| ctz1973 a întrebat:

Cum poti sa te apropii de Dumnezeu?

Răspuns Câştigător
| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da. Insfarsit o intrebare sanatoasa! Pai stimabile cred caa, in primul rand prin umilinta, rugaciune sincera, asimilarea cunostintei exacte despre El si scopul sau, sa crezi ca exista si ca El este iubire, iar din iubire atrage la El oamenii de orce fel, dispusi sa se lase invatati de El, sa faca schimbarile necesare in viata pentru a fi aprobati de Dumnezeu. Dumnezeu este aproape de fiecare, dar este important sa avem o dispozitie ferma a inimii de-al cauta, si cred ca se lasa gasit.

15 răspunsuri:
| William a răspuns:

''Nimic nu lipeste pe om mai mult de Dumnezeu ca sfanta rugaciune'' Parintele Cleopa Ilie.

Răspuns utilizator avertizat
| OnuOnulică a răspuns:

Prin credinţă, rugăciuni, să ai mereu sufletu curat! happy e bine să mergi şi la biserică cât mai des.

| milan9 a răspuns:

Apropiindu-te de oameni, primind harul divin prin Biserica lasata de El in lume...
Daca L-am compara pe Dumnezeu cu centrul unei roti iar spitele ar fi comparate cu oamenii, atunci spitele, pentru a se apropia cat mai mult de centru este necesar sa se apropie cu atat mai mult unele de altele...

| sublime89 a răspuns:

Uhmm, nu poti, decat in imaginatia ta, pentru ca d-zeu nu exista.

| CinevaNou a răspuns:

Te urci pe o scara.

| KhludCiprian a răspuns:

Daca esti nascut in 73 si ai 41 de ani, probabil ca n-ai experienta de viata, dar de, Dumnezeu e etern.

El e si pretutindeni si e atot-puternic. Si atotiubitor.

Ca sa te apropiii de el, trebuie sa vezi copii muritori de foame din Africa, sau copii din populatia Roma, sau minoritati sexuale si religioase discriminate de credinciosi adevarati.

Dupa ce vezi toate astea, ai sa vezi ca Iehova lucreaza si mergi mai departe si ignori credintele din antichitate plecand din epoca bronzului si poti sa ajungi in era informatiei si ai sa ai mult mai multe de descoperit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apropie-te de Dumnezeu şi Dumnezeu se va apropia de tine, spune unul din proroci. Ce este aceea a te apropia de Dumnezeu? Ce altceva decât a te descoperi lui Dumnezeu, a te face cunoscut Lui, după cum şi El S-a făcut cunoscut nouă prin Prorocii Vechiului Testament şi în cele din urmă prin însuşi Fiul Său, Iisus Hristos. Aşadar, primul pas pe care îl face omul spre apropierea de Dumnezeu este descoperirea propriei identităţi şi ce altceva este această descoperire decât spovedania? Spovedania nu este doar o simplă înşiruire a păcatelor, a faptelor nedrepte, ci descoperirea intimităţii noastre, a aspiraţiilor noastre cele de taină. Oare nu aşa fac cei ce se iubesc şi oare nu în aceasta este dragostea, ca să simţim nevoia să ne facem cunoscuţi şi să cunoaştem, la rândul nostru, pe cel iubit? Acest prim pas pe drumul cunoaşterii şi al dragostei este aproape întotdeauna blocat de o ruşine inexplicabilă în faţa Celui despre care ştim că ştie toate. Ce să faci dacă ţi-e ruşine să mărturiseşti un păcat? Această ruşine nu este altceva decât o insuficienţă a dragostei faţă de cel căruia ai hotărât să te descoperi.Totuşi, nu toţi suntem desăvârşiţi în dragoste şi chiar şi această ruşine face parte din lupta noastră pe care o dăm pentru Cel iubit. Apropiaţi-vă de Dumnezeu, şi El se va apropia de voi.
Iacov 4.8 Cu cât ne apropiem de Dumnezeu, cu atât El ni se descoperă mai bucuros. Când fiul risipitor se întoarse la tatăl său, acesta îi alergă în întâmpinare. Când porumbelul se întoarse la corabie, Noe întinse mâna pentru a-l lua la el. Când soţia vine să găsească lângă soţul ei mângâierea şi sfatul de care are nevoie, el merge spre ea cu dragoste. Vino şi tu şi apropie-te de Dumnezeul tău care te pofteşte în harul Său, căci El însuşi vine în întâmpinarea ta.
Aţi luat voi seama la versetul din Isaia 58.9 „Tu vei striga şi El va răspunde: Iată-Mă". Se pare că aici Domnul vrea să se pună la dispoziţia aleşilor Săi, răspunzând: „Iată-Mă", ca şi când ar vrea să spună: „Ce ai să-mi spui? Ce pot face pentru tine? Iată-Mă gata pentru a te binecuvânta". De ce să şovăim în a ne apropia? Dumnezeu e gata să ne ierte, să ne binecuvânteze, să ne mângâie, să ne ajute, să ne întărească, să ne scape. Problema noastră de seamă să fie să ne apropiem de Dumnezeu. Făcând aceasta, am făcut totul. Dacă ne apropiem de oameni, îi vom vedea, poate obosiţi de noi, plictisiţi, şi ne vor părăsi; dar, dacă noi căutăm numai pe Domnul, El nu-Şi va schimba purtarea faţă de noi, niciodată. El Se va apropia din ce în ce mai mult de noi, cu o părtăşie tot mai deplină şi mai plină de bucurie.

| DarkAndDreary a răspuns:

De ce ai vrea sa te apropii de Dumnezeu?

Răspuns utilizator avertizat
| Polonic1 a răspuns:

Ii oferi o bere.

| RisenLight a răspuns:

Impartaseste-te! big grin

| Stefanel94 a răspuns:

Hei! happy Te poti apropia de Dumnezeu prin a fi tu insuti. Eu am avut cateva surprize cand am reusit sa fac acest fapt.

| Nomanzoland a răspuns:

Știu ce gândești, pervers mic!