| anonim_4396 a întrebat:

1. Boli cu transmisie sexuala se iau prin saliva?
2. Stiu ca se iau prin saliva daca ai o sangerare la gura, dar daca nu ai si e saliva poti sa ei?
3. Prin lacrimi se iau boli cu transmitere sexuala?
4. Daca un om cu hiv isi da drumul in apa si intra un om sanatos, poate lua si el hiv?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| victorandrei a răspuns:

HIV - posibilitate de transmitere putin probabila
Herpes - posibilitate de transmitere usoara
Sifilis - posibilitate de transmitere foarte usoara
Gonorea - posibilitate de transmitere moderata catre usoara
Uretrite negonococice - posibilitate de transmitere moderata
Chalmydia - posibilitate de transmitere probabila
Hepatita - posibilitate de transmitere necunoscuta inca

| Al999 a răspuns (pentru victorandrei):

Si de la care boli poti muri din care i scris daca nu te tratezi?
Prin analize la urina iti poti da seama daca ai boala cu transmisie?

| victorandrei a răspuns (pentru Al999):

Analizele la sange sunt cele mai sigure

| victorandrei a răspuns (pentru Al999):

Marea parte produc moartea pana la urma, depinde in cat timp...

| Al999 a răspuns (pentru victorandrei):

Stiu ca de la gonoreea nu poti muri dar nu mai poti face copii.

| Al999 a răspuns (pentru victorandrei):

De la un caine poti lua o boala cu transmisie sexuala cum ar fi ca a fost lovit si tu pui mana pe sange si ai rana la mana poti lua boala?

| victorandrei a răspuns (pentru Al999):

Noi vorbim aici de boli transmisibile intre oameni. daca animalul are vreo boala care poate afecta omul, ai rana deschisa pe mana si pui mana pe sangele cainelui normal ca se ia.

| Roo a răspuns:

Se numesc boli cu transmitere sexuala si se transmit prin lacrimi? laughing

| Al999 a răspuns (pentru Roo):

Nu se trasmite pai spunemitu daca stii te rog frumos.
La asta ma gandeam si eu ca nu se face schimb de sange.
Eu stiu ca se ea prin contact sexual neprotejat cu un om infectat, prin folosirea in comun a acelor si de la mama la fat.
Am dreptate?