| AlexandruX21 a întrebat:

Vreau si eu o lista cu cele 10 porunci!

Răspuns Câştigător
| cursedwitch666 a răspuns:

Cele 10 porunci - Decalogul
1. Eu sunt Domnul Dumnezeul Tau; sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
2. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici alta asemanare, nici sa te inchini lor.
3. Sa nu iei numele Domnului Dumnezeului tau in desert.
4. Adu-ti aminte de ziua Domnului si o cinsteste.(duminica)
5. Cinsteste pa tatal tau si pe mama ta, ca bine sa-ti fie si multi ani sa traiesti pe pamant.
6. Sa nu ucizi.
7. Sa nu fii desfranat.
8. Sa nu furi.
9. Sa nu ridici marturie mincinoasa impotriva aproapelui tau.
10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

37 răspunsuri:
| milan9 a răspuns (pentru danut):

Ziua ta de nastere a fost CONSACRATA prin nasterea ta. In cazul lui Dumnezeu Fiul, crezi ca e mai putin lucru decat in cazul tau. Si nu vorbim de nasterea lui in lume prin Intrupare, ci de un eveniment care prevaleaza: INVIEREA SA.

Putea fi trecut cu vederea? Nu. Ei bine, numeste-o cum vrei acea zi, dar este o zi speciala. Ea nu concureaza cu ziua de odihna din calendarul evreilor...

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

laughing Ti-am aratat de atatea ori ca ma bazez pe Biblie, in contrast cu tine. Fie, ramai cum esti, daca iti place asa. Nu a zis nimeni de schimbarea convingerilor. Nu am ce sa imi dovedesc, am vazut destule. In ciuda diferentelor de genul, tu si milan9 aveti multe in comun. Chiar nu prea aveti motive de cearta. Pastele il sarbatoriti tot pe aceeasi data, cu aceleasi simboluri pagane precum ouale vopsite, iepurii, craciunul la fel, tot pe aceeasi data, cu tot aceleasi obiceiuri, bunica-mea e penticostala si merge la baptisti la biserica, pentru ca in sat nu este biserica de penticostali. Mi-a zis ca scrie in Biblie despre mos craciun, si cand i-am zis sa imi arate, a zis ca o sa il intrebe pe pastorul care i-a dat informatia asta. Moastele, icoanele, crucea, sarbatorile si cateva traditii, atat va despart. Dar nici voi nu v-ati indepartat de tot ce e necurat, cu proveniente pagane. Am scris mai sus „Trist cand oamenii nu-si cunosc istoria propriei lor religii". Daca ai sti istoria tuturor convingerilor tale religioase, ai privi lucrurile aproape la fel ca mine.

| VelaJohnny a răspuns (pentru milan9):

Deci ii tineti ziua de nastere a lui Isus in ziua din saptamana cand s-a nascut? Unde scrie de ideea asta in Biblie? Vad ca in ultimele raspunsuri, desi ti se cere sa argumentezi cu Biblia ceea ce spui, nu faci referire la nici un verset. Am scris „Trist cand oamenii nu-si cunosc istoria propriei lor religii". Poate ar trebui sa te interesezi de originile zilei de nastere si sarbatorirea acesteia.

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Vom vedea in curand cine a avut dreptate dar iti recomand sa citesti Matei 9, 2-6, poate descoperi si tu ca NUMAI Dumnezeu iarta pacatele.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Cand Sabatul a fost SFINTIT de Dumnezeu NU EXISTAU evrei ci doar oameni, UNDE SCRIE IN Biblie ca Dumnezeu a sfintit duminica si SA ODIHNIT in acea zi? De vorbe suntem satui, unde SCRIE?

| danut a răspuns (pentru VelaJohnny):

Trist cand faci comentarii despre anumite religii si esti in afara problemei, studiaza si ai sa vezi ca noi nu credem nici in mos cr. nici cu oualele rosi nu suntem, pastele A FOST LUAT acum 2000 de ani iar iepurasii sunt draguti in natura. Studiaza.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Ei bine, Dumnezeu S-a odihnit o zi acum 7000 de ani cand a fost creata lumea, dar asta nu implica o porunca data oamenilor de a odihni saptamanal intr-o zi de sabat.

Iar mai tarziu cand s-a facut referire la ziua de odihna in cele zece porunci se spune: "Legamantul" Meu cu FIII LUI ISRAEL... Ori, noi nu suntem FIII LUI ISRAEL.