| briana a întrebat:

Vreau sa practic Yoga Crestina? Cine ma ajuta?

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Ce Frumos!
Pacat ca in crestinism yoga si alte cai spirituale nu sunt prea intalnite...Crestinismul bazanduse doar pe rugaciune, care este de fapt o dorinta de a comunica cu Divinul.

Cine te ajuta? Internetul este o mare sursa de informatii, ti-asi da o carte despre Meditatie, dar aceasta iti va contrazice invatatura crestina.

15 min pe zi in pozitia Lotus te poate ajuta pentru a-ti mari curiozitatea despre aceasta arta.

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Simplu: bei urina si te inchini la fotografia lui Gregorian Bivolaru.

| EvangelineDS a răspuns:

Exista asa ceva?laughing

| Miauti a răspuns (pentru EvangelineDS):

Cauta pe wikipedia! ateu crestin - acel om care nu crede in divinitate dar crede in moralele spuse in biblie.

| briana explică:

Nu prea cred

| milan9 a răspuns:

Nu există Yoga creștină, termenul nu este altceva decât o aberație menită să atragă mai ușor adepți.

Yoga este puternic impregnată de ideile și mantrele hinduismului. Este în mod fundamental diferită de creștinism!

| AliGab a răspuns:

NU EXISTA asa ceva. Orice manifestare yoga contravine invataturii crestine adevarate.

| Miauti a răspuns:

Si eu vreau sa fie infiintata in Romania biserica ateista crestina, cum e in america.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista asa ceva.

| briana explică (pentru anonim_4396):

Partea ascunsa nu o cred multi pentru ca se tem de ce ar putea afla.

| anonim_4396 a răspuns (pentru briana):

Iti spun eu ce ar afla o persoana care practica meditatia transcedentala sau yoga; pe diavolul si asociatii lui.

| IMINENT a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce-ai fumat?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu Meditez zilnic, in Lotus de obicei. sti ce am cunoscut? Libertatea spirituala.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IMINENT):

N-am fumat niciodata si nici nu voi fuma.

| chazz a răspuns:

Yoga crestina rolling on the floor) nu te supara dar este o aberatie.Multe informatii sunt false.Scopul corupereahappy
Numai bine!

| vitbsk a răspuns:

NU există așa ceva!

Atenție!
A nu se confunda mistica și ascetica creștină cu yoga

Creștinismul urmărește despătimirea firii materiale a credinciosului pentru a putea fi în continuă părtășie cu Dumnezeu prin dumnezeaisca fire, ilustrată prin exemplu personal de Hristos și Sfințită prin Duhul Sfânt deci, se raportează la Creator.

Yoga pune accent pe individ și pe universul lui, un fel de holism.

Dacă te apuci de yoga, pe riscul tău o faci, pe sănătatea și pe integritatea ta mentală și lăuntrică.

Tehnicile yoga se potrivesc popoarelor asiatice, care au o oarecare tradiție în înțelegerea și aplicarea principiilor în viața de zi cu zi.

Yoga din Europa și U.S e mult diluată față de original, procedeele ei nu pot fi înțelese la nivelul la care au ajuns călugării budiști, de către persoane ce observă fenomenul din exterior.

Să fim serioși, multă vreme asiaticii nu permiteau europenilor să se antreneze, în sălile lor și să le învețe tehnicile marțiale.

Ai impresia că la yoga e ceva diferit?

Sau ai impresia că vei găsi, pe net, secretele călugărilor budiști experimentate în două milenii de practică și ascunse, chiar față de populația laică locală?

| 1dintrevoi a răspuns:

Faci o mare greseala. Eu zic sa te mai gandesti. Yoga si crestinismul sunt total opuse.

| SindyR a răspuns:

Ypga e ceva, crestinismul este altceva! Daca vrei liniste sufleteasca roaga-te lui Dumnezeu! Nu estita yoga cresina asta e o aberatie! Uita-te si in scrierile sfintilor parinti sa vezi ca nimeni nu a facut yoga ca sa ajunga la mantuire!

| Alexsiatit a răspuns:

Chiar daca este de anul trecut, uite o "intrebare" INTERESANTA! Deci:
Este vorba despre Bahti Yoga( satisfactia oricarui lucru implinit este restrans la acel sentiment pur, de-a te simti dupa orice "realizare" doar un mic "instrument" al manifestarii Divinine in planul fizic.
Cum nimic (!) nu ti se datoreaza tie, nici nu ti se cuvine a "culege ulterior "roadele".
Totul I se cuvine Lui DUMNEZEU!
Cam acesta ar fi pe scurt hai sa-i spunem: "conceptul" gasit in Bahti Yoga
Alexsiatat

| georgeceltoma a răspuns:

Roagate in liniste, important este sa o faci din suflet si sa crezi cu adevarat. Trebuie sa te dedici atat psihic si spiritual cat si fizic