| SM_9305 a întrebat:

Voi vreti neaparat sa ajungeti in iad cu intrebarile voastre si batjocurile aduse la adresa lui Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| wales a răspuns:

1. Se vede cu ochiul liber, că nu cunoști sensul cuvintelor. Cuvântul " Frățioare " este un cuvânt trivial și nicidecum ce îndrugi tu acolo. Dacă nu este așa, de ce nu folosești cuvântul ăsta la profesori sau șefi? Ție îți sună a cuvânt cuviincios? Dragule, încă ești verde la minte " necopt ", believe me!
Ce pentru tine este " Fals ", pentru alții este real, dacă ai o logică bună, înțelegi sensul. Creștinii autentici, simt prezența Lui Dumnezeu, este ceva real ca și celelalte lucruri percepute prin simț.

" Forta PARIZER, Iisus Hristos este Domnul..." Fraza asta e ok pentru tine? Este o frază cuviincioasă pentru cineva care se crede educat? Din 42 de întrebări pe care le-ai pus pe TPU, 33 sunt îndreptate cu rea intenție către creștini și Dumnezeu. Și mai spui că tu nu te lupți cu năluci? Tu, de fapt, ești anticreștin și prin asta îl insulți pe Dumnezeu. Aici este rubrica Religie, ție nu îți spune nimic acest lucru? Dacă eram la altă rubrică, erai îndreptățit să comentezi, dar tu intri pe această rubrică special pentru a batjocorii creștinii și pe Dumnezeu. Ce ai vrea tu să se discute la rubrica Religie? Dacă asta numești tu logică... No Comment!

2. Ai declarat:

" credinta nu are niciun rol "

Singurul mod de a afla este în practică. Tu ai iubit vreo fată și ea pe tine? Tu te-ai bazat pe rațiune sau pe credință, să știi dacă și ea împărtășește aceleași sentimente de iubire față de tine, cum aveai și tu față de ea?
Ce nu pricepi tu, fără rațiune din partea noastră, această discuție nu ar avea loc, iar fără credință nu ai ajunge la cunoștință. Mai întâi trebuie să crezi într-o idee ca mai apoi s-o pui în practică. Așa lucrează știința, se naște o idee, crezi în ea, apoi urmează cercetarea.
Așa au ajuns și vechii greci prin rațiune, la conceptul că Dumnezeu a făcut lumea prin Logos. Filozofia Logosului a fost pentru prima dată articulată de Socrate, el fiind un învățător oral, totul a devenit cunoscut prin ucenicul său Platon. Socrate a spus la un moment dat: Adevărata cunoaștere este credința plus Logos, pe când credința fără Logos nu este cunoaștere " Unde nu este Logos nu este cunoaștere " s.a.m.d.
Dacă tu ai ajuns la cunoaștere fără Logos, înseamnă că ești mai tare decât Socrate.

39 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Asa s-a intamplat si cu Serban Huidu.Multi fac glume cu cele sfinte,si nu stiu ce risca,cu cine se pun. Dumnezeu le mai ingaduie sa treaca prin unele examene grele,ca sa ii smereasca si sa ii faca sa se gandeasca ca exista Dumnezeu.
Dar harul este ca daca un pacatos se caieste si se lasa de pacatul lui, se intoarce la Dumnezeu care nu oboseste iertand, primeste iertarea.

| FucktheSystem a răspuns (pentru EmaS):

Asta înseamnă că dacă fac glume de cele sfine o să ajung în pârnaie pentru omor?

| EmaS a răspuns (pentru FucktheSystem):

Doamne fereste.

| FucktheSystem a răspuns (pentru EmaS):

Doamne ferește ce?
Că asta insinuează întrebarea...

| EmaS a răspuns:

Dumnezeu l-a ingaduit la aceasta incercare,ca sa vada ca si el este doar un simplu om si are nevoie de iertarea lui Dumnezeu. Dumnezeu este bun si milostiv, dar este si un foc mistuitor.,, Tu singur te pedepseşti cu răutatea ta şi tu singur te loveşti cu necredincioşia ta, şi vei şti şi vei vedea ce rău şi amar este să părăseşti pe Domnul Dumnezeul tău şi să n-ai nicio frică de Mine, zice Domnul Dumnezeul oştirilor.,,

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Da, vreau in iad, sa-l vad pe SaintOcea cum face planuri de cucerire a raiului.

| EmaS a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

Atunci va fi prea tarziu.Astazi,daca auziti Glasul, nu va impietriti inimile, ci intoarceti-va la Dumnezeu care nu oboseste iertand.

| Allrc24 a răspuns:

Taci in *** retardatul naibii.nimeni nu vb astfel de Dumnezeu.Gunoi respingator... facut pentru alocatie

| chelstone a răspuns:

Eu unul nu-mi pierd timpul badjocorind o entitate inexistenta.

| wales a răspuns (pentru chelstone):

Asta înseamnă că ai memoria scurtă, sau mi-ai citit postările și ai descoperit aluzia mea vis-a-vis de logica voastră " să te lupți împotriva unui dumnezeu pe care tot tu îl consideri inexistent ". Oricum, postările mele și-au atins ținta, bravo chelstone, așa să faci.
Acum urmează pasul nr 2. A venit timpul să te gândești la Dumnezeu și unde îți vei petrece veșnicia? Nu te grăbi să dai un răspuns, este o întrebare grea și importantă pentru fiecare om.

| chelstone a răspuns (pentru wales):

Nu am memoria scurta si nici n-am citit postarile la care faci trimitere. In mod sigur tu ma intelegi gresit, eu nu lupt importiva niciunei entitati divinice, poate sa existe sau nu, eu am ceva cu cei care trambiteaza existenta unei entitati divinice fara a putea demonstra existenta acesteia si la randul meu corelat cu informatiile din parte opusa si cele pe care le posed, analizez si formulez o concluzie, logic sustenabila.
In viata mea eu nu am badjocorit pe nimeni, cu atat mai putin zeii inexistenti, fie dumnezeu sau altii.

''A venit timpul să te gândești la Dumnezeu și unde îți vei petrece veșnicia?''
NU, acest timp va veni daca se va demonstra existenta lui dumnezeu. Eu nu sunt un ignorant ca majoritatea crestinilor, eu nu trambitez ineptiile formulate de unii crestini. Pentru mine lucrurile sunt simple, mult mai simple decat iti imaginezi, dovedesti existenta lui dumnezeu, ok, altfel eu nu ma ghidez dupa dogme si leacuri babesti.

| wales a răspuns (pentru chelstone):

" Potopul biblic, o mare minciuna:; Forta PARIZER, Iisus Hristos este Domnul; Acum o sa va aduc o dovada concreta, care demonstreaza ca biblia minte.; Conform mitului biblic, iisus se va intoarce pe acest pamant.; Dumnezeu incurajeaza furtul... " și multe altele.

Toate astea intră la categoria " batjocură ", iar aproape toate întrebările tale sunt la adresa Lui Dumnezeu. Cum zici tu că nu lupți împotriva Lui? Sau te-a părăsit logica sau te-a părăsit memoria, una din două. Dacă tot timpul tău este ocupat cu subiectul " Dumnezeu ", asta înseamnă că te frământă rău, și instinctiv ataci sub o formă sau alta, după cum te ghidează dumnezeul tău satan.
Prin negația ta, dai dovadă de ipocrizie.

| chelstone a răspuns (pentru wales):

Fratioare, daca asta inseamna batjocura inseamna ca ai probleme grave. Viata mea nu are tangente directe cu aceasta entitate de care vorbesti tu (asta pentru ca nu exista), dar daca eu am niste convingeri pe care le pot demonstra in raport cu o entitate oricare ar fi ea atunci o sa o fac.
''Dumnezeu incurajeaza furtul... " Pai asta nu-i batjocura asta ii adevar. Dumnezeu a ajutat poporul israelit sa-l jefuiasca pe cel egiptean.
Dupa tine oricine deschide larg ochii si incepe sa gandeasca inseamna ca aduce o batjocura cuiva. Asta e probema ta, sunt problemele tale de perceptie.
A avea nedumeriri si apune intrebari despre dumnezeu nu inseamna batjocura.
A demonstra ceva in mod logic nu inseamna batjocura.
Aaaa, ca tu esti un indoctrinat, care vede rosu in fata ochilor cand credintele tale sunt contrazise, ca rastalmacesti tu cuvintele si-ti creezi propriile adevaruri independente de realitatea faptica este tot problema ta.
Cat despre satan, cu siguranta in capul tau exista cel putin cu unul mai mult decat in al meu. Eu nu am facut vreo referire la acest satan, cum ca ar juca vreun rol important in conducerea omenirii, dar oricum spre deosebire de dumnezeu, macar asta nu ia bani din buzunarul statului pentru a construi asezari de cult in care sa fie venerat.
In final, poate de data aceasta intelegi, eu nu ma i-au de dumnezeu, nu ma trag eu de guler cu el pentru ca nu exista, eu fac altceva, discut, dezbat, aduc argumente. A,,, ca eu nu sunt de acord cu crestinii asta e alta treaba, ca eu ma ''hartuiesc'' in idei, principii si ca le cer dovezi ca acest dumnezeu al vostru exista e altceva, dar asta nu inseamna batjocura, insa probabil iti este greu sa ai o dreapta judecata.

| SM_9305 explică (pentru chelstone):

Stai mah lonistit ca nu m-am referit la tine sunt unii care injura si fac toate jicnirile posibil la adresa lui Dumnezeu la asta m-am referit

| chelstone a răspuns (pentru SM_9305):

Mie nu-mi sta in caracter sa jignesc pe nimeni, intr-adevar ripostez daca sunt provocat. In schimb domnului wales niste postari ale mele i s-au parut a fi jicniri la adresa iubitului sau zeu si am simtit nevoia sa lamuresc problema.

| wales a răspuns (pentru chelstone):

Cuvântul " Fratioare " este în batjocură spus la adresa mea. Am senzația cu tu nu cunoști sensul cuvintelor.
Batjocură = Luare în râs, bătaie de joc; vorbă, faptă, lucru de râs, de ocară, de insultă. Atitudine obraznică și disprețuitoare; sfruntare.
Tu nu știi să porți o discuție decentă, tu transformi dialogul în monolog și la sfârșit începi să jignești.
Uzurpi prea des cuvintele " rațiune, logică " fără ca măcar să le cunoști sensul, oricum e prea mult pentru tine.
Rațiunea nu poate dovedi că Isus Hristos a invitat a treia zi din morți, dar credința știe că așa s-a întâmplat deoarece credința este un organ al cunoașterii. Așa zișii raționaliștii, adoptă poziția care spune că numai creierul uman este organul cunoașterii, dar ei fie uită, fie trec cu vederea faptul că și simțul este un organ al cunoașterii, și la fel este și credința. Când temperatura este ridicată afară, știm acest lucru. Simțul este un mijloc de cunoaștere. Un băiat iubește o fată, cum știe el acest lucru? Oare citește o enciclopedie pentru a-și baza dragostea pe rațiune? Nu, el cunoaște acest lucru prin simțuri și apelează la credință, că și fata îl iubește pe el. Deci împreună cu rațiunea, simțul este un mijloc de cunoaștere, iar credința se plasează la această categorie. Creștinul se bazează pe rațiune și pe credință. Ateul se bazează și el pe credință, dar o poate folosi doar până la limita rațiunii sale, el căutând la toate lucrurile o explicație logică, dar cum bine știm, nu totul se poate explica logic.
Declarația unui mare ateu:
" Sunt ateu din cap până în picioare. Mi-a trebuit mult timp ca s-o spun. Sunt ateu de ani de zile, dar am simțit că este oarecum impropriu pentru un intelectual să spună că este ateu, pentru că asta presupunea cunoștințe pe care nu le are. Într-un fel, era mai potrivit să spun că sunt umanist sau agnostic. În final, am decis că sunt o făptură cu sentimente, dar și cu rațiune. Afectiv sunt ateu. Nu am dovezi să demonstrez că Dumnezeu nu există, dar am o bănuială atât de mare că nu există, încât nu vreau să-mi pierd timpul." Isaac Asimov.
Dacă stau bine să mă gândesc, tu nici ateu nu ești și nici agnostic, nici tu nu știi ce ești?! De ce spun asta: Ai declarat odată, că ar exista o entitate în spatele tuturor lucrurilor, dar nu ar fi Dumnezeul Biblic, iar ateii cred în inexistența oricărui zeu? Tu, azi spui una mâine alta, ce ar fi, mâine să te trezești creștin?
Apropo, o dovadă clară, că nu ești în stare să porți un dialog; l-ai speriat pe micuțul SM_9305,.

| chelstone a răspuns (pentru wales):

''Fratioare'', continui sa ai perceptii gresite, crede-ma ca ti-o spun cu toata responsabilitatea, nu am folosit acest cuvant pentru a te jicni, ci din contra, pentru a sugera o apropiere, dar daca ai perceput acest cuvant ca pe o batjocura imi pare rau, oricum e mult spus batjocura, si ti-am spus, nu am nimic personal cu nimeni.

''Ai declarat odată, că ar exista o entitate în spatele tuturor lucrurilor, dar nu ar fi Dumnezeul Biblic, iar ateii cred în inexistența oricărui zeu?''
Am spus ca sunt ateu tocmai pentru ca nu ma pot incadra foarte bine intre cele doua notiuni agnostic si ateu, dar pentru ca nu cred in existenta zeilor cunoscuti de oameni. Cat despre ceea ce am spus eu... nu am scpus ca ar exista, ci ca ar fi posibil sa existe, asta tocmai pentru ca nu este cunoscut acest fapt.

''Rațiunea nu poate dovedi că Isus Hristos a invitat a treia zi din morți, dar credința știe că așa s-a întâmplat deoarece credința este un organ al cunoașterii.''
Credinta nu este un organ al cunoasterii pentru ca ea nu poate cuantifica gradul de adevar a celor despre care se crede.

''Când temperatura este ridicată afară, știm acest lucru. Simțul este un mijloc de cunoaștere. ''
Credinta nu este un simt.

''Un băiat iubește o fată, cum știe el acest lucru? Oare citește o enciclopedie pentru a-și baza dragostea pe rațiune? Nu, el cunoaște acest lucru prin simțuri și apelează la credință, că și fata îl iubește pe el''
FALS, insusi simturile ii demonstreaza ca el o iubeste, iar daca simturile demonstreaza iubirea asta in corelatie cu ce stie el despre iubire, atunci credinta nu-si mai are rostul, iubirea nu-i dependenta de credinta. Nu poti spune despre ceva ce simti, caldura (niciodata nu simti temperatura, ea masoara gradul de caldura, temperatura arata cat de cald este, deci caldura o simti), nu poti spune despre o stare pe care o simte corpul tau, in speta caldura, ca aceasta poate fi sesizata, masurata sau inteleasa prin credinta, este o totala aberatie, starea de caldura o percepi in functie de ceea ce stii tu despre caldura, in functie de parametrii pe care corpul tau ii prezinta sau ii simte, tu asociind ceea ce stii tu despre acea stare (definitia ei, particularitati) si starea de fapt astfel gasesti o corelatie la nivel mental, conversational in speta cuvantul caldura.
Asa ca credinta nu are niciun rol in perceperea simturilor sau in corelarea acestora cu ceea ce stii despre simturi, totul este o crelatie intre simt si ceea ce stii.
Dar, pentru tine ramane dificil sa-ti explici multe lucrui si vorbesti in necunostinta de cauza.

| chelstone a răspuns (pentru wales):

1. Daca tu nu vrei sa intelegi sensul in care am folosit cuvantul ''fratioare'' este problema ta.
''Dacă nu este așa, de ce nu folosești cuvântul ăsta la profesori sau șefi?''
Pentru ca atunci cand vorbesti cu un profesor sau cu un sef nu folosesc termeni de amicitie, ci niste termeni formali, in general domnule.

Cat despre ''fals'' si ''adevarat'' ti-am explicat in amanunt cum sta situatia.

''" Forta PARIZER, Iisus Hristos este Domnul..."''
Sincer nu-mi mai aduc aminte in ce context am spus aceasta fraza, daca imi dai o trimitere pot sa comentez pe acest subiect. sorry

''Aici este rubrica Religie, ție nu îți spune nimic acest lucru? ''
Rubrica Religie nu inseamna rubrica dumnezeu sau slava domnului. In aceasta rubrica poti poti posta mesaje pro sau contra anumitor concepte, care e nemultumirea?!

'''Singurul mod de a afla este în practică. Tu ai iubit vreo fată și ea pe tine? Tu te-ai bazat pe rațiune sau pe credință, să știi dacă și ea împărtășește aceleași sentimente de iubire față de tine, cum aveai și tu față de ea?''
IUBIREA se bazeaza pe ceea ce SIMTI nu pe ceea ce CREZI. Sentimentele pe care le ai nu trebuie sa crezi despre ele ca sunt de iubire, pentru ca tu simti acest lucru. Cand spui unei fete ca o iubesti o faci pentru ca asa simti, pentru ca astea sunt sentimentele tale fata de ea, nu pentru ca ai crede ca o iubesti.

''Ce nu pricepi tu, fără rațiune din partea noastră, această discuție nu ar avea loc, iar fără credință nu ai ajunge la cunoștință. ''
Ca sa vezi ca nu eu sunt cel ce debiteaza si ca tu vorbesti in necunostinta de cauza o sa-ti dau si definitii poate asa intelegi mai bine:
CONSTIINTA = Ansamblu de procese psihice variate, complexe, cuprinzând senzații, percepții, reprezentări, noțiuni, judecăți, raționamente, inclusiv procese afective și voliționale. Faptul de a-și da seama; înțelegere
Ai nevoie de credinta pentru a avea senzatii?!
Ai nevoie de credinta pentru a percepe continutul unei fraze?!
Ai nevoie de credinta pentru ati explica ca o masina care se deplaseaza din punctul a in punctul b parcurge o distanta (in conditiile in care a nu este egal cu b)?!
1+1=2 ai nevoie de credinta pentru a intelege acest algoritm?!
Ai nevoie de credinte pentru a intelege de ce sta un pix pe masa?!
Ai nevoie de credinta pentru a intelege ca plangi?!

Rationamentul= Înlănţuire logică de judecăţi, care duce la o concluzie
Poti avea rationament dar ca sa fie unul corect trebuie sa decurga in urma unor inlantuiri logice de judecati, daca judeci lucrurile dupa credinte, dupa ipoteze nedeterminate, rezultatul rationamentului devine unul defectuos, si asta pentru ca nu folosesti cheia pentru un rationament corect: LOGICA, cand cheia reprezinta credinta ajungi la rationamente eronate.

''" credinta nu are niciun rol " aceasta fraza era integrata intr-un context, nu rastalmaci frazele mele.

| wales a răspuns (pentru chelstone):

1. Eu înțeleg sensul, tu nu știi să te exprimi.
2. Ceea ce este fals pentru tine, este real pentru mine, în fine, înțeleg că nu poți raționa acest lucru.
3. " Forta PARIZER, Iisus Hristos este Domnul..." Este o batjocură în toată regula la adresa Lui Dumnezeu, indiferent ce vrei tu să crezi.
4. La rubrica religie se discută religie, dacă tu vrei să schimbi ordinea firească a lucrurilor, e pb. Ta, dar încearcă să te comporți civilizat.
5. Dacă tu simți că fata te iubește, un creștin de ce nu ar simți prezența Lui Dumnezeu? Cu toate că întrebarea era alta, dar ai ratat ideea.

" nu pentru ca ai crede ca o iubești "

Vezi că nu citești atent! Ăsta este și motivul pentru care ești mereu pe lângă subiect. Eu nu am spus asta, ci:

" apelează la credință, că și fata îl iubește pe el "

6. " CONSTIINTA; 1+1=2..." bla, bla, bla... nici aici nu ai înțeles, observ că e complicat rău pentru tine. Ți-am repetat asta nu odată, ci mereu. Acolo unde dovezile sunt posibile credința este imposibilă, ai prins ideea? Tu acum vrei să faci teoria chibritului cu mine. Dragă chelstone, păi asta îți repetam eu mereu.
7. Învață cum a luat ființă știința modernă. Știai că! Einstein s-a inspirat din Biblie atunci când a descoperit fizica relativistă?
" Știința fără religie este oloagă. Religia fără știință este oarbă." Albert Einstein.

| chelstone a răspuns (pentru wales):

1. M-am exprimat intr-un mod corect.
2. Fals, Realitatea este una singura, nu pot exista realitati paralele cu privire la acelasi subiect.
3. Ti-am zis ca nu mai stiu contextul in care am scris acea fraza, astfel ca nu pot sa comentez.
4. Si ce eu am zis altceva?! Am spus ca religia nu inseamna crestinism, poti discutat despre oricare orientare religioasa, cu pareri pro sau contra.
5. Pe acelasi sistem poti simti si ca nu exista, de aceea simturile nu demonstreaza nimic, cum nu poti fi sigur doar datorita simturilor ca o fata te iubeste.
6.''Acolo unde dovezile sunt posibile credința este imposibilă''
Uite tocmai de asta ratiunea nu vreo legatura cu credinta, pentru ca a rationa in mod logic denota adevar, certitudine, ori certitudinile nu le percepi prin credinte.
7. Sa stii ca lucrurile in timp se mai schimba, nu te poti baza pe o vorba pentru eternitate.

| wales a răspuns (pentru chelstone):

1. Ai scris următoarele:

" 1. Daca tu nu vrei sa intelegi sensul in care am folosit cuvantul "fratioare" este problema ta.
"Daca nu este asa, de ce nu folosesti cuvantul asta la profesori sau sefi?"
Pentru ca atunci cand vorbesti cu un profesor sau cu un sef nu folosesc termeni de amicitie, ci niste termeni formali, in general domnule.

Cat despre "fals" si "adevarat" ti-am explicat in amanunt cum sta situatia.

"" Forta PARIZER, Iisus Hristos este Domnul...""
Sincer nu-mi mai aduc aminte in ce context am spus aceasta fraza, daca imi dai o trimitere pot sa comentez pe acest subiect. Sorry

"Aici este rubrica Religie, ție nu îți spune nimic acest lucru? "
Rubrica Religie nu inseamna rubrica dumnezeu sau slava domnului. In aceasta rubrica poti poti posta mesaje pro sau contra anumitor concepte, care e nemultumirea?!

"'Singurul mod de a afla este în practică. Tu ai iubit vreo fată și ea pe tine? Tu te-ai bazat pe rațiune sau pe credință, să știi dacă și ea împărtășește aceleași sentimente de iubire față de tine, cum aveai și tu față de ea?"
IUBIREA se bazeaza pe ceea ce SIMTI nu pe ceea ce CREZI. Sentimentele pe care le ai nu trebuie sa crezi despre ele ca sunt de iubire, pentru ca tu simti acest lucru. Cand spui unei fete ca o iubesti o faci pentru ca asa simti, pentru ca astea sunt sentimentele tale fata de ea, nu pentru ca ai crede ca o iubesti.

"Ce nu pricepi tu, fără rațiune din partea noastră, această discuție nu ar avea loc, iar fără credință nu ai ajunge la cunoștință. "
Ca sa vezi ca nu eu sunt cel ce debiteaza si ca tu vorbesti in necunostinta de cauza o sa-ti dau si definitii poate asa intelegi mai bine:
CONSTIINTA = Ansamblu de procese psihice variate, complexe, cuprinzând senzații, percepții, reprezentări, noțiuni, judecăți, raționamente, inclusiv procese afective și voliționale. Faptul de a-și da seama; înțelegere
Ai nevoie de credinta pentru a avea senzatii?!
Ai nevoie de credinta pentru a percepe continutul unei fraze?!
Ai nevoie de credinta pentru ati explica ca o masina care se deplaseaza din punctul a in punctul b parcurge o distanta (in conditiile in care a nu este egal cu b)?!
1+1=2 ai nevoie de credinta pentru a intelege acest algoritm?!
Ai nevoie de credinte pentru a intelege de ce sta un pix pe masa?!
Ai nevoie de credinta pentru a intelege ca plangi?!

Rationamentul= Înlănţuire logică de judecăţi, care duce la o concluzie
Poti avea rationament dar ca sa fie unul corect trebuie sa decurga in urma unor inlantuiri logice de judecati, daca judeci lucrurile dupa credinte, dupa ipoteze nedeterminate, rezultatul rationamentului devine unul defectuos, si asta pentru ca nu folosesti cheia pentru un rationament corect: LOGICA, cand cheia reprezinta credinta ajungi la rationamente eronate.

"" credinta nu are niciun rol " aceasta fraza era integrata intr-un context, nu rastalmaci frazele mele. "

Acum, întrebarea mea este: Pretinzi că te bazezi pe rațiune, care este logica lui " 1 "?

2. Tu ești absolut sigur că nu există Dumnezeu?

| wales a răspuns (pentru chelstone):

1. Se vede cu ochiul liber, că nu cunoști sensul cuvintelor. Cuvântul " Frățioare " este un cuvânt trivial și nicidecum ce îndrugi tu acolo. Dacă nu este așa, de ce nu folosești cuvântul ăsta la profesori sau șefi? Ție îți sună a cuvânt cuviincios? Dragule, încă ești verde la minte " necopt ", believe me!
Ce pentru tine este " Fals ", pentru alții este real, dacă ai o logică bună, înțelegi sensul. Creștinii autentici, simt prezența Lui Dumnezeu, este ceva real ca și celelalte lucruri percepute prin simț.

" Forta PARIZER, Iisus Hristos este Domnul..." Fraza asta e ok pentru tine? Este o frază cuviincioasă pentru cineva care se crede educat? Din 42 de întrebări pe care le-ai pus pe TPU, 33 sunt îndreptate cu rea intenție către creștini și Dumnezeu. Și mai spui că tu nu te lupți cu năluci? Tu, de fapt, ești anticreștin și prin asta îl insulți pe Dumnezeu. Aici este rubrica Religie, ție nu îți spune nimic acest lucru? Dacă eram la altă rubrică, erai îndreptățit să comentezi, dar tu intri pe această rubrică special pentru a batjocorii creștinii și pe Dumnezeu. Ce ai vrea tu să se discute la rubrica Religie? Dacă asta numești tu logică... No Comment!

2. Ai declarat:

" credinta nu are niciun rol "

Singurul mod de a afla este în practică. Tu ai iubit vreo fată și ea pe tine? Tu te-ai bazat pe rațiune sau pe credință, să știi dacă și ea împărtășește aceleași sentimente de iubire față de tine, cum aveai și tu față de ea?
Ce nu pricepi tu, fără rațiune din partea noastră, această discuție nu ar avea loc, iar fără credință nu ai ajunge la cunoștință. Mai întâi trebuie să crezi într-o idee ca mai apoi s-o pui în practică. Așa lucrează știința, se naște o idee, crezi în ea, apoi urmează cercetarea.
Așa au ajuns și vechii greci prin rațiune, la conceptul că Dumnezeu a făcut lumea prin Logos. Filozofia Logosului a fost pentru prima dată articulată de Socrate, el fiind un învățător oral, totul a devenit cunoscut prin ucenicul său Platon. Socrate a spus la un moment dat: Adevărata cunoaștere este credința plus Logos, pe când credința fără Logos nu este cunoaștere " Unde nu este Logos nu este cunoaștere " s.a.m.d.
Dacă tu ai ajuns la cunoaștere fără Logos, înseamnă că ești mai tare decât Socrate.

| wales a răspuns:

Dacă ar conștientiza pericolul la care se expun, cu siguranță și-ar schimba radical punctul de vedere.

| Klepto a răspuns:

Sunt doar generos, iti las tie loc mai mult sa te desfasori in rai.Ce logica frumoasa imi vine in minte, o persoana care crede poate sa fie iertata chiar si de crima daca se caieste si face 1000 de matanii si are sanse mai multe sa intre in rai, eu care nu fac asa ceva si ma gandesc cum sa ajut, dar nu cred, ajung in iad.
Ce ar putea sa-mi mai faca dumnezeu acum? Nu-s special, is gras, prost si urat, mi-a fost sfaramata inima din nou in dragoste si persoanei nu-i pasa de asta, n-am bani, n-am un viitor asigurat, sunt o jumate de paria sociala, sunt cardiac, am nenumarate probleme de sanatate, sunt defect si prea bun pentru lumea asta, ce mi-ar putea face dumnezeu mai mult? cum ar putea sa ma pedepseasca mai tare? sa ma trimita in iad? ziua mea cea mai prosta bate la fund iadul la orice ora.
Da, sa ma trimita in iad si sa se termine balciul asta, ca dumnezeu are cea mai mare "banana" si te penetreaza cu ea de numa numa.
Inca astept sa vad ce mai are pregatit dumnezeu pentru mine si care este "planul" lui pentru mine, sigur in ziua in care o sa fiu fericit, o sa fie si ziua in care mor.

| aliceinchains a răspuns:

O grămadă de creștini mi-au zis c-o să ajung în iad, ba mai mult, îl am pe dracu-n mine. laughing
Da' cam greu să ajung într-un loc inexistent... thinking

| Bogdanux a răspuns:

Voi chiar nu v-ati saturat sa il tot pupati in fund pe Dumnezeu?

Credinta ca si credinta, ok, e bine, va inteleg in mare parte, dar deja devine extrem de penibil.Si mai zicea nu stiu cine ca doar ateii jignesc crestinii, nu invers.Ah, actoria asta ce face din om...

| hate1t4ll a răspuns:

"Nu mă simt obligat să cred că acelaşi Dumnezeu, care ne-a înzestrat cu simţuri, raţiune şi intelect, ar pretinde să nu le folosim."
Galileo Galilei

| MenInShadow a răspuns:

Klepto a raspuns destul de frumos, adica a folosit "intruchiparea" unui om nu foarte frumos, nici prea destept. Nici foarte sarac, dar nici cu bani multi, insa care este saturat de lumea asta in care traieste pentru ca este rea, si el isi pune intrebarea "Cu ce ma poate ajuta Dumnezeu pe mine acum daca nu m-a ajutat pana la varsta asta?".
Il inteleg. Si eu sunt aproape ca el. Nu-s frumos, nu-s foarte inteligent, cu banii nu stau bine, urasc rautatea de care da dovada lumea, insa spre diferenta de el, eu tot cred in Dumnezeu.
Insa credinta mea este intr-un fel diferit, eu nu consider sa fii credincios doar sa te duci la biserica, sa nu ratezi nici macar o slujba, si sa fii in stare sa te iei la bataie cu cineva ca sa te duci la biserica. Eu sunt credincios si atat. Imi apar credinta spun rugaciuni, si cred in Dumnezeu, nu e nevoie sa ma duc la biserica, plus ca incerc sa fac fapte bune.
Si eu imi pun, si poate ca multi ne punem intrebari de genu "Si totusi, daca Dumnezeu nu exista?" "Si daca exista Dumnezeu, dc am viata asta asa?". Eu unul le consider niste "indemnuri" ale lu satana ca sa ma induca pe "calea" gresita, si eu nu prea ma am bina cu ala cu coarne asa ca incep sa-l injur de n-a auzit el in tot iadu asa cevalaughing
Sunt capos, si asta ma ajuta, pentru ca orice mi-ai spune despre Dumnezeu, daca e de rau, eu tot p'amea o tin.
M-a invatat odata cineva, ceva foarte important, cel putin pentru mine, care o sa tin minte toata viata. Inainte, nu-mi placea de mine, cum arat, cum gandesc chestii d'astea. Si acea persoana m-a intrebat "Tu esti creatia lui Dumnezeu nu? la figurat" "da" "crezi in El?" "da" "Atunci, daca crezi in Dumnezeu si esti credincios, si spui ca el te-a facut, inseamna ca zicand sunt nu stiu cum si nu stiu cum, este o dovada ca nu-ti pace ce a creat El". Si de atunci ma bucur cum arat, si vad viata cu alti ochi.
In fine, cred ca raspunsul asta are mai multe cuvinte decat am scris eu vreodata in alte raspunsurilaughing
Ultimul lucru pe care vreau sa-l spun, este ca Dumnezeu, vrea de la noi sa incercam sa-i convingem pe cei care nu cred in El, ca exista si sa creada, dar nu cred ca o sa fie multumit daca ii luam la bataie pe aia care nu cred. Este alegerea lor, si daca vor, bine, daca nu...

| Omulrational a răspuns:

Da,neaparat vreau sa ajung si sa il intalnesc pe ''cornuta mare'' si pe ''cutu-cutu'' imaginar, copii hai la culcare sa visati numai ingerasi si prostituate ale zeului ca sa ajungeti in rai.

| Mindreader13 a răspuns:

Poate vreau, poate nu. de unde stii tu ca iadul este intratat de rau? ti-a spus careva care a experimentat? nu prea cred. de ce sa nu fie in rai naspa? ingerasi care plutesc pe norisori si canta la harpa - asta este imaginea raiului. plictiseala totala. ce ai de gand sa faci, sa iti montezi un cerc galben deasupra capului, sa-ti fixezi doua aripi de omoplati, sa porti cearsafuri albe si sa dormi pe norisori? ti se pare frumos? mie una nu. daca iadul este plin de dracusori rosii cu cornite (btw, ce minte bolnava a inventat tampenia asta ca eu o stiu de cand m-am nascut laughing ) si cazane si caldura si foc si de astea, nup, nu vreau nici acolo. prefer sa bantui ca o fantoma ascultand heavy metal in castile mele invizibile ale celui mai nou iPod fantomatic. si ce, se supy mupy dumnezeu acum ca nu cred in el? ce mai zici de budhisti sau de musulmani, care cred in alte zeitati si unii se iau de dumnezeul nostru? ma rog, mai mult al vostru... oricum, de ei ce mai zici? ajung si ei in iad ca-i trimite dumnezeul ortodox acolo? raised eyebrows

| iEmonel a răspuns:

Eu sunt si frumos si cu bani [ luati imprunut laughing ] si inteligent, dar dornic de a petrece vesnicia in Iad. Mwahahahaha. Ave Satan.

| EmaS a răspuns (pentru iEmonel):

Iadul nu este distractie, ci un foc care arde si ii chinuie pe cei care ajung acolo.

| FărăCapsLock a răspuns:

Amice, nu că vreau. ÎMI DORESC CU TOT SUFLETUL! Dacă dumnezeu (cu „d" mic) există, să mă trimită în iad. Măcar atâta să fac ca să-mi arate de ce-i în stare.
C'mon, bi*ch, do it! I know you want to!

| ViezurE a răspuns:

Bă ţigan împuţit(poza de profil) du-te cu Mniezoo-ul tău şi aruncaţi-vă în lac.E alegerea mea nu a ta, pocăit manelist slinos.

| SM_9305 explică:

Am zis intrebari batjocoritiare nu intrebari de bun gust

| EvangelineDS a răspuns:

Si ce *** o sa le faci tu?

| NoNameo a răspuns:

Ma baiatule... ai o fata de cere pumni serios si ti se pare ca Dumnezeu exista? Atat de inculta e Romania in ziua de azi?

| IntrebariFuckingCiudate a răspuns:

Ce intrebare ai pus laughing adica daca suntem curiosi de Dumnezeu si punem intrebari legate de el, ajungem in iad? du-te acas` ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca Daniil Proorocul a spus la capitolul doi: În vremea de apoi se va înmulti mintea foarte, si se vor întelepti oamenii si vor zbura prin vazduh si vor înconjura lumea. Toate câte le vezi acum, Biblia le-a spus cu mii de ani înainte
Vezi Proorocul Isaia, care traieste cu 850 de ani înainte de venirea Domnului, la capitolul 60 întreaba de avioane, ca el le vedea acum 2800 de ani: Doamne, ce sunt acestea care zboara si se întrec cu norii; si zboara ca porumbeii spre porumbarele lor si de huietul aripilor lor se tulbura vazduhul? (Isaia 60, 8) Dar si Proorocul Ieremia a vazut masinile astea fara cai, care le vedeti acum ca alearga pe drum. Si întreaba pe Dumnezeu: Doamne, ce sunt acestea, care huruie pe drum si întrec carele oamenilor?
Daca niste primitivi acum 3000 de ani nu le vedeau dar credeau, iar primitivii din ziua de astazi le vad dar nu cred. Este doar o chestie de nuanta
Duhul Sfânt fericeste mai departe pe cei ce le cercetează, zicând: Fericiti cei ce cearcă mărturiile Lui, cu toată inima Îl vor căuta pe Dânsul (Ps. 118, 2). Duhul Sfânt Însusi fericeste pe omul care cearcă mărturiile Lui, adică cearcă cu de-amănuntul întelesul duhovnicesc al Sfintelor si dumnezeiestilor Scripturi. Pentru care pricină caută omul cu toată inima pe Dumnezeu în calea Scripturilor? Pentru întelegerea celor ce citeste. Căci, rugându-se la Dumnezeu să-i deschidă ochii mintii, întelege taine mari si negrăite, atât cât este cu putintă omului a întelege, si atunci aleargă cu toată puterea pe calea poruncilor lui Dumnezeu

| nesuferitu a răspuns:

Nu m'as simti bine in rai cu toti terminatii, prefer iadu'