| GEORGEL2012 a întrebat:

Voi va impartasiti anual? tineti post? este pacat daca nu o facem?

Răspuns Câştigător
| OmniSpirit a răspuns:

Incearca sa ai o alimentatie sanatoasa si o minte cat mai libera.
Este pacat de tine ca om daca traiesti viata impusa de altii si nu ce iti spune inima.
Crezi ca lui Dumnezeu ii pasa de niste carti scrise si rescrise?
Important sa te respecti pe tine si sa ai grija de sufletul tau.
In rest ce iti impune societatea asta sunt simple glume luate in serios de multi.

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu e pacat daca nu ti post. Dumnezeu doreste sa avem in inima acest post si sa demonstram in fiecare zi ca suntem oameni mai buni.Isaia58:5-7

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu
nu
si nu

| Doub a răspuns:

Nu, nu şi nu.

| J0B0MAT a răspuns:

Da,ma impartasesc.Nu tin post, mai tineam uneori ca sa slabesclaughing
Pai daca esti crestin si te iei dupa ce spune Biblia, cred ca e pacat...

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

Unde spune în Biblie să ții post?

| J0B0MAT a răspuns (pentru T0T):

Nu stiu...ce crezi ca eu am citit-o? Am spus si eu ce am auzit pe la ora de religie

| T0T a răspuns (pentru J0B0MAT):

Ceea ce se spune la ora de religie e doar vreo 50% din Biblie în cel mai bun caz.

| J0B0MAT a răspuns (pentru T0T):

Ehh... am vrut si eu sa ajut omul cum am putut. Spune-i tu ce scrie in Biblie daca ai citit

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru T0T):

In multe locuri : Moise a tinut post, evreii trebuiau sa tina post, Iisus Hristos a tinut si ne-a indemnat sa postim, Sf. Petru si apostolii au postit, etc.

| T0T a răspuns (pentru 熊Panda熊):

Arată citatele.

| 熊Panda熊 a răspuns (pentru T0T):

15. Şi Iisus le-a zis: Pot oare, fiii nunţii să fie trişti câtă vreme mirele este cu ei? Dar vor veni zile când mirele va fi luat de la ei şi atunci vor posti.
(Ev. dupa Matei 9)

Când postiţi, să nu vă luaţi o înfăţişare posomorâtă, ca făţarnicii, care îşi sluţesc feţele, ca să se arate oamenilor că postesc. Adevărat vă spun, că şi-au luat răsplata. Ci tu, când posteşti, unge-ţi capul, şi spală-ţi faţa, ca să te arăţi că posteşti nu oamenilor, ci Tatălui tău, care este în ascuns; şi Tatăl tău, care vede în ascuns, îţi va răsplăti. (Ev. Matei 6:16-18)

21. Dar acest neam de demoni nu iese decât numai cu rugăciune şi cu post (Matei 17:21, atunci cand Apostolii n-au putut sa-l vindece pe copilul lunatic)

Daniel 10:3 N-am mâncat deloc bucate alese, nu mi-a intrat în gură nici carne, nici vin şi nici nu m-am uns deloc, până s-au împlinit cele trei săptămâni.

27. Şi a mai zis Domnul către Moise: "Scrie-ţi cuvintele acestea, căci pe cuvintele acestea închei Eu legământ cu tine şi cu Israel!"
28. Moise a stat acolo la Domnul patruzeci de zile şi patruzeci de nopţi; şi nici pâine n-a mâncat, nici apă n-a băut. Şi a scris Moise pe table cuvintele legământului: cele zece porunci. (Iesirea )

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Nici inainte sa fiu ateu nu ma impartaseam si nu tineam post. iar de cand sunt ateu am dus-o din ce in ce mai bine.

| 熊Panda熊 a răspuns:

Da,da, si... daca esti crestin, da. Eu ti-as sugera sa cauti pe alte site-uri lucruri crestine, de ex pe site-uri ortodoxe, raspunsuri la intrebari crestine sincere, fiindca aici e cam plin de atei

| 熊Panda熊 a răspuns:

Si o sa vezi ca daca o sa te impartasesti si o sa postesti mai des, vei vrea sa postesti si sa te impartasesti din ce in ce mai des! happy

| maryus24 a răspuns:

Trebuie sa fac ceva de ochii lumii sau ca asa spune popa cand in suflet si in gandire e cu totul alta chimie