| AvalohAlyn a întrebat:

Cum poți să am o relație personală om-Creator cu Dumnezeu,cu Iisus? Cum să îmi fie Dumnezeu mai aproape in viața asta, sa fie langa mine mereu?
Am citit Evangheliile din Biblie și puțin restul Noului Testament dar nu pe tot.
Vreau doar sa am și eu sănătate și echilibru sufletesc in viața asta ..sa îmi găsesc pacea interioara

7 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Cand "Creatorul" e disponibil doar in cartile cu povesti, nu-ti ramane decat sa citesti povestile si sa vorbesti singur. Dialogul tau cu "Creatorul" va fi un monolog.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si ce te împiedica sa citești toată Biblia? Biblia este Cuvântul lui Dumnezeu, deci citind-o Dumnezeu îți vorbește, este la o distanta egala cu distanta de la ochii tai la Biblie. Il vrei mai aproape? Se poate. Primeste-l in inima ta si fa voia lui. Fa legământ cu Dumnezeu botezandu-te in numele lui Isus si vestește Evanghelia la orice făptură grăbind astfel revenirea Domnului Isus. Biblia ar trebui citita zilnic, chiar si atunci când consideri ca o cunoști pe dinafară. Este cea mai buna metoda de a sta Dumnezeu de vorba cu omul. Succes!

| badpanda a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Biblia a fost scrisa de cel putin 40 de autori (se estimeaza intre 40 si 60) majoritatea anonimi.Nu are nicio legatura cu vreun dumnezeu.
De fapt nu este vorba despre niciun dumnezeu in Biblie.Individul YHWH pe care unii il cred dumnezeu nu avea nimic de spiritual.

| badpanda a răspuns:

Relatie personala a avut cu Maria.
Daca insisti, poate vine si pe la tine Duhul.

| marinaru777 a răspuns:

Cauta un duhovnic bun daca esti hotarat sa il gasesti sigur dai de el.

| Februar30 a răspuns:

Pace, echilibru sufletesc, sanatate mintala si fizica se obtine prin meditatie. Nu stiu daca scrie in Biblie despre asta, ca n-am citit decat putin. Dar poate te invata vreun preot mai deschis la minte happy