| sunshine939 a întrebat:

Zi de zi mor atatia oameni nevinovati. unde este dumnezeu acolo?

Răspuns Câştigător
| Siracuzia a răspuns:

Caile Domnului sunt nebanuite si neintelese.

34 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

E la w.c

Răspuns utilizator avertizat
| Rapunzell a răspuns:

Nu exista om nevinovat.

| lifeForJesus a răspuns:

Ti se pare un lucru rău ca mor oameni? de ce? toti trebuie sa murim odata, mai devreme sau mai tarziu.
Întrebarea este:ești tu gata sa mori? sau unde o sa ajungi după ce mori? pentru ca acolo iți vei petrece veșnicia!

| aliceinchains a răspuns:

Pai dzau nu exista, asa ca n-are cum sa-i ajute pe oamenii care mor zilnic.

| William a răspuns:

Spui oameni nevinovati pentru ca tu consideri moartea ca fiind o pedeapsa. De fapt moartea este o eliberare de chinurile lumesti (foamea, setea etc) si trecerea in viata vesnica. Ar putea sa fie si o pedeapsa dar doar pentru cei care nu s-au mantuit, pentru ca dupa ce mori nu mai poti sa te mantuiesti. Nu mai conteaza daca dupa ce mori crezi in Dumnezeu daca toata viata nu ai crezut. Funda daca te-am ajutat.

| barbattttt a răspuns:

Daca asa le-a fost... Dumnezeu are caile Lui

Răspuns utilizator avertizat
| RXN a răspuns:

La praznic.

| Catalinnna a răspuns:

Aparent sunt oameni nevinovati, pentru ca noi nu le cunosteam sufletul, nu stiam ce pacate au. Judecata Domnului este cea mai dreapta!

| username0 a răspuns:

Alta poama aparuta de pe pluto

| Remus82 a răspuns:

Daca toti ar lua lectii de la cuvantul lui Dumnezeu, care se afla in Biblie, lumea ar fi ferita de atatea necazuri si suferinte.

Răspuns utilizator avertizat
| Remus82 a răspuns (pentru lolosaurus):

Cred ca tarile vestice nu s'au dezvoltat puternic(din pct de vedere spiritual). Poti sa umezi sfaturi legate de Biblie si reduci necazurile. Sfaturile par simple dar foarte complicate.Multi nu le inteleg.

Răspuns utilizator avertizat
| Remus82 a răspuns (pentru lolosaurus):

Man biblia e inspirata din cuvantul lui Dumnezeu, dar acesta nu trebuie luat ad-litteram.Cand ti'am spus de sfaturile ei ca par simple demodate poti trage concluzia ca in spatele simplitatii sta o mare intelepciune.E complicata biblia.Scotand si cautand nod in papura sa te adancesti in exemple rele, nu iti vei lasa gandirea sa infloreasca pozitiv.Mereu vei avea impresia ca exemplele rele din biblie, au legatura cu Dumnezeu, si trebuie urmate.

Răspuns utilizator avertizat
| Remus82 a răspuns (pentru lolosaurus):

Atunci cum vrei sa stii ce este si ce nu rau? Graiul, cuvantul, cu asta este venit omul.La nastere, tipa.Nu se spune ca ''La început a fost Cuvântul''(ex asta il gasim in biblie). Daca s'ar fi inchis ochii la cele rele, poate am fi fost perfecti, ca nu stiam de ele.Subiectivism si ignoranta este raportarea ta,nu vrei sa spui ca este asa cum spun.Dar in subconstientul tau, stii la ce ma refer, si poti fi obiectiv.Omului ii place sa se complice in viata, in amanunte.Tu esti un exemplu.

Răspuns utilizator avertizat
| Remus82 a răspuns (pentru lolosaurus):

Off-topiclaughing))tu bati campii rau...ce spun eu,si ce intelegi tuwinking
cam asa se intampla cu cei ca tinehappy
ai alternative in viata,te iei dupa ce consideri,daca te arzi, a doua oara vei avea grija.Ce greu este sa-ti folosesti mintea, la niste lucruri banale.Studiaza pildele cu floricele, caci ele in simplitatea lor, graiesc mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Remus82 a răspuns (pentru lolosaurus):

O lasam balta.Eu gandesc deschis, tu te limitezi la altceva...fiecare cu ce intelege.Tu te agati de niste chichite si in felul asta nu ajungi sa treci peste mot'a'mot, sa intelegi interlocutorul.

Răspuns utilizator avertizat
| Remus82 a răspuns (pentru lolosaurus):

Exemplul tau imi demonstreaza ceea ce era de demonstrat cu chichita(iar te agati de ceva),si ca eu sunt deschis(inteleg problema).Am spus sa o lasam balta, nu facem bine sa ne complicam, ca nu se mai intelege nimic.laughing))

Răspuns utilizator avertizat
| BebeStrumf a răspuns:

Dumnezeu inseamna ''bunatate'', nu si ''raul'' omului care il face.winking

| BRG a răspuns:

Nimeni nu are dreptul să îl învinovățească pe Dumnezeu cu nimic clar? Nu el este de vină, oamenii mor și datorită greșelilor pe care le comit zilnic, nu avem noi dreptul de a decide dacă acel om era vinovat cînd a murit sau nu, momentan sîntem toți imperfecți.

| Leon a răspuns:

Dumnezeu se manifesta diferit de la persoana la persoana, banuiesc ca are alte solutii mai bune decat viata pe Pamant

| ZoOzAtaOaNa a răspuns:

Sunt mai multe motive.
1. Dumnezeu vrea sa ii ia la El, deoarece in viata ori ar fi avut de patimit, ori ar fi ajuns intr-o stare avansata de pacatosenie.
2. Poate, prin moartea cuiva, Dumnezeu pune la incercare familia si un membru se mantuieste.
3. E o pedeapsa pentru ceilalti membri ai familiei, care au pacatuit, iar prin sufletul celui decedat, cei care au pacatuit se mantuiesc.

| armand3004 a răspuns:

Selectia naturala... Si asa suntem cam multi pe planeta (7 miliarde, in fiecare secunda se nasc 5 oameni si mor cate 2) deci nu ma supar daca o sa moara chiar si mai multi.

| danSS a răspuns:

Pai domnul nu e...deloc.winking

| Pisique a răspuns:

Nu ai de unde să știi dacă sunt nevionvați, dacă au făcut-o intenționat. Poate acei oameni au dorit să moară din cauza că:
-cel drag a murit [nu înseamnă că Dumnezeu nu e acolo, Dumnezeu lasă oamneii să facă ce vor dacă au fost păcătoși.El este Tatăl și e ca și cum el ne-ar pedepsi.]
Mie mi-a murit bunica pe 12 septembrie [anul acesta], am plâns deoarece era singura din familia mea adevărată. Am acceptat aceasta fiindcă știam că ea a suferit din cauza sărăciei și bolii cu inima.
Dumnezeu e mereu acolo când mor oamenii nevinovați.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai zis nevinovati? pai de aia ii ia Dumnezeu, pe cei buni.sa nu-i stricam noi astia vinovatii.

| AidaAmaranta a răspuns:

Pai,gandeste-te ca oamenii aia nu mor doar asa, asa vroia El ca anumiti oamenii sa moara.
Tu nu ai de unde sa stii ca oamenii aiceea au fost nevinovati. Au murit ca trebuiau sa moara. happy