| YesViRginia a întrebat:

Vreau sa ma apropii de Dumnezeu cel adevarat si bun. Cum fac asta? Ce pot face? Ofer funda!

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Cine Il cauta cu toata inima, Il va gasi. Citeste Noul Testament si roaga-te din toata inima spunandu-i:,, Doamne, vreau sa te cunosc mai mult.,,

| danay72 a răspuns:

Roaga-te cu sinceritate lui Dumnezeu, foloseste-i numele si spune-i acest lucru. Apoi studiaza cu atentie Biblia.Te poate ajuta in aceasta privinta situl www.jw.org.

| mODIN a răspuns:

Dumnezeu nu e nici adevarat nici bun, deci nu ai cum.

| OnuOnulică a răspuns:

Bună
Cel mai bine mergi la biserică și vorbește cu părintele încercă să petreci mai mult timp lângă casa lui Dumnezeu ( biserica ).

| milan9 a răspuns:

Este foarte importantă şi citirea zilnică a cuvântului Scripturii.
Baza pentru a nu mai fi contradicţii asupra Bibliei nu este studiul după inspiraţia proprie.
Oricât de "atent" ar studia cineva, foarte uşor se poate cădea într-o oarecare "variantă de interpretare" dorită de un grup sau altul. Astfel, ultiul secol a inventat pentru nevoile diferitelor secte şi culte aproape 40000 de variante.

Textul Scripturii nu a fost scris pentru a fi receptat în mod confuz. Există în consecinţă un singur sens al mesajului, o singură interpretare!

| milan9 a răspuns:

Pentru varianta on-line, iată două recomandări:
- http://www.dervent.ro/biblia.php
(-cu explicatii în cazul versetelor mai complexe)
- http://www.bibliaortodoxa.ro/

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Citeste pilda tanarului bogat, du-te la sfanta biserica si iubeste pe Dumnezeu mai mult decat orice si pe aproapele tau ca pe tine insuti; spovedeste-te si fa fapte vrednice de un crestin, o sa ai multe piedici la inceput, dar MERITA

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut

Vezi aici răspunsul: http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/1102012193

O zi bună!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai uite ai doua feluri de raspunsuri; ale celor care il cunosc ori incearca sa-l cunoasca pe Dumnezeu.si ceilalti foarte destepti, cercetatori, doveditori, rationali care-ti taie orice elan in privinta asta spunandu-ti ca nu are rost fiindca nu exista.nu stiu de unde stiu ei ca nu exista dar fiind atat de destepti si dovezi avand zero este o oportunitate.eu zic sa incerci, fiindca ai doar de castigat.pe prostii care nici nu incearca lasa-i in pace.ei sant destepti. cercetatori, si rationali.

| MissDevilish666 a răspuns:

Nu poți.
Fii propriul tău Dumnezeu!

| Lămâie00 a răspuns:

10g de verde si poti si comunica cu el

| XxAnonimuXx a răspuns:

Rugaciuni,te spovedesti tii post

| R0VER a răspuns:

Am postat un raspuns similar cu cel pe care-l astepti, la o intrebare aici: http://ow.ly/tJG5S
nu omul se poate apropia, din proprie initiativa, prin proprii MERITE - de Dumnezeu. pentru că nimeni nu poate să-L vada si să traiscă! (Domnul a zis [lui Moise]: "Fața nu vei putea sa Mi-o vezi, caci nu poate omul sa Ma vada si sa traiasca!" http://ow.ly/tJGCm). de ce?
de ce asa?
datorita păcatului. ("Fiindcă plata păcatului este moartea" http://ow.ly/tJHcX). iar pentru păcat, trebuie jertfită (platită) viață. nu bunătate, nu milostenie, nu rugăciuni! viață! numai cu viața poți plăti pentru păcat, nu cu bunătatea, nu cu iubirea, nu cu rugăciunea.

a! DUPA ce ai fost iertat - atunci: trebuie sa iubesti, sa te rogi, sa fii bun.
dar ca sa INTRI IN RELATIE cu Dumnezeu, mai bine zis - sa devii copil al Lui - nu poti sa acoperi pacatul cu nimic. trebuie intai iertat pacatul, ca sa poti veni la Dumnezeu. iar iertarea se da numai cu viața. trebuie cineva sa moara, pentru ca pacatul sa fie acoperit.

Dumnezeu a spus (in vechime) ca: "viata trupului este in sange" (http://ow.ly/tJI7E) si "fara varsare de sange nu este iertare" (http://ow.ly/tJIjr).
in Vechiul Legamant (sau Testament - printr-un testament lasi ceva, cuiva), in Vechiul Testament deci, Dumnezeu, prin sacrificarea animalelor (curate) dadea iertare. dar asta dura temporar. in Noul Testament, El a platit El insusi cu sangele Sau.
si a acoperit pacatul. pentru totdeauna. a dat iertare, si da iertare - printr-o jerfa cu valabilitate vesnica.
ok, Dumnezeu a facut asta, dar ce trebuie sa faca omul? - sa creada. atat? atat - si nu numai; "Cine va crede si se va boteza va fi mantuit; dar cine nu va crede va fi osandit." (http://ow.ly/tJJQB) "Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu" http://ow.ly/tJK5y.
am postat un raspuns similar cu cel pe care-l astepti, la o intrebare aici: http://ow.ly/tJG5S
nu doresc funda.

| echilibru a răspuns:

Buna sunt asa de bucuros pentru tine a-l cauta astazi pe Dumnezeu din toata inima este o mare sansa care iti dai iti probabli nu de multe ori Pacatul te-a exitat din intimitatea cu Dumnezeu insa sa stii ca El te asteaptam mereu te-a asteptat insa eu te sfatuiesc sa pornesti aceasta schimbare de la punctul 0 adica sa fii sincera cu tine insati cu totii gresim... poate mai mult ca altii dar stii ca Mantuitorul nu a venit pentru cei drepti ci pentru cei pacatosi, ai mare grija sunt tentatii mari, insa adevarata liniste sufleteasca o gasesti in sanul Bisericii ortodoxe. Stiu poate ai anumite retineri dar nu uita ca noi ( credinciosii simplii) alcatuim Biserica iar preotii sunt slujitori ai Bisericii cauta un preot care sa te poti descarca sufleteste si care poti sa ii spui ceea ce te-a ranit... iti odresc tot binele si sper sa gasesti aceea liniste pe care cei care am cautat-o acolo unde trebuie am gasit-o pe deplin happy