| andreeeab44 a întrebat:

Vreau sa tin azi post. Pot sa mananc branza topita de cumparat?

13 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai hotaraste te ori tii post ori mananci branza?

| DarkOrbitMoon a răspuns:

La ce contine, cred si eu ca-i pacat, mai ales ca-ti distrugi organismul.
http://sanatate.bzi.ro/......rodus-2296

| Moisie a răspuns:

Daca ar fi sa ne luam dupa Biblie si nu dupa ceea ce spun niste popi pe care Isus i-a acuzat ca sunt slugile Mamonei, nu trebuie sa tii post de loc!
Asa ca depinde de tine pe cine vrei sa asculti!
Vrei sa asculti Biblia, atunci NU tine post!
Iar daca vrei sa-i urmezi pe cei pe care Isus i-a numit slugile lui Mamona, atunci fa ce iti cer slugile Mamonei, si nu uita ca mantuirea ta nu vine de la Mamona, si nici de la slugile sale, ci de la Dumnezeul care nu-ti cere sa tii post!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bineinteles.depinde de ce e branza.io am mancat azi niste tochitura de porc de post.ca doar porcu mananca graunte, nu carne.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar si eu sunt curioasa daca poti.

| Roderickxd a răspuns:

Daca vrei sa tii post nu trebuie sa mananci produse animale, branza e facuta din lapte - laptele e de la vaca - vaca e animal. Deci, fara branza laughing

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Roderickxd):

Si mierea e facuta de albina = animal?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Roderickxd):

Tot ceea ce e de origine animala nu se mananca, adica lapte si derivate, oua si carne, inclusiv produsele ce contin unul dintre aceste ingrediente, pentru mai multe detalii intra pe crestinortodox.ro

| Exilee a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

E insecta laughing Serios, chiar nu avem voie sa mancam miere? Deci, nici batoane cu sirop care sunt de post ( la confirmarea vanzatoarei desigur)? happy

| MateiP a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Albina este insecta, nu este animal (mamifer). Mierea nu are nicio legatura cu "spurcatul in timp de post".

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Exilee):

Mierea e de origine animala, dar e luata numai din flori, n-ai observat ca dezlegarea se face in post doar la peste u si la oua sau lapte? insectele fac parte din regnul animal, nu cu rautate zic, sa ai sarbatori fericite!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru MateiP):

Bre ia mananca tu un pumn de muste asa ca delicatese si atunci sa ma corectezi

| cse13 a răspuns:

Postul pe langa religiozitate se adreseaza unei curatiri a organismului si tot odata a sufletului, asa ca de tine depinde ce alegi sa mananci si nu...