| MasterGamer1995 a întrebat:

Vreau sa întreb ceva.Am văzut multi romani pe Youtube care in comentarii recunosc ca nu cred in Dumnezeu.Ce părere aveți despre ei? Voi credeti in Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da. Nu cred multi pentru ca nimeni nu a fost interesat de educatia lor spirituala adevarata. Isus,, spunea in,, predica de pe munte : -,, Fericiti sunt cei constienti de necesitatile lor spirituale(Matei 5:3)", daca meditezi putin la aceste versete vezi ce stare au astazi oamenii? Sunt fericiti, se declara multumiti? Nu prea. Nu? Oare ce scop au ei in viata? Stiu incotro se indreapta? Ce crezi? Depinde viata noastra de noi? Putem sa ne adaugam,, o zi " la anii vietii noastre? Da eu cred in Dumnezeu, si-n promisiunile sale.

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

"ATEÍSM s. n. Doctrină care se bazează pe negarea existenței lui Dumnezeu și a oricărei divinități."

"ATÉU, -ÉE, atei, -ee, s. m. și f. Adept al ateismului; persoană care neagă exis­tența lui Dumnezeu și a oricărei divinități."

sursa:
http://dexonline.ro/definitie/ateism
si
http://dexonline.ro/definitie/ateu

Din grecescul "atheos" (fara Dumnezeu)
atheos=a+theos.

"a" este "Element de compunere care indică absența, excluderea" potrivit dex: http://dexonline.ro/definitie/a

Iar "theos" inseamna in greaca "zeu" potrivit traducerii google: https://translate.google.ro/#el/ro/%CE%B8%CE%B5%CF%8C%CF%82

Răspuns utilizator avertizat
| mODIN a răspuns:

Foarte bine ca isi expun parerile.Nici eu nu cred in Dumnezeu.

| Holiday a răspuns:

Dumnezeu e doar un personaj dintr-o scriere creata cu scopul de a manipula oamenii.

| sublime89 a răspuns:

Si eu ii vad, dar din pacate sunt mult mai multi cei care inca cred in zeul ceresc. Daca te vei uita la clipurile in engleza despre aceleasi probleme legate de religie sau stiinta, vei vedea ca situatia sta exact invers. Acolo, crestinii au fost deja atat de ridiculizati, si pe buna dreptate, incat pana si ei si-au dat seama ca sunt pe dinafara, si ca nu au argumente.
Eu unul nu am niciun motiv sa cred in zeul cuiva. Nici macar nu e zeul poporului meu, si chiar daca ar fi fost, tot n-as fi avut niciun motiv sa cred in el. Sa crezi intr-un zeu din nationalism e o mare prostie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da tu crezi? daca nu? de ce te intereseaza? daca da, care e problema ta? cu ei?

| DarkAndDreary a răspuns:

"Ce părere aveți despre ei?"
-Să facă ce vor.
"Voi credeti in Dumnezeu?"
-Nu.

| HowdidIgethere a răspuns:

Problema lor este, nu a mea. Eu nu ii impiedic sa caute.

| MasterGamer1995 explică:

Aha.Asa ati zis.Cei care mi-au răspuns ca nu cred in dumnezeu sa îmi spună in ce cred ei.Ganditi-va la China si la Japonia săracii oameni cred in {Buda[Sub forma de budă(adică veceu)]}Chinezii si Japonezii cred in veceu. big grin. Va rog sa îmi răspundeți.

| Tiberiuss a răspuns (pentru MasterGamer1995):

Tu esti mai greu de cap? Nu stii ce inseamna ateu? Ca ateu nu ai in ce sa crezi, genius. Sunt fie oameni de stiinta, fie oameni cu capul pe umeri, fie oameni invatati asa. Razi de numele altui zeu, dar aproape niciun asiatic nu stie ce inseamna,, buda" in romana, nici macar nu stiu de tara noastra periferica. Un sfat, nu stii, nu comentezi. Salut

| Reigns a răspuns:

Fiecare cu "religia" lui. Eu una nu cred in dumnezeu. Consider ca e doar un personaj imaginar inventat de oameni. Da, ok Iisus a existat, dar a fost un om, doar ca, Constantin cel Mare a declarat oamenilor de atunci ca este fiul lui dumnezeu si are dracu stie ce puteri pentru a converti lumea, pentru a o face sa creada in dumnezeu. Tot ce scrie in Biblie sunt povesti inventate de oameni. Daca ar exista un dumniezo, atunci de ce ar da la crestini porunci sa nu ucida in timp ce la musulmani e plin de porunci sa ucida. De ce? Pentru ca au fost scrise de oameni. Don't forget, totul e o iluzie. Eu nu cred in nimic ce zice biserica, nici nu mai stiu ce sa inventeze ca sa tina lumea de partea lor si, din fericire, incep tot mai multi oameni sa vada adevarul, sa se trezeasca. My opinion. happy

| Bringmelight a răspuns:

Suntem diferiti. Fiecare alege sa creada ce vrea. Eu nu cred. Dupa mine, Dumnezeu a fost inventat doar pentru a manipula lumea. Daca traiai in India sau in Congo, probabil nici nu ai fi auzit de Dumnezeu, si credeai in cine stie ce zei. Istoria lui isus se aseamana cu cea a multor zei egipteni. Cum sa cred intr-o carte cum e Biblia, care a fost scrisa si rescrisa si editata de mii de ori, o carte plina de contradictii? Dupa ce am cercetat destul de mult timp religiile, mi-am dat seama ca luate conceptual si nu ad literam toate spun acelasi lucru: sa fii un om bun. Dar nu avem nevoie de un zeu imaginar sa ne zica asta. Avem constiinta. Si apoi fara religie nu ar fi exista Inchizitia, Cruciadele, 11 septembrie. Ar fi fost mai bine.

| DenisaAlexandra2000 a răspuns:

Sincer si eu sunt cam confuza dar din toate ''povestile'' cu D-zeu ceva trebuie sa fie adevar adica fiecare ''poveste'' incepe de la o scanteie de adevar nu? Funda?