| Steregoi a întrebat:

Ziua are corespondent astronomic pentru ca ziua inseamna o rotatie completa a Pamantului in jurul propriei axe. Luna calendaristica are corespondent astronomic pentru ca inseamna o rotatie a Lunii in jurul Pamantului. Anul are corespondent astronomic pentru ca inseamna o rotatie a Pamantului in jurul Soarelui. Insa saptamana nu are corespondent astronomic si ea este inspirata din cele sapte etape ale creatiei 6+1. Stie cineva sa fi existat impartita luna in 10 parti sau in trei parti adica daca era impartita in 10 avea trei saptamani a cate trei zile fiecare sau daca era impartita in trei fiecare saptamana avea 10 zile sau sa fi fost impartita in alte diviziuni? Sau anul de ce e impartit in 12 luni si nu altfel? 12 apostoli, 12 triburi ale lui Israel, 12*12*1000 = 144000, etc? De unde si de cand toate acestea? Stie cineva vreo cultura istorica care sa fi impartit timpul si mai ales luna altfel? 24 de batrani, 24 ore intr-o zi, 30*2=60 secunde sau minute, 1000 de fractiuni dintr-o secunda, doi ochi, doua aripi, logica binara 0/1 si nu trinara. De unde toate astea?

31 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Da, exista in istoria unei natiuni relativ de curand o perioada cand s-a incercat trecerea de la 7 zile la 10 zile. Acea perioada este cunoscuta in istorie ca Revolututia Franceza care a durat 3, 5 ani (asa cum a fost PROFETIZAT in Biblie: Apocalipsa 11, 9. Si oameni din orice norod, din orice semintie, de orice limbã si de orice neam, vor sta trei zile si jumãtate si vor privi trupurile lor moarte, si nu vor da voie ca trupurile lor moarte sã fie puse în mormânt.
10. Si locuitorii de pe pãmânt se vor bucura si se vor veseli de ei, si îsi vor trimite daruri unii altora, pentru cã acesti doi prooroci chinuiserã pe locuitorii pãmântului.
11. Dar, dupã cele trei zile si jumãtate, duhul de viatã de la Dumnezeu a intrat în ei, si s-au ridicat în picioare, si o mare fricã a apucat pe cei ce i-au vãzut. ) dar au fost OBLIGATI sa revina la 7 zile din cauza ca dupa 7 zile animalele de jug nu mai puteau sa munceasca si mureau iar oamenii erau terminati dpdv fizic.

| Steregoi explică (pentru danut):

Deci Dumnezeu stie ce a creat. Acum nu mai e cu 7 zile ci permanent adica odihna lui Dumnezeu permanenta si nu doar o zi din saptamana de sabat. Saptamanile sau duminicile ar trebui desfiintate si sa ramana doar ziua luna anul. laughing

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Dumnezeu a stiut ce va apare (de aceia ne-a anuntat in avans) dar cele 7 zile vor ramane vesnic, inclusiv Sabatul.

| Steregoi explică (pentru danut):

Tu esti danute? De unde pana unde Biblia a profetit revolutia franceza? laughing

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Din Apocalipsa daca o citesti.

| Steregoi explică (pentru danut):

Biblia nu prezinta profetii aplicabile la o natiune pagana precum Franta. Biblia prezinta profetii legate de indeplinirea scopului lui Dumnezeu. Singurul capitol din Biblie ce prezinta succesiune de guvernari umane este Daniel 11.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

"Biblia nu prezinta profetii aplicabile".
Eu cred ca ar mai trebui ca citesti sau sa citesti ce spun altii.
Apocalipsa este Daniel in extenso dupa Hristos pana la REVENIREA Acestuia. Sti ce inseamna in Biblie: " 3. Voi da celor doi martori ai mei sã prooroceascã, îmbrãcati în saci, o mie douã sute saizeci de zile." CEI DOI MARTORI?

| Steregoi explică (pentru danut):

Cine a prorocit in revolutia franceza? Care martori? Ce au profetit?

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Care sunt cei Doi Martori ai lui Dumnezeu? Gandeste-te, de unde l-am cunoscut pe Dumnezeu? Ioan a fost scribul Apocalipsei iar Isus Hristos a fost cel care a dictat, autorul.

| Steregoi explică (pentru danut):

Si cum au revenit la viață in timpul revoluției franceze Ioan si Hristos?

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Oau, tu vorbesti de Dumnezeu dar este mai mult ca evident ca nu ai citit ceva din Biblie. Ioan scriitorul Apocalipsei este mort de cca 1900 de ani iar Hristos este Dumnezeu, EL ESTE vesnic viu.

| Steregoi explică (pentru danut):

Si care sunt cei doi martori? Si ce legatura au ei cu revolutia franceza?winking

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Pai nu esti tu atoate cunoscator in ale crestinismului? Cum de nu sti care sunt CEI DOI Martori ai lui Dumnezeu? Iertare dar esti total pe dinafara subiectului pe care tot il abordezi.
Sa o luam "babeste" cum se spune pe la noi. Ce evenimente MAJORE s-au intamplat le Revolutia Franceza? Ia fa tu o lista (vezi ca nu scrie chiar totul pe wikipedia) si dupa aceia vedem ce legatura are cu "Cei doi Martori".

| Steregoi explică (pentru danut):

E complicat, ma asteptam sa-mi spui tu.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Pai nu erai tu cel ce le stie pe toate? Chiar nici ce se stie de peste 200 si ceva de ani nu sti? De unde apareti mai baieti cu ale voastre comentarii?
Traiasca copy si paste ca altfel nu prea e nimic in calculator. Te-am intrebat ce evenimente MAJORE s-au intamplat la RF, nimic altceva.

| Steregoi explică (pentru danut):

"Liberté, égalité, fraternité"
Ce legatura are cu profetia biblica cu cei doi martori?

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Eu nu vorbeam de declaratii ci de fapte, EVENIMENTE.

| Steregoi explică (pentru danut):

Izbucnirea secularismului. Clerul e reprezentant al Babilonului cel Mare. Tu confunzi Babilonul cu cei doi martori.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

"Izbucnirea secularismului." Te apropii cumva dar nu esti inca "in tema", continua.

| Steregoi explică (pentru danut):

Tu vrei sa spui ca cei doi martori sunt persoanele religioase? Religiile sunt o minciuna.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Nu vreau sa spun asa ceva (Tu vrei sa spui ca cei doi martori sunt persoanele religioase?).
Sincer eram curios sa stiu ce si cat cunosti din Biblie si din prorociile acesteia. Nu sti nimic, nici din credintele crestine traditionaliste si nici din cele protestante unde sunt scoase la "lumina" mai toate proorociile.
Totusi mai incearca, sunt rabdator si sincer e atat de simplu, Biblia se explica Literar in afara profetiilor.

| Steregoi explică (pentru danut):

I-a luat revolutionarii francezi pe doi martori ce stateau pe marginea drumului si i-au ucis si apoi acestia au inviat in piata mare?

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Da, asa este, dar inca nu te-ai lamurit cine sunt "martori".

| Steregoi explică (pentru danut):

Hristos si Ioan? Adica secularistii i-au dat incolo pe Hristos si pe Ioan si evangheliile si apoi credinta despre Dumnezeu a reinnascut.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Nu esti nici pe aproape, "mai trage O DATA".

| Steregoi explică (pentru danut):

Zi tu.

| danut a răspuns (pentru Steregoi):

Am asteptat sa spui ceva.dar nimic.
REVOLUTIA FRANCEZA
Franţa rămâne deosebită în istoria lumii ca fiind singurul stat care, prin hotărârea adunării ei legislative, s-a pronunţat că Dumnezeu nu există şi la auzirea căreia toată populaţia capitalei şi o mare majoritate din alte părţi, atât femei, cât şi bărbaţi, au dansat şi au cântat de bucurie" (Blackwood's Magazine, November 1870).
. În persecuţia pe care Franţa a declanşat-o asupra mărturisitorilor Evangheliei, ea a răstignit pe Domnul Hristos în persoana ucenicilor Săi.
..această ceremonie a fost urmată, nu peste multă vreme, de arderea în public a Bibliei. Într-o împrejurare, "Societatea populară a muzeului" a intrat în sala primăriei, strigând: "Trăiască Raţiunea!" şi ducând într-un vârf de băţ resturile încă fumegânde ale câtorva cărţi, printre altele breviare, misse şi Vechi şi Noi Testamente, care "au ispăşit într-un foc mare", a spus preşedintele, "toate nebuniile la care ele au condus vreodată pe oameni" (Journal of Paris, 1793, nr.318, citat în Buchez-Roux, Collection of Parlamentary History, vol.30, p.200, 201).
Anul 1793 a fost acela în care decretul care desfiinţa religia creştină şi lepăda Biblia a fost trecut prin Adunarea Naţională a Franţei. Trei ani şi jumătate mai târziu, o rezoluţie care anula aceste decrete şi care da toleranţă pentru Scripturi a fost adoptată de aceeaşi instituţie. (Informatii de pe wikipedia, history, etc., toate sunt de pe net)
Cei DOI MARTORI
Isaia 30, 8. "Du-te acum, zice Domnul, de scrie aceste lucruri înaintea lor pe o tãblitã, si sapã-le într-o carte, ca sã rãmânã pânã în ziua de apoi, ca mãrturie pe vecie si în veci de veci.
Psalmi 119, 105. Cuvântul Tãu este o candelã pentru picioarele mele, si o luminã pe cãrarea mea.
Matei 24, 14. Evanghelia aceasta a Împãrãtiei va fi propovãduitã în toatã lumea, ca sã slujeascã de mãrturie tuturor neamurilor. Atunci va veni sfârsitul.
Apocalipsa 10, 3. Voi da celor doi martori ai Mei sã prooroceascã, îmbrãcati în saci, o mie douã sute saizeci de zile.
7. Când îsi vor isprãvi mãrturisirea lor, fiara, care se ridicã din Adânc va face rãzboi cu ei, îi va birui si-i va omorî.
8. Si trupurile lor moarte vor zãcea în piata cetãtii cea mare, care, în înteles duhovnicesc, se cheamã "Sodoma" si "Egipt", unde a fost rãstignit si Domnul lor.
(. În persecuţia pe care Franţa a declanşat-o asupra mărturisitorilor Evangheliei, ea a răstignit pe Domnul Hristos în persoana slujitorilor Săi.)
9. Si oameni din orice norod, din orice semintie, de orice limbã si de orice neam, vor sta trei zile si jumãtate si vor privi trupurile lor moarte, si nu vor da voie ca trupurile lor moarte sã fie puse în mormânt.
10. Si locuitorii de pe pãmânt se vor bucura si se vor veseli de ei, si îsi vor trimite daruri unii altora, pentru cã acesti doi prooroci chinuiserã pe locuitorii pãmântului.
11. Dar, dupã cele trei zile si jumãtate, duhul de viatã de la Dumnezeu a intrat în ei, si s-au ridicat în picioare, si o mare fricã a apucat pe cei ce i-au vãzut.
(Anul 1793 a fost acela în care decretul care desfiinţa religia creştină şi lepăda Biblia a fost trecut prin Adunarea Naţională a Franţei. Trei ani şi jumătate mai târziu, o rezoluţie care anula aceste decrete şi care da toleranţă pentru Scripturi a fost adoptată de aceeaşi instituţie. )
Vechiul Testament si Noul Testament (Biblia) sunt CEI DOI MARTORI ai lui Dumnezeu.

| Dandanache a răspuns:

Imi place cand iti raspunzi singur, dar nu vezi raspunsul.

| relian a răspuns:

Da candva anul avea numa 10 luni, numa daca cautai pe google si gaseai chestiile astea, dar se pare ca iti este f usor doar sa intrebi, ori sa faci conectii total gresite cu biblia laughing deci faci ce faci si tot cauti orice si o asociezi bibliei.

De ce sunt 12 luni intr-un an? Simplu pentru ca Luna, aia de pe cer are 12 cicluri in timp ce pamantul face o rotatie in jurul soarelui, adica in timp de 1 an.Deci stai linistit ca nu vine de la nici un trib a lu israle sau altcuiva laughing Daca pui astfel de intrebari probabil esti un pusti din asta indoctrina de parinti cu religia asta pacatoasa laughing care nici macar nu te lasa sa dai o cautare pe google sa afli ce vrei sa stii.

7 zile a saptamanii nu vine de la religia asta a ta,vine dinainte de ea,tocmai din babilon, poate cand evrei nici nu erau pe undeva, si reprezentau corpurile ceresti ce se puteau vedea pe cer, adica soarele, luna, sinca 5 planete, atat stiau si vedeau oamenii candva.

Nu vad de ce pui astfel de intrebari.Aia cu secundele minutele e chestie noua, sa ales 60 pentru ca se poate divide cu un nr mare de numere mai mici fara sa dea rest laughing sau cum sa zic, nu mai stiu matematica, nici bun nu prea am fost laughing

2 ochi, 2 aripi etc,astea tine de fizica,nu prea poti zbura,pasare fiind intr-o aripa laughing Nici daca ar fi sa redesenam,reproiectam o pasare nu am reusi sa facem una cu o aripa si sa fie mai buna ca ce s-a facut prin incercari a milioane de ani,adica de evolutie.

Deci toate astea sunt chestii luate din natura,daca era sa fie facute de Dzeu fii sigur ca vedeai pasari cu o aripa numa laughing pentru ca pe Dzeu asta se pare,zic asta din ce scrie in biblie, deci Dzeu asta era cam sarac cu duhu, sa nu zic limitat, facea lucruri la plesneala, dupa vedea daca e bun, bine sau nu.
Stii foarte bine despre ce vorbesc.SI a facut Dzeu lucru X si a vazut ca era bunlaughing deci nici vorba sa stie dinainte ca ar fi bun, a vazut ca e bun, numa dupa ce la facut laughing Deci era un fel de cum sa-i zicem genetician care se juca, dar la nivelul unui copil, pentru ca un genetician stie multe chestii.Restu de nelamuriri le poti gasi singur pe netu asta mare, nu mai pune intrebari de genul asta, adica simple, ma refer la intrebari la care poti afla f simplu si pe intelesul oricui pe net.

| Steregoi explică (pentru relian):

Chestia cu 7 zile era si la sumerieni. Se pare ca Dumnezeu le-a inoculat oamenilor treaba cu 7 zile ale saptamanii de la Adam si Eva. Dupa Adam si Eva s-au nascut akkadienii sumerienii babilonienii egiptenii chinezii indienii samd. Se pare ca Dumnezeu i-a inoculat lui Abel treaba cu mielu.

| relian a răspuns (pentru Steregoi):

Tare mi sa nu-ti fi inoculat tie altceva dzeu ala laughing, sau mai stii poate ca a uitat de tine de tot laughing laughing