| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa citesc Biblia dar si sa o inteleg mai bine? Adica exista programe sau aplicatii ceva pe internet sau pe magazin play care sa te ajute sa intelegi Biblia mai bine? Pentru ca cu totii stim ca Biblia nu e o simpla carte usor de inteles.

6 răspunsuri:
| reihiuke a răspuns:

Ca sa intelegi biblia trebuie sa suferi. esti pregatit? happy

| reihiuke a răspuns:

Oamenii nici macar nu stiu ce inseamna a intelege. ce inseamna sa intelegi biblia? adica sa ce?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inainte de a studia Biblia, iti recomand sa-I ceri ajutorul lui Dumnezeu pentru calauzire in studiu.
De asemenea, iti recomand sa citesti un capitol, cu atentie, si daca esti sincer in studiul pe care-l faci, cu siguranta vei auzi ceea ce Dumnezeu vrea sa-ti transmita prin intermediul Bibliei.
Eu am experimentat ceea ce-ti expun aici, prin urmare, sunt convins ca vei intelege.
Succes

| Ivy86 a răspuns:

Eu cred ca pentru a citi Biblia ai nevoie de o anumita maturitate, educație și conștientizare.
Eu consider ca sunt foarte puțini oameni care pot înțelege Biblia. Majoritatea o citesc de nevoie (cei care studiaza) alții ca sa se mândresca, ba chiar memorează câteva pasaje pentru a le da peste nas la "pacatosi".
Poți cauta ceva review-uri care comentează anumite pasaje, dar aplicație nu cred ca exista.

| Miga a răspuns:

Https://www.jw.org/ro/martorii-lui-iehova/studiu-biblic-gratuit/ aici poti solicita un studiu biblic gratuit.Acesti oameni te pot ajuta ca sa intelegi cu adevarat biblia.Succes!

| Meandyou99 a răspuns:

Bro. nu exista aplicatii. poti sa mergi la biserica si sa asculti anumite pasaje din Biblie acolo, pe care le explica fratii predicatori. Sau, poti asculta de acasa predici, in timp ce iti desfasori activitatea. Uite, iti recomand niste predicatori buni: Vladimir Pustan, Adi Gliga, Gabi Florut, Gabi Zagrean, si mai gasesti altii pe internet. In schimb, daca vrei sa o intelegi cand citesti tu in particular, roaga-te lui Dumnezeu sa iti lumineze mintea. crede-ma, merita! Dumnezeu asculta rugaciunile, bro! Si te-as sfatui sa incepi cu Noul Testament, care e mai usor de inteles! Si Vechiul Testament e foarte frumos, dar e un pic mai greu. Nu uita, cere lumina spirituala din partea lui Dumnezeu, ca sa poti intelege Biblia in intregime! Roaga-te: "Doamne, te iubesc si am nevoie de Cuvantul Tau in viata, ca sa pot trai cum Tu doresti! Lumineaza-ma, si ajuta-ma sa inteleg Cuvantul Tau"! Domnul sa iti ajute si sa te binecuvinteze, bro!