| angelica02 a întrebat:

Voi mergeti la biserica sa va rugati,va place sa stati la slujba,cei credinciosi cu adevarat ati simtit vreodata in sufletul vostru un miracol, ca va simtiti mai bine mai usurati?

20 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Usurati de bani, cu siguranta.

| AvalohAlyn a răspuns:

Buna,eu cred in Dumnezeu, ma rog si vreau sa studiez Biblia si sa urmez principiile ei adica ale Mantuitorului Iisus Hristos..In ultimul timp nu prea am mai mesr la biserica insa acum vreau sa schimb asta...Mi-am luat niste carti crestine, duhovnicesti de studiu si vreau sa ma apropii si mai mult de Dumnezeu pentru ca pana acum eram oarecum putin crestin formal sau de ocazie.din pacate.
Dar vreau nearapat sa ma apropi de Dumnezeu mai mult si pentru asta mai intai am sa citesc si mai ales sa studiez Noul Testament.happy
Intotdeauna m-au fascinat religia, spiritualitatea, credinta insa niciodata nu am fost ''constiincios in credinta'' cateodata dadeam iar in greseli.Acum vreau sa incerc sa duc o viata mai curata, mai calda si mai spirituala...decat inainte cand pe langa credinta eu mai alternam si cu alte lucruri carei mi luau mult timp(jocuri, net, tv, filme etc)
happy De aceea nici nu am sa mai intru asa des pe TPU. vreau sa studiez Biblia adica sa o inteleg nu numai sa o citesc si sa devin un adevarat crestin sau un mai bun crestin.Sincer
Iti recomand, daca nu ai facut-o deja, sa citesti Noul Testament din Biblia si psalmii, sigur 100% iti va fi benefica lectura spre viata spirituala si pentru sufletul tau.happy

O zi buna si numai bucurii.

| oprescudorin11 a răspuns:

Ma duc in ultima vreme rar la biserica, de obicei nu la cea de cartier in care e mare aglomeratie, plin de cersetori care-ti distrag atentia, te deprima.
Ma duc la Patriarhie din cateva motive:Slujba Liturgica este 'ca la carte', tinuta exemplara, spatiul de reculegere este mai larg. Intotdeauna ies linistit de acolo, mi se intampla si cate o mica minune, pe care altfel nu as fi observat-o.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Dumnezeu este pretutindeni.Chiar si la biserica.

| VelaJohnny a răspuns:

Desi nu merg la biserica de vreo cativa ani, totusi particip la intruniri crestine si da, atata timp cat este vorba despre Biblie, sfaturile, principiile si informatiile scrise in ea, imposibil sa nu iti fie benefic din punct de vedere spiritual. La biserica cat am mers nu am simtit asa ceva, eram ateu si mergeam obligat de mama, ma plictiseam sa ascult cum canta preotul si ceilalti oameni si priveam la peretii de o culoare predominant galben-maronie plini de chipuri, si din cand in cand ma uitam la ceas sa vad cat a mai trecut din timp pana se da painea taiata cubeti laughing cam asta imi aduc aminte de cum era cand mergeam la biserica, fiind ateu big grin laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu stiu ce sa zic, mie imi place cum se canta in biserica, in la adunarea protestanta avem un pastorlaughing, pe bune omul acela e... creativ, isi exprima o idee intr-o mie de cuvinte incalcite, in schimb la intrunirile de tineri ma duc cu placere, cu atat mai mult cu cat genul muzical e mai liber si e unul cu care am crescut, cat si pentru faptul ca vin diversi misionari daca aduc experiente noi...

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Bun, eu zic de ortodoxie, e mai interesant la pocaiti decat acolo (sper sa nu jignesc pe nimeni, ei insisi isi spun despre ei ca sunt pocaiti, deci na, zic si eu happy )

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pocainta inseamna parere de rau, deci nu, nu e o jignire, eu ma simt bine in ambele medii, desi la ortodocsi e mai linistita admosfera.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine laughing la penticostali cica rugaciunile is in gura mare, toti deodata si cu alte cuvinte...la baptisti e mai linistit decat la penticostali, se roaga pe rand, am fost acolo, la baptistiwinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Nu sunt baptisti la mine in sat deci iti dai seama, abia daca ma pot rugalaughing
Am fost odata intr-un oras apropriat la un concert sustinut de o orechestra baptista, si dupa ce-am venit ( ca am fost cam toti tineri protestanti din sat) s-a facut valva ca cica de ce am mers la aia "rataciti" -_-

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing „merjeț la peire" laughing ei, da-le pace, si bunicii spun ca e pacat ca in unele zile sa invarti lucruri sau sa speli, sau chiar sa te speli laughing sunt baptisti, cu ei am fost cand eram prunc la ei la adunari, desi dupa botez is penticostali, merg la baptisti ca nu is penticostali la noi. laughing au fost usor de convertit la alta religie laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Pai penticostali se trag din baptisti, asemanator cum greco-catolici sunt o fuziune intre catolici si ortodocsi, ca prin al doilea razboi din ce-am inteles bisericuta noastra ortodoxa era de rit greco, dupa ceva timp s-a trecut iar la ortodoxie, din ce mi-a zis preotul greco-catolici erau in sat din cauza unguriilor.

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, ziceam de bunici, au fost penticostali si dupa s-au facut baptisti, in fine, nu e important

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

A pai nu e mare lucru, infine cum sa face ca esti ortodox daca bunici tai sunt penticostali? Eu sunt singurul ordox din familie lol laughing

| VelaJohnny a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing cand eram prunc erau ortodoxi toti, dupa i-a convertit sora bunicii la penticostalism in Timisoara, si la noi in sat neavand penticostali au mers la baptisti. Triunghiul religiilor laughing In prezent, mama martora a lui Iehova, tata ortodox nepracticant, numai cultusul il tine legat de ortodoxie laughing eu ca si el, soramea la fel si bunicii pentico-baptisti laughing numa fain

| anonim_4396 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Interesanta diversitatelaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu sigur daca intru la sintagma "credincios adevarat", dar sunt crestin practicant cat de cat, nu as putea numi "miracol", dar da cand sunt in biserica am o senzatie de liniste, uneori plec de-acasa cu "toti draci", si cu "o mie de ganduri", iar pe urma ma intorc usurat, e admosfera care imi place.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Acelasi miracol se intimpla si daca mergi la un concert de muzica de camera.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Mie imi place sa merg la biserica, si ma intristez putin cand nu pot merge cand este vreo sarbatoare sau duminica. Chiar e minunat sa mergi la biserica, dupa ce ti-ai dat seama cum lucreaza Dumnezeu in noi.

| NICEgirl123 a răspuns:

Nu,dar cred ca tu dalaughing