| Superior a întrebat:

Intrebare universala din dorinta de a sti pararea altora :
Crestini,ce argumente puternice aveti pentru existenta lui Dumnezeu?
Atei,ce argumente aveti impotriva existentei lui Dumnezeu?
Agnostici, de ce credeti ca Dumnezeu nu poate fi descoperit?

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Un crestin NU are nevoie de confirmare pentru credinta in EXISTENTA lui Dumnezeu, crestinul STIE.
Dar daca vrei "dovezi stiintifice" ele sunt si pot TOTI oameni avea acces la ele dar Dumnezeu asa cum spune Biblia ESTE un Dumnezeu ascuns pentru necredinciosi iar acestia NU se pot bucura de aceste cunostinte deoarece Dumnezeu ne spune clar ca ei sunt ORBI si nu pot vedea dar nici NU merita aceste cunostinte:
Matei 7, 6. Sã nu dati câinilor lucrurile sfinte, si sã nu aruncati mãrgãritarele voastre înaintea porcilor, ca nu cumva sã vã calce în picioare, si sã se întoarcã si sã vã rupã.
Da, existenta lui Dumnezeu poate fi dovedita SI in baza asa zisei stiinte omenesti, dar poate e bine ca sa "tacem" pentru a lasa "caini si porci care jignesc Numele Domnului" sa se zbuciume in neputinta lor. Sa-i lasam sa caute si DACA il vor cauta pe Dumnezeu cu sinceritate atunci si numai atunci vor avea parte si de "dovada" pe care o tot vor.

| RAY a răspuns:

Acum 1 minut | Nilsson a răspuns:
Dovezi pentru a crede in Dumnezeu sunt nenumarate, ca unii nu vor sa le accepte e problema lor.

complet gresit,dovedeste empiric ca exista Dumnezeu, argumente nu sunt dovezii, iar acele argumente se pot folosi pentru orice zeitate

Biblia este o marturie puternica =nu este un document istoric, nu este ceva concret, sunt multe copy paste din alte mitologi

Complexitatea biologica-. În opinia sa, dacă existența unei vieți extrem de complexe pe Pământ este echivalentul impunătorului Boeing 747, existența unui zeu foarte complex este "ultimul Boeing 747", care într-adevăr necesită aparent imposibilitatea de a-și explica existența.

Nevoia naturala a oamenilor de a crede intr-o forta superioara
dar nu in zeul tau, nevoie asta poate fi explicata prin
Detectarea agentului este inclinația pentru animale, inclusiv pentru oameni, de a presupune intervenția intenționată a unui agent senzitiv sau inteligent în situații care pot sau nu pot implica una.

Se crede că oamenii au evoluat detectarea agentului ca strategie de supraviețuire. În situațiile în care cineva nu este sigur de prezența unui agent inteligent (cum ar fi un dușman sau un prădător), există valoare de supraviețuire în asumarea prezenței sale, astfel încât să poată fi luate măsuri de precauție. De exemplu, în cazul în care un om a întâlnit o indentare în pământ care ar putea fi o amprentă a leului, este avantajos să greșești din partea prudenței și să presupui că leul este prezent.

Experientele din cazurile de moarte clinica =asta nu dovedeste ca exista dumnezeu, biblix vorbind cei morti numai stiu de ei

Existenta viselor premonitive =https://www.digi24.ro/......-vu-507347

Omul este singura fiinta care face raul si provoaca altora suferinta din placere
deci aia sunt de vina ca omul e rau, natura umana oare nu poate explica asta?

Constiinta si discernamantul arata ca exista un reper moral mai presus de oameni.
arata ca exista empatie, si alte animale manifesta empatie de exemplu cainii

| Superior explică (pentru RAY):

"Complexitatea biologica-. În opinia sa, dacă existența unei vieți extrem de complexe pe Pământ este echivalentul impunătorului Boeing 747, existența unui zeu foarte complex este "ultimul Boeing 747", care într-adevăr necesită aparent imposibilitatea de a-și explica existența."

Explicatia cu Boeing 747, huh, ce e cu ea?
Adica nu o percep ca pe nimic mai mult decat o tentativa de a folosi logica inteligent.

| RAY a răspuns (pentru Superior):

Adica daca ar fi imposibil ca viata sa apara in urma unor mecanisme naturale si existenta unui dumnezeu care e mult mai complexa ar fi imposibila

| RAY a răspuns:

Da, existenta lui Dumnezeu poate fi dovedita SI in baza asa zisei stiinte omenesti, dar poate e bine ca sa "tacem" pentru a lasa "caini si porci care jignesc Numele Domnului" sa se zbuciume in neputinta lor. Sa-i lasam sa caute si DACA il vor cauta pe Dumnezeu cu sinceritate atunci si numai atunci vor avea parte si de "dovada" pe care o tot vor.

de ce nu prezinti dovada stiintifica ca exista Dumnezeu,asta e intrebarea,ce dovezi sunt,deci sa le vedem,repet atei nu ca nu vor sa creada si pur simplu nu exista dovezi empirice,sunt teologi care au studiat biblia,savanti, inclusiv vaticanul are observator astronomic si papa recunoaste ca e un act de credinta, de ce trebuie sa il cautam prin apel la emoti? asa putem sa gasim orice zeitate,a spune cuiva ca e caine nu e o jignire,sunt caini mult mai buni ca multi crestini,la crestin i dai o paine si te barfeste,la caine i dai o bucata de paine si se bucura cand te vede,,astea sunt tampeni a jigni pe cineva ca nu crede in religia ta,daca ar exista dovezi nu ar exista atei, cu asta e de acord fiecare crestin sincer, sunt crestini si inteligenti, uni care au studiat biblia, sunt teologi, savanti etc

| RAY a răspuns:

Ateii si crestinii n-au nici o dovada ca exista sau nu exista

ateismul nu este o cunoastere a faptului ca stim ca nu exista si o lipsa a credintei, deci nu avem ce sa dovedim

| RAY a răspuns:

Jay1 ma da tu parca erai ateu roman ))))))))
ce legatura are PYGB cu dumnezeu? asa creaza dumnezeu infart dusmanilor lui

| Sn4k3 a răspuns:

Ateii si crestinii n-au nici o dovada ca exista sau nu exista. Ateii se bazeaza pe logica, si cum ceva nu a fost descoperit si nu exista dovezi ca ar exista, mai mari sansele sa nu existe mai ales daca e de domeniul asta. Nu poate sa fie descoperit pentru ca nu a fost descoperit pana acum si nu vad cum ar putea sa fie.

| DeyCj a răspuns:

Pentru că eu nu mă încadrez în nici o categorie enumerată mai sus, dar ca ideologie generală mă încadrez cam în toate trei, răspunsul meu este:
Se știe că ceva a creat tot ceea ce există(fizic și metafizic), dar asta nu înseamnă ca e vorba de o persoană. Poate fi orice, de asta eu o numesc energia creatoare(Kundalini). Această energie universală a creat tot ceea ce există.
Persoana Dumnezeu o exclud pentru că face referire directă la idolatrie, lucru ce contravine convingerilor personale referitor la viața spirituală.

| SG1995 a răspuns:

Agnosticismul nu pretinde că Dumnezeu nu poate găsit, ci că omul e incapabil să dea un răspuns afirmativ sau infirmativ pe subiect.
Adică eu ca agnostic pot pretinde o "credință", dar nu ca o afirmație sigură de genul " știu că Dummezeu există/nu există" ci mai degrabă pe premisa "Cred că Dumnzeu poate sau nu exista, dar nu pot dovedi nici una din variante".

| RAY a răspuns (pentru SG1995):

Nici ateismul nu este cunoasterea cum ca nu exista dumnezeu si lipsa credinteti, apropo si tu esti ateu, orice om lipsit de credinta in zeii e ateu

| mentholinks a răspuns:

Care Dumnezeu? YHWH, Isus, Allah sau Brahman?

| Superior explică (pentru mentholinks):

Dumnezeu e tot una cu Allah sau orice alt zeu din monoteism, doar că reprezentat diferit.

| Nilsson a răspuns:

Dovezi pentru a crede in Dumnezeu sunt nenumarate, ca unii nu vor sa le accepte e problema lor.

Dovada #1
Biblia este o marturie puternica. Scrisa de-a lungul a sute de ani mesajul este unul unitar si arata planul de mantuire al lui Dumnezeu pentru oameni.
In ea gasim profetii implinite, o acuratete istorica a evenimentelor, descriere de finete a personajelor care sunt prezentate realist cu tot cu defecte, o simbolistica profunda a ritualurilor din Vechiul Testament.
Plus ca are puterea de a ii schimba pe oameni cum nu a reusit nicio carte si niciun scriitor pana acum.

Dovada #2
Complexitatea biologica, informatia codata din ADN, design-ul inteligent si legile Universului care ii permit sa existe asa cum este arata ca exista un Creator.

Dovada #3
Nevoia naturala a oamenilor de a crede intr-o forta superioara este intalnita in civilizatiile de pe tot Globul, oricat de izolate ar fi.

Dovada #4
Experientele din cazurile de moarte clinica ce sunt in mare parte asemanatoare in descriere.

Dovada #5
Existenta viselor premonitive

Dovada #6
Omul este singura fiinta care face raul si provoaca altora suferinta din placere. E o dovada indirecta, aceasta arata ca exista niste forte malefice si prin deductie ne dam seama ca exista si niste forte opuse ale binelui.

Dovada #7
Constiinta si discernamantul arata ca exista un reper moral mai presus de oameni.
Multi simt ca un lucru este rau fara sa le fi spus nimeni inainte si fara sa isi dea seama de ce este rau acel lucru neputand sa gaseasca argumente dar stiind ca nu e bine ceea ce fac.

Ar mai fi multe de spus dar ma opresc aici.

| Mclaren12 a răspuns (pentru Nilsson):

Niciuna din "dovezile" tale nu are absolut nici cea mai mica legatura cu zeul evreiesc si basmele crestine. Cu ce scuza vii acum? Iti iau la rost si fiecare "dovada" in parte daca vrei.

| Sn4k3 a răspuns (pentru Nilsson):

Dovada e ceva ce ar dovedi ca exista. Aici sunt doar speculatii, pareri. Bine ca te-ai oprit ca daca mai continuai asa, scriai degeaba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Huhu amuzant
Crestini - Dumnezeu e in afara mea
Ateu - am tot cautat, dar nu dau de el deci, nu exista
Agnostic - Nu avem cum sa dam de Dumnezeu

Dar daca dumnezeu ãsta n-ai fi tu? Te—ai gândit ca absolut nimic nu existã doar prin existenta ta.

| Steregoi a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu depinde de om tot ce exista. happy

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un răspuns universal pentru toate cele 3 categorii: niciunul

| Jay1 a răspuns:

DOVADA!
Oamenii de știință sunt șocați!
Pe genomul uman al PYGB există o urmă lingvistică care este tradusă ca "În prima zi de odihnă, Dumnezeu a creat cerurile și pământul". Acest lucru este într-o asemănare uluitoare cu primul verset din Cartea Genezei: "La început Dumnezeu a făcut cerurile și pământul".

| Jay1 a răspuns (pentru Jay1):

În ceea ce privește dovezile – sunt acolo și sunt, în opinia mea, incontestabile. Cuvântul lui Dumnezeu, învelit elegant în trupurile și sufletele noastre, la fel de clar ca și buna ziua. Și frumusețea este, că Dumnezeu isi pune cuvintele adevărului în ființele noastre si își arată dragostea și Miracolul.