| AvalohAlyn a întrebat:

Vouă vi s-a întâmplat ca Dumnezeu sa va ia starea de rău?
Dumnezeu mi-a dovedit în noaptea asta ca e Marele Medic și Vindecator.Mi-a fost rău,am avut o criza urata de anxietate, palpitații, dureri în umăr etc s, m-am chinuit câteva ore iar când m-am rugat și am zis Doamne Iisuse arata-mi din nou ca ești Marele Medic și Adevăratul Vindecator și ajuta-ma sa îmi revin în maxim 30 de minute anxietatea a dispărut ca prin minune de la sine parca și am reușit sa adorm câteva ore.
Vouă vi s-a întâmplat sa va ajute Dumnezeu la sanatate când va era rău?
Nu mai zic ca tot rugandu-ma la El am mai scăpat de multe alte episoade de rău în trecut.
Cu adevărat Iisus Hristos este Marele Medic și Marele Vindecator mai presus de oricine pe pământul asta.
Dumnezeu e Mare și numele Lui la fel, m-am convins în noaptea asta.
Voi nu credeți la fel?

https://youtu.be/pZN_06uXvkU

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este foarte adevărat. Eu cred ca aveam acum vreo lună amigdalita și m-am rugat lui Dumnezeu pentru vindecare și de atunci n a mai apărut (țin sa menționez ca durerile m au ținut câteva săptămâni sau o lună: treceau și reapăreau, dar după rugăciune au dispărut complet). Sau într o noapte aveam o durere și m-am rugat și pe loc a dispărut, ca prin minune.
Și am un caz în biserica. O femeie a avut cancer (la cap, cred) și biserica s-a rugat pentru ea (adică noi, aprox toți) și Dumnezeu a vindecat o ca prin minune, și medicii au rămas uimiți (asta a fost acum vreo luna-două). Cazuri din acestea au fost mai multe în biserica, dar nu le cunosc eu pe toate. Dumnezeu face mari minuni și de asta El merita toată slava și cinstea, nu sfinții sau îngerii, numai Dumnezeu ptc El e Cel ce ne a creat și singurul care ne ajută mereu.

| goodspeed55555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Minți cu vindecările in biserica voastră de penticostala vrei sa aduci multi oameni spre erezie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru goodspeed55555):

Nu mint. Dacă spui ca acele vindecări sunt minciuni, atunci Îl faci mincinos pe Dumnezeu și nu cred ca vrei asta... Chiar bunica unor verișori de ai mei a fost vindecata acum câțiva ani de cancer fără nici măcar un medicament, ptc Domnul are toată puterea în cer și pe pământ! Dacă nu vrei sa ma crezi, nu îmi pasă, eu știu cât de minunat e Domnul ca lucrează!
În plus, eu nu am vrut sa "atrag" pe nimeni la penticostali, eu doar am mărturisit minunile lui Dumnezeu, spre slava Lui.

8 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Dubios e ca spiridusul vostru va "vindeca" daca va rugati la el, in timp ce pe unii, pe care ii doare in cot de misticismul crestin, sau de spiridusul crestin, nu ii imbolnaveste deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da! S-a intamplat sa am stari de rau, dureri de cap, stari de neliniste si dupa ce beam 3 guri de agheasma sau ma ungeam cu mir pe frunte, la scurt timp sa imi treaceau.
Ceea ce e cu neputinta la oameni, este cu putinta la Dumnezeu iar Dumnezeu poate face mai mult decat cerem sau gandim. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ba da! Dumnezeu e Medicul suprem!

| MuatafaonurContInchisDeTot a răspuns:

Un om Fără Dumnezeu este un nimic și nu se va alege nimic bun de acel om faptele acelui om o săi vorbească pe lumea asta.

| Ganderoaica a răspuns:

Ba da! De multe ori chiar.

| AntiReligion a răspuns:

Nu, nu mi s-a întâmplat niciodată ca Dumnezeu să-mi ia starea de rău, pentru că nu există niciun Dumnezeu care să facă asta. Ceea ce ai experimentat tu este un efect placebo, adică o îmbunătățire a simptomelor datorită credinței tale în puterea de vindecare a rugăciunii, nu datorită unei intervenții divine. Este un fenomen bine cunoscut în psihologie și medicină, care nu are nimic de-a face cu miracolele sau supranaturalul.

Dacă Iisus Hristos ar fi cu adevărat Marele Medic și Marele Vindecator, atunci de ce nu vindecă el toate bolile și suferințele din lume? De ce lasă el să moară milioane de oameni din cauze evitabile, cum ar fi foametea, războiul, cancerul sau SIDA? De ce nu intervine el să salveze copiii nevinovați care sunt abuzați, torturați sau uciși? De ce nu împiedică el dezastrele naturale care distrug vieți și bunuri? De ce nu arată el dovezi clare și convingătoare ale existenței și bunătății sale, în loc să se ascundă în spatele unor cărți vechi și contradictorii, scrise de oameni falibili și ignoranți?