| Inferno a întrebat:

In calitate de creștini credeți că ar fi mai bine sa stați acasă de Paste sau să mergeți cu toții la biserică și să vă rugați pentru disparitia virusului din Romania?

22 răspunsuri:
| danut a răspuns:

DOAR cei pregatiti pentru asta:
"48. Dacã un strãin, care va locui la tine, va vrea sã facã Pastele Domnului, orice parte bãrbãteascã din casa lui va trebui tãiatã împrejur; apoi se va apropia sã le facã, si va fi ca si bãstinasul; dar nici un netãiat împrejur sã nu mãnânce din ele."
Cati dintre romani sunt TAIATI IMPREJUR atatia pot lua pastele.

| IMPERO a răspuns:

Cred ca in calitate de crestini, este mai bine sa se stea acasa iar in calitate de cretini, sa se mearga la biserica si sa se impartaseasca toti cu aceeasi lingurita.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La biserică, căci cei ce se vor îmbolnăvi după ce se înghesuie acolo sunt o jertfă plăcută adusă zeului.

| Celcestietot a răspuns:

Omul poate să se roage oriunde.

| DeyCj a răspuns:

În calitate de creştin aş sta acasă. Credinţa NU se rezumă la ritualuri, ci la a crede în Dumnezeu şi a te comporta conform decalogului şi modelului lui Cristos descris în Biblie.

| mentholinks a răspuns:

La biserica, 24 h.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Virusul o sa dispara in momentul in care nu o sa mai fie nici un om in Romania.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Dumnezeu cunoaște chiar si cele mai ascunse gânduri. Așa ca de El nu te poți ascunde niciunde. Si daca creștinii care cred ca in "biserica" este mai aproape Dumnezeu de ei se înșală. Isus spune ca : acolo unde sunt doi sau trei adunați in numele Lui, este si El prezent. Sau : când va rugați sa o faceți in ascuns, iar Dumnezeu care ne cunoaște si gândurile cele mai ascunse, ne va asculta rugăciunea.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Intrebarea cred ca era pentru cei care au ca hobby sa o faca in grup la punctele de lucru ale organizatiilor religioase.

Răspuns utilizator avertizat
| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Avraam este un exemplu pentru creștini. Dumnezeu avea prioritate in viata lui.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Avraam este un exemplu pentru creștini."

Lasand la o parte faptul ca pana si istoricii sau arheologii care sunt adepti ai crestinismului si-au pierdut orice speranta ca Avraam ar fi existat vreodata, e misto cum un personaj cu nshpe sotii si de doua ori mai multe amante e idolul vostru...

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru Holiday):

Pe vremea lui Avraam femeia nu avea serviciu, singura cale de supraviețuire era căsătoria. In zilele noastre femeia își castiga existenta ca orice bărbat. Deci poate si sa nu se căsătorească. Dar problema este ca chiar daca acum bărbatul are o singura sotie in acte, asta nu il oprește sa aiba "n" amante chiar daca nu la vedere.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Pe vremea lui Avraam femeia nu avea serviciu"

Ba da, aveau ceva similar cu "serviciul". Erau sclave, cum dealtfel erau si multi barbati. Si daca pe sclavii barbati ii tinea pe mancare si cazare in schimbul muncii lor, femeilor de ce trebuia sa le-o si traga!? Sau si-o tragea si cu sclavii? Multe din amantele personajului adus in discutie de tine, ca dealtfel si ale altor personaje biblice, erau sclave.

| Holiday a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

"Dar problema este ca chiar daca acum bărbatul are o singura sotie in acte, asta nu il oprește sa aiba "n" amante chiar daca nu la vedere."

De ce "problema"?

Răspuns utilizator avertizat
| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Ei, vii si tu cu de-astea... big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Avind in vedere ca a omorit mai multi oameni in biblie decat a killerit Stalone in toate filmele Rambo, nu e evident? big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Algo098 a răspuns:

Dupa parerea mea, ritualurile de orice fel nu au nici un efect, iar adunarea mai multor indivizi in acelasi loc favorizeaza inutil raspandirea virusului, deci asa o adunare ar avea un efect contrar. Virusul nu e sensibil la rugaciuni si ritualuri, iar Dz cel inventat si-a dovedit de-a lungul timpului inexistenta si valoarea.

| Daniel323 a răspuns:

"sa stați acasă de paste, sau"
De Paşte(cu majuscula) se face altceva la biserica.

| LostInPark a răspuns:

Eu ma rog din casa, sa stea virusul doar in biserici, langa celalalt.