 a răspuns:

Ia uite aici numai intelepti,ferice de parintii vostri care v-au crescut si educat in cel mai pur spirit Crestin, ferice de scoala care a avut asa elevi eminenti. Toti unul si unul care de care mai destept si mai expert, tone de intelepciune adunate la un loc.Pentru a afla raspunsul corect si sa va ramina si gravat eu va recomand :Va duceti (cum sugereaza un intelept de aici @FucktheSystem) in zi de duminica cind este Liturghie la o amarita de biserica de la tara.Cum o recunoasteti dupa forma si o sa vedeti niste turle cu Sf Cruce sus.Ce faceti mai departe,plini de har de credinta si de valori crestine cum va vad,intrati in Biserica peste tarani si incepeti sa expuneti, care mai de care ideile valoroase de care nu duceti lipsa.Ca sa nu uitati una din ele,va sugerez sa le scrieti pe hirtie.Ce obtineti,dupa o lunga si adinca chibzuiala, pun mina taranii pe voi cu mic cu mare si va duc tiris pina la carute.Pun mina pe bici sau nuia ce gasesc la indemina si va da pe spinare pina o indoiti sub povara loviturilor.Garantat mintea care o aveti cazuta in "cur" o sa fuga cu viteza luminii la cap, unde o au aia normali.Nu va bucurati premature, ca nu scapati asa de usor, taranii sunt cu scaun la cap, aduc un butoi plin cu apa si incep ritualul botezului va boteaza pe fiecare, deci va gasiti in acest fel si nasul. Apoi vazind ei starea voastra jalnica il roaga pe preot sa va faca Sf Molifte ca la indraciti. Fiecare din voi o sa fie tinut de 3-4 tarani exact cum tin porcul. Dupa ce va face Molifta ca sa fie siguri ca nu uitati lectia va mai trag o salata de bice pe circa si in felul acesta o sa va vindecati.

| DorelSudoru a răspuns:

Fiecare om pacatuieste dragule caiestete tu ca o sa faci laba in rai plictisindute...chiar daca as avea dovezi ca d-zeu exista cam asa as gandilaughingCine te pune sa te duci la biserica...lasa popi sa f**a copii caii apara d-zeu asta e.
@Operator Esti tu sau fiica ta?

| 13 a răspuns:

Preotii nu sunt decat niste porci care fura oamenii pe fata. Religia este cel mai rau lucru care s-a intamplat in lumea asta. Preotii sunt cei mai bogati oameni si cei mai corupti de altfel.Nu judec un om pentru ca vrea sa creda intr-o zeitate. De multe ori e nevoie sa vedem viata ca pe o minunte si nu ca pe un un accident urmat de un alt accident si tot asa. Dar judec un om care face parte dintr-un sistem unde se dau bani grei pentru a ridica catedrale imense cand ar putea contribuii la construirea sau renovarea orfelinatelor, spitalelor sau la ajutorarea nevoiasilor. In biblie scire ca legatura cu Dumnezeu este cea mai puernica atuncic and esti singur in camaruta ta ascuns de lume. Pentru ce catedrale si zeci de mii de biserici? Pentrui ce moaste si icoane plangatoare? pentru ce preoti corupti si insetati de avere? Sincer (si sper sa va suparati) daca suntei unul dintre oamenii care sustin religia suntei niste idioti happy

| ankahra4m a răspuns:

Toata lumea e parsiva, nu doar preotii, nu doar maicutele din biserici ce participa la orgii. Nimeni nu este de incredere in ziua de azi, doar parintii tai. Lasa-l pe dumnezeu, lasa bisericile, lasa biblia.astea sunt doar forme de manipulare. Daca dumnezeu stie ce gandesc acum, dau o bere. O zi faina.

| ankahra4m a răspuns:

@operator "Vezi tu, noi oamenii suntem niste oi, avem nevoie de pastor, sa invatam de la cineva, sa fie ante mergator inaintea noastra"... eu una nu fac parte din categoria "oi".asa ca...la pascut cu tine, nu mi se pare normal sa bagi toata lumea in aceeasi oala. Turme de oi.mai bine spus turme de lipitori oh go on

| flower_3416 a răspuns:

Biserica e casa Domnului, deci tu trebuie sa asculti mesajul Biblic transmis in biserica, nu viata preotului. Oameni nau dreptul de-a judeca pe alti

| mona a răspuns:

Daca nu mergi la biserica aia nu inseamna ca nu crezi in D-zeu, D-zeu e pretutindeni[mai credincios poate fi unu care merge la biserica din pasti in craciun decat ala care merge duminica de duminica]

| slipknot explică:

@Danutza27,toti acei tarani care se duc la biserica duminica de duminica,daca ii intrebi, nu stiu nici cine a fost Fecioara Maria sau Adam si Eva, sau care e diferenta intre Paste si Craciun.Mai uita-te pe www.vaxpopuli.ro."Crestinii" tai, care se duc duminica de duminica la biserica habar nu au de ce o fac...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu toti preotii sunt gasiti indescrierea ta, arunci cu noroi si ai taresti pe toti nevinovati fara sa te gandesti la consecinte.
Pana la urma nu faci ce face un preot ci ce ti se spune si daca este de bine ca doar ai minte cercetezi sa vezi daca nu cumva este ceva gresit.
Vezi tu, noi oamenii suntem niste oi, avem nevoie de pastor, sa invatam de la cineva, sa fie ante mergator inaintea noastra, sunt rugaciuni pe care un muritor nu le stie ori nu are voie sa le faca un mirean de rand etc.

Romanul de rand face exact cum dovedesti acum:
Tine Crucea intr-o mana aratand cat de credincios este in timp ce in mana cealalta tine sabia cu care taie capul apoi cu gura judeca fiind si judecator si calau.
Mirenii nu au drept de judecata altora si mai ales a preotilor ci putem condamna doar faptele, este o diferenta in a condamna un om si faptele acestuia, apoi sa stii ca Dumnezeu Lucreaza si prin cel pacatos si prin cel drept, "nebanuite sunt caiile Domnului"
Ai insa dreptate cand spui ca Dumnezeu este peste tot, el aude si vede tot, nimc nu se poate ascunde, insa problema este ca oamenii cer prin rugaciuni reusite la examene, sanatate, bani si alte bunuri in loc sa se roage doar pentru suflet iar ulterior daca Cel de sus decide primeste ca dar si cele necesare caci El stie de ce avem nevoie, deci cineva trebuie sa-i invete dar nu cer ajutor.
Daca ai fi citit Biblia si ai fi avut darul de a o intelege macar partial, ai fi inteles ca preotia a fost si trebuie respectata.
De asemenea, eu iti recomand sa nu pui greseala unui preot in carca tuturor si sa-i condamni pe toti gandindu-te ca oricum nu ai dreptul sa judeci si sa condamni, si mai retine ca un preot oricat de pacatos este, intr-o seara el poate fi iertat de pacate insa noi mirenii de rand avem nevoie de ani ori decenii sa fim iertati de pacate mici.
Sa nu uiti niciodata in viata asta ca greseala unui preot este doar a lui persoanala ci nu a intregii biserici, ar insemna ca pentru vorbele tale de ocara aduse cuiva toata familia ta sa fie pedepsita, retine aspectul acesta pentru ca te intalnesti des cu el in viata si ai putea sa te lovesti de singurate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica este a lui Hristos si este fara de pata. Preotii sunt oameni plini de pacate. A nu se face confuzie intre Biserica ca institutie si oamenii Bisericii. Preotii au har si betivi fiind, sau curvari. Cu harul asta te dezleaga sau te leaga de pacate, cu harul asta sfintesc apa etc. Sa ne ingrijim noi de ale noastre caci preotii vor fi judecati pentru faptele lor cum noi vom fi de ale noastre.

Si intr-adevar, putini preoti au ramas... preoti adevarati. Sa-i cautam pe aceia si ei sa ne povatuiasca.

| Polomitreaci a răspuns:

Pai eu cand merg la biserica ma rog La Dumnezeu, nu la popa care cum ai spus si tu poate e mai pacatos decat mine.

| SweetBombonik a răspuns:

N-ai inteles un lcru in biserica preotul este transmitorul intre noi si dumnezeu insa in viata lui personala preotul este ca si noi un om pacatos

| Stefitzu a răspuns:

Cel mai bine e sa fii ateu.