| OctavianDanielMaria a întrebat:

Zeul iudeu e atotstiutor si la el totul e posibil? https://biblia.resursecrestine.ro/geneza/18

21 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns:

Zeul islamic e nr 1, prin credinta lor talibanii au inlaturat regimul afgan.

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 a răspuns:

Daca adaugi paradoxul cu piatra, atunci rezulta ca omnipotenta nu este posibila

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Daca Dumnezeu este omnipotent, atunci poate sa faca o piatra atat de grea incat nu poate sa o ridice, si atunci el nu mai este atotputernic sau omnipotent.

Răspuns utilizator avertizat
| LupusDei1993 a răspuns:

Nici macar biblia nu-l mai poate ajuta pe acest zeu fictiv.

| Vasile2003 a răspuns:

Dacă ai credință da, dacă nu, nu. Nimeni nu poate ști nici măcar dacă există, dar tu ai datoria de creștin să nu pui la îndoială existenta și puterea lui Dumnezeu. Deci dacă ești creștin Dumnezeu e atotstiutor si la el totul e posibil, iar dacă nu ești creștin, nu e.

Răspuns utilizator avertizat
| Vasile2003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Eu nu înțeleg ce vrei sa îmi demonstrezi...că nu există Dumnezeu? Nu contează ce credință ai avea, după părerea mea există o divinitate, chiar dacă nu e aceeași cu cea prezentată de biserică...și ca să îți răspund, dacă cineva mă otrăvește merg la spital dacă mai am timp, nu aștept vreo intervenție divină deoarece știu ca e puțin probabil sa se întâmple ceva

| LupusDei1993 a răspuns (pentru Vasile2003):

Deja ai scris, e clar ca nu o sa intervina deoarece nici macar nu exista vreo divinitate.

| Vasile2003 a răspuns (pentru LupusDei1993):

Ok,e părerea ta și o respect...dar tu asa ca fapt divers,crezi că tu, lumea, universul, galaxia etc ați apărut din nimic, dintr-un punct, o singularitate? Sau că acele coincidente destul de improbabile care au făcut posibilă viața de pe Pământ sunt chiar coincidențe? Înțeleg că nici partea religioasă nu e chiar concludentă, adică îți poți pune întrebarea cine L-a creat pe Dumnezeu? Totuși țin să cred că există ceva sau cineva care să fi creat universul și implicit pe noi, dar repet nu în felul în care este prezentat de majoritatea bisericilor din lume, poate fiecare religie are un pic de adevăr în ea...

Răspuns utilizator avertizat
| Vasile2003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Nici acum nu știe nimeni...sunt doar teorii și niciuna nu mi se pare prea convingătoare

Răspuns utilizator avertizat
| Vasile2003 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A,da ...am înțeles eu greșit, scuze!

Răspuns utilizator avertizat