| iusy98 a întrebat:

Vreau sa comentati urmatoarea afirmatie,,Daca contrazici existenta unui lucru cu nenumarate argumente, atesti existenta lui ca fapt logic". Aici este vorba in special de atei care aduc argumente impotriva existentei in dumnezeu.Ce parere aveti?

48 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Da e adevarat ce se spune in afirmatia respectiva, insa problema e falsa cand o asociezi cu; "in special de ateii care aduc argumente impotriva existentei in dumnezeu". Problema nu se pune in a demonstra inexistenta lui Dumnezeu de catre atei si cei care afirma existenta Lui trebuie sa demonstreze. Ateul adevarat nu crede in existenta lui Dumnezeu si atunci ce sa demonstreze, inexistenta a ceva in care nu crede, deci negatia negatiei, chestiunea e suficient de absurda pentru a mai comenta ceva.

| doctorandus a răspuns:

Deoarece nu exista motive obiective pentru a stabili care e adevarat si care e fals, alegerea intre crestinism si ateism este arbitrara. Ca atare nu putem pretinde ca unii ar fi mai rationali ca ailalti, deoarece ambele categorii au zero motive obiective pentru a fi crestini sau atei.

| Hombre a răspuns (pentru doctorandus):

"Deoarece nu exista motive obiective pentru a stabili care e adevarat si care e fals, alegerea intre crestinism si ateism este arbitrara."
Gresit, nu poti sa-mi spui ca am zero motive pentru a fi ateu, creierul imi refuza povestile naive din biblie, cartea unde exista izvorul credintei. Creierul meu este avid de cunoastere si setea asta nu mi-o potoleste decat stiinta, religia e limitata, si-a spus cuvantul si l-a batut in cuie, nimic din ce s-a scris acolo nu mai face un pas inainte, stiinta insa are progres si multe ne va mai spune, acum si in viitor, iata motivul care nu e zero asa cum spui.
Uite ce face limitarea religioasa de care ma feresc;
http://stiri.rol.ro/......74083.html

| doctorandus a răspuns (pentru Hombre):

In primul rand la "uneori religia are efecte rele" se poate raspunde cu "uneori stiinta si tehnica au efecte rele". In al doilea rand a opta intre religie si stiinta (ori una, ori alta) este o falsa dilema. In al treilea rand "sau crezi tot ce scrie-n Biblie sau renunti la crestinism" este o falsa dilema. In al patrulea rand, "daca esti crestin esti prost sau manipulat de popime" este un argument de rasu'-plansu' (ca si cum oamenii inteligenti n-ar putea fi crestini). Mai departe, stiinta nu discuta daca exista sau nu Dumnezeu, deoarece asta nu e o problema stiintifica.

Prin motive obiective ma refer la motive care sa fie general valabile. Ca altfel ateii dau dreptate argumentelor atee, iar crestinii argumentelor crestine. Fiecare are motive sa creada ce crede, dar ele nu sunt motive obiective. Nu se poate stabili experimental daca Dumnezeu exista sau nu. Nu se poate stabili stiintific daca Isus este Dumnezeu sau nu. Tot ce se poate este sa pleci urechea la argumente care iti suna bine. Argumentele in favoarea ateismului sunt argumente filosofice, nu stiintifice si s-a vadit ca filosofii nu pot ajunge la niciun fel de consens. Stiinta nu-i totuna cu ateismul.

| Hombre a răspuns (pentru doctorandus):

Frate erai bun de popa, ai bagat numai bulibaseala pentru prosti. Eu am spus ca sunt avid de cunoastere si stiinta imi satisface dorinta si nu religia in care nu cred. Simplu.
"Argumentele in favoarea ateismului sunt argumente filosofice, nu stiintifice"
Ce argumente filozofice imi trebuie sa fiu ateu daca nu cred in religie? Pai cat de tampit in cap sa fiu ca sa cred că Isus a hranit 5 000 de insi si copii lor cu 3 pesti si 5 paini si a mai ramas 12 cosuri de frimituri. Mai imi trebuie vreo sustinere filozofica, stiintifica s-au de orice alta natura sa ma convinga ca aceasta e o mare aberatie si o minciuna cat diametrul pamantului de mare.

| Alphawolf a răspuns (pentru doctorandus):

Ce zici de rezultate, nu sunt motive obiective, valabile? Ce anume face diferenta dintre un schizofrenic si un om normal? Rezultatele vorbesc, ele sunt motivele obiective! Stiinta functioneaza, ofera rezultate. Credinta este doar subiectivism. Argumentele in favoarea "ateismului" este realitatea obiectiva, ateul vrea rezultate, nu povesti. "Realitatea este aceea care, atunci când încetezi să crezi în ea, nu dispare."
Filozofii nu ajung la un consens pentru ca o parte din ei sunt subiectivi, indoctrinati. "Erorile filosofiei sunt în cel mai rău caz ridicole, în timp ce erorile comise de religii sunt întotdeauna periculoase".

| Hombre a răspuns (pentru Alphawolf):

Filozofia e la fel ca masturbarea, cand se practica cel care o face are in gand un partener.

| RAY a răspuns:

Odată înțeles faptul că ateismul este simpla lipsă a credinței în existența zeilor, devine evident că agnosticismul nu este, așa cum susțin mulți, „calea de mijloc" între ateism și teism. Prezența credinței în existența zeilor și absența credinței în existența zeilor sunt singurele posibilități de raportare la subiectul „credință" în acest context. Agnosticismul nu se referă la credința în existența zeilor, ci la cunoaștere – a fost folosit inițial pentru a descrie poziția unei persoane care nu putea susține că știe cu certitudine dacă o astfel de entitate există sau nu.

Devine clar că agnosticismul este atunci compatibil atât cu teismul cât și cu ateismul. O persoană poate crede într-un zeu (teism), fără să pretindă a știi cu certitudine că acel zeu există; rezultatul acestei poziții este teismul agnostic. Pe de altă parte, o persoană poate să nu creadă în zei (ateism), fără să pretindă a știi cu certitudine că zeii nu există sau nu pot exista; rezultatul este ateismul agnostic.

În cele din urmă, o persoană nu trebuie să aleagă între a fi ateu sau agnostic. Din contra. Nu doar că poate fi ambele, ci chiar se întâmplă de multe ori să fie ambele. Un ateu agnostic nu va predinde că știe cu certitudine că „dumnezeu" nu există sau nu poate exista, dar în același timp nu crede că o astfel de entitate există.

Unii oameni nu consideră că au o cunoaștere certă, dar cred oricum, în timp ce alții nu pot susține că știu și decid că aceasta este un motiv suficient pentru a nu se mai obosi să creadă. Așadar, agnosticismul nu este o alternativă, o „a treia cale" între ateism și teism. Este în schimb o chestiune separată, compatibilă cu amândouă. Un grad de agnosticism este evident în fiecare teist care consideră că zeul său este insondabil sau că funcționează în feluri misterioase. Toate aceastea reflectă o lipsă fundamentală de cunoaștere în partea teiștilor cu privire la natura a ceea ce susțin a crede. S-ar putea să nu fie întru totul rezonabil să crezi așa ceva în lumina recunoașterii unei astfel de ignoranțe, însă asta se pare că rareori oprește pe cineva.

| M?d?0611 a răspuns:

Dar daca tu spui ca exista suflet si eu iti spun ca "sufletul" e creierul si aduc argumente si dovezi? Daca tu imi spui ca dumnezeu ti-a dat un vis si eu iti aduc argumente contra afirmatiei tale?
Daca cineva drag tie spune ca mos craciun nu i-a adus nimic si e trista, daca ii spui ca nu exista si aduci argumente inseamna ca atesti existenta lui ca fapt logic? laughing
Nu cunosc toti ateii, dooh, dar eu, cel putin, nu incerc sa dovedesc ca nu exista dumnezeu, ci ca exista altceva care face existenta lui nenecesara, imposibila chiar, asta doar daca ma lovesc de vreo informatie legata de el.

| CristiB93 a răspuns (pentru M?d?0611):

Ce mai zici Madalina, ti-ai facut rugaciunile de seara? laughing

| M?d?0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Nu, de vreo cativa ani. E liniste fara prieteni si dusmani imaginari. smug

| CristiB93 a răspuns (pentru M?d?0611):

Eee hai nu fi rautacioasa, ce zici, spunem o rugaciune impreuna big grin?

| M?d?0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Roaga-te sa mi se indeplineasca o dorinta, si daca merge, o sa devin crestina. smug

| CristiB93 a răspuns (pentru M?d?0611):

Sa facut, spune-mi dorinta si ea se va indeplinii daca ma rog eu big grin

| M?d?0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Sa am o casa frumoasa, luminoasa, stie dumnezeu cum, intr-o zona linistita, la fel, stie ce si cum, adica ar trebui, si un job bun in apropiere. big grin Da' vezi ca peste 4-5 ani n-o sa imi mai fie de folos, deci, grabeste-te! laughing
Iar o sa dispara toate raspunsurile off topic.

| CristiB93 a răspuns (pentru M?d?0611):

big grin Aaa sigur, doar crede si vei avea, eu cred ca o sa ai casa si jobul, nu stiu in cat timp, dar cat de curand.

| M25M a răspuns:

,Daca contrazici existenta unui lucru cu nenumarate argumente, atesti existenta lui ca fapt logic". -- nu inseamna de fapt ca atesti neexistenta?!?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Argumente? Eu nu am vazut nici unul plauzibil pana acum! Doar argumente bazate pe niste teorii care nici pana acum nu au reusit sa fie demonstrate ca fiind reale! ci au ramas la stadiul de simple teorii!

| Nucreeed a răspuns (pentru anonim_4396):

Ceea ce este afirmat fara dovezi, poate fii respins fara dovezi.ASA CA STFU, U DUMB FUK!rolling on the floor
Cand o sa intelegi ca dumnezeu e doar o idee...care difera de la persoana la persoana ...persoane atasate emotional de conceptul asta.Normal ca n'o sa intelegi prea curand pentru ca esti atasat emotional si o sa respingi orice argument sau o sa'l etichetezi ca fiind invalid pentru ca tu de fapt nu vrei sa afli adevarul..esti detasat de realitate si nu vrei sa vezi ceea ce este adevarat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nucreeed):

Afirmatiile vin cu dovezi! Dovada este chiar in fata ta! Exsitenta universului si a simeriei si conditiilor de mediu extrem de propice pe care le avem! Totul nu avea cum sa i-a nastere dintr-o simpla explozie "accidentala". Gandeste inainte sa zici cuiva: "ASA CA STFU, U DUMB FUK"..deoarece este un site in care trebuie sa iti exprimi opinia intr-un mod civilizat!

| CristiB93 a răspuns (pentru Nucreeed):

SA zicem ca maine mori si sa mai zicem ca Dumnezeu exista, care ar fi reactia ta in momentul cand dai de fata cu el?

| Nucreeed a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu nu crezi ca universul a putut aparea dintr'o explozi...dar crezi ca dumnezeu este etern si automat a existat dintotdeauna... unde e logica ta? Sincer acumstraight face

'Daca dumnezeu a creat universul, trebuie sa ne punem automat intreabarea logica:cine la creat pe dumnezeu? Am putea spune ca dumnezeu a aparut din nimic, sau ca el a existat dintotdeauna. Daca spunem ca dumnezeu a aparut din nimic, de ce sa nu spunem ca universul a aparut din nimic?' - Carl Sagan

| Nucreeed a răspuns (pentru CristiB93):

Am mai spus'o si o s'o mai spun...La cate a facut, i'as mai da totusi o sansa sa raspunda pentru faptele lui, inainte sa il dau eu in judecata.

| CristiB93 a răspuns (pentru Nucreeed):

rolling on the floor)) Ok Ok, spune-mi ce anume a facut?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nucreeed):

Dumnezeu nu a aparut ci exista dintotdeauna! Sunt probleme care oricum nu ai cum sa le demonstrezi cu existate daca sunt false sau adevarate! Acestea trec de limita umana! Nu te dezavantajeaza cu nimic credinta in Dumnezeu! Din puntul meu de vedere te avatajeaza deoarece "daca" exista este un lucru foarte bun sa crezi in EL! un "daca" pus mai mult pentru tine deoarece eu nu am dubii, asa cum tu probabil nu ai in existenta respectiv inexistenta lui Dumnezeu! Adevarul cel ma mare nu poate fi demonstrat cu adevarat! Doar dupa sfarsitul lumii sau "Armaghedonul" asa cum ii spun oamenii care cred in Dumnezeu, se va demonstra totul..Acest lucru si aparitia lui este incontestabila! Este clar ca mai devrme sau mai tarziu ori resursele vor disparea ori stratul de ozon va disparea ori un meteorit ne va lovi planeta! Pe alte planete cum ciocnrile cu meteoriti sunt asa de dese si pe a noastra unde este prezenta chiar si gravitatia care sa avantajeze aceste ciocniri nu s-au prosus de milioane de ani!"milioane de ani daca luam in cnsideratii alte teorii care neaga existenta lui Dumnezeu si existenta planetei inainte de aparitia omului pe ea! De asemenea teroriile acestea pe care le sustineti precum am spus sustin ciocntea cu un asteroid care ar fi distrus o gramada de vieturitoare! Cum dupa aceata ciocnire mediul de viata a ramas propice? Cum de nu au disparut toate speciile si au ramas milioane de specii de animale? Ar fi trebuit, daca ne bazam pe toate teroriile astea la un loc, ca Terra sa fie o planeta moarta pana acum!

| Nucreeed a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci tu crezi in divinitate pentru ca esti in avantaj...ce credinta mai e asta?=|Chiar crezi ca dumnezeul ala al tau nu stie de ce crezi tu in el, sau faptul ca profiti de el?
Refuzi orice argumente aduse de noi pentru ca vrei sa ramai sub aripa lu' dumnezeu si sa ajungi in rai...chiar daca nu stii exact ca exista sau nu...Superb

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nucreeed):

Nu putem sa luam lucrurile asa! Adica sunt persoane alcolice, care se drogheaza..Acelea oricum daca cred dgeaba cred in El..Cum Constiinta noastra impune moralitatea, si Dumnezeu o impune! Deci ar trebui sa fim niste persoane bune si sa stim cum sa ne comportam frumos in societate!

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

"Dumnezeu nu a aparut ci exista dintotdeauna!"
Demonstreaza, un singur argument si ma fac calugar.
Sigur ca nu o sa poti si stii de ce? Pentru ca Dumnezeu isi gasete locul numai in credinta si nu in stiinta. Credinta limiteaza, stiinta progreseaza, tocmai de aceea stiinta nu bate in cuie teoriile caci mereu e ceva de inlaturat, completat si descoperit. Credinta si-a spus cuvantul, a batut in cuie tot si nimic nu mai e de adaugat, tocmai de aceea este in mare incurcatura si cu greu mai poate tine pasul intr-o epoca unde stiinta merge inainte cu noi descoperiri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Noi descoperiri care nu au contrazis cu nimic existenta lui Dumnezeu!

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai noile descoperiri ale stiintei si stiinta in sine nu are ca scop existenta s-au inexistenta lui God, involuntar noile si viitoarele descoperiri ii va face pe oameni mai reticenti in credinta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Adica descoperiri care nu au cum sa demonstreze inexistenta lui Dumnezeu ii vor face mai reticenti cu credinta? Foarte logic!(ironie!)

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce mic in gandire esti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Mersi! Acelasi lucru gandesc despre tine dar sti ceva? Eu ma abtin sa spun prostilor cat de prosti sunt! Ii las sa-si dea seama singuri! Daca nu isi dau seama, inseamna ca sunt niste prosti autentici si fac parte din prostimea autentica a acestei lumi! O prostime care incepe sa domine!

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa de bine te-ai abtinut incat ai spus tot. Prosti autentici!? Mai sunt, prosti gramada, prosti cu legitimatie s-au pur si simplu prosti, tu din care categorie faci parte?winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Nu fac parte din categoria prostilor te asigur! Si nu am facut referire directa la tine! Treaba ta daca te simti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am adus dovezi in raspunsurile mele precedente! De asemenea Biblia este un izvor istoric scris! Adica o dovada!

| Hombre a răspuns (pentru anonim_4396):

"Am adus dovezi in raspunsurile mele precedente! De asemenea Biblia este un izvor istoric scris! Adica o dovada!"
Daca asta e dovada, esti un mare naiv.
Biblia este o compilatie intre mit si istoria romanţată (cu adaosuri imaginate de autori) a poporului evreu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare art din Biblie reprezinta text istoric! Asa au crezut multi ce crezi tu! Dar sa vezi fata arheologilor cand au descoperit Mormantul lui Pilat un personaj care nu era atestat de nici un document istoric in afara de Biblie! Multe descoperiri arheologice atesta evenimente istorice din Biblie! De asemenea chiar si izvoarele istorice care impreuna au facut posibila descoperirea istoriei antice nu contrazic cu nimic Biblia! Biblia a fost scrisa in timpuri stravechi..Multe poapare istorice, ccu cele mai vaste culturi( Roma, Babilon) apar in Biblie deci este si un socument istoric!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru atei normal ca sunt exagerate! Voi nu credeti in minuni sau alte lucruri de la Dumnezeu si de aceea este si normal! Adica voi nu credeti in Dumnezeu! Dar in loc sa incerci sa demonstrezi cuiva ceea ce crezi tu mai bine incerci sa iti demonstrezi tie ca adevarul este chiar cel adevarat! Adevarul absolut, sunt de parere ca nu va fi stiut de nimeni pana la venirea Armaghedonului sau "A sfarsitului lumii" daca exista Dumnezu. Daca nu exista nu va fi stiut niciodata! Nu trebuie sa traim cu aluzia ca stim exact cum stau lucrurile! Mintile noastre si noi suntem limitati. Daca fac referire la viziunea ateilor, noi suntem doar niste organisme care se nasc si mor! Nu influentam, nici cat un fir de praf intr-un desert, universul! Nu trebuie sa ne batem foarte mult capul cu asemenea lucruri..Pentru mine este de ajuns ca eu cred si nu vad cum poate sa imi afecteze in mod negativ viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si printre istorici parerile au fost mereu impartite!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu m-am referit la asta dar au fost istorici care nu avut pareri de genul "ca faptele au fost inflorite"..Au existat si istorici foarte credinciosi, care au fost in numar destul de mare care nu au afirmat asa ceva!

Răspuns utilizator avertizat
| Buresbista123 a răspuns:

Cred ca ai niste probleme e la fel ca si cum mos craciun nimeni nu poate spune cu siguranta ca nu exista adica nimic nu e 100 la suta doar perceptia noastra proasta ne facem sa credem asa ceva, dar DZ si logica in aceeiasi fraza=blasfemie!

| traiescdeciexist a răspuns:

Daca ma apuc eu acum sa vorbesc unui crestin si sai aduc argumente imi racesc gura de pomana. Stiu ca niciodata nu l-as convinge.Dar in caz un crestin ma intreaba ii raspund, sau daca sunt intrebata de ce nu cred nu ar fi normal sa aduc argumente?

| Ihaveadream a răspuns:

Pentru un enunt care trimite la fapte logice, e al naibii de ilogic. Corect este: "Daca contrazici existenta unui lucru cu nenumarate argumente, atesti existenta lui ca notiune". Notiunea exista si in absenta referentului, de aceea DEX-ul e plin de cuvinte care denomineaza fiinte fantastice.

| Vale111 a răspuns:

Nu,pentru ca nimic nu este fix s-au batut in cuie asta e iluzie o greseala de perceptie dar in legatura cu Dz se pune problema diferit, cand sustii ceva trebuie sa vii cu dovezi concrete nu cu teorii bazate pe nimic, esti ca un copil care crede in Mos Craciun dar tu esti adult-e cam aceeiasi chestie.--99, 9 la suta nu exista, 0, 1 la suta exista, cum preferi sa ti conduci viata?