| anonim_4396 a întrebat:

1 Unde e recomandat sa merg pentru transpirație excesivă la dermatolog sau endocrinolog? 2 Ce boli de tiroida cauzează transpirația excesivă și atacuri de panica/anxietate?
3 De ce nu pot să scap de anxietate deși iau tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| NunuNini a răspuns:

Transpiratia nu este boala de piele. Acei "unii" fac presupuneri. Nu stiu ce spun. Transpiratia este data de niste glande.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru transpirație excesiva - la endocrinolog
Pentru atacuri de panica si anxietate - la psiholog sau psihiatru

| NunuNini a răspuns:

Mergi la endocrinolog. Daca nu te poate ajuta el, te va indruma unde trebuie.
Dermatologul nu are nici o legatura cu asta.

| anonim_4396 explică (pentru NunuNini):

Dacă ai probleme cu transpirația nu la dermatolog trebuie sa mergi? Unii ziceau ca la dermatolog, alții la endo.

| anonim_4396 explică (pentru NunuNini):

De glandele sudoripare asa e, gen hiperhidroza. Mersi frumoshappy

| NunuNini a răspuns (pentru anonim_4396):

Transpiratia nu este boala de piele. Acei "unii" fac presupuneri. Nu stiu ce spun. Transpiratia este data de niste glande.

| mihaela000ela a răspuns:

Probleme cardiovasculare sau tiroidiene, au simptome similare atacurilor de panica, transpiratie excesiva-Doar un examen clinic complet, te va ajuta!

| anonim_4396 explică (pentru mihaela000ela):

La un medic internist sau la ce medic? Pot sa le fac și la un endocrinolog? Cu inima nu cred ca am probleme, eu am anxietate și atacuri de panica din alte cauze ( emoționale) beau cola zi de zi și nu am nimic, problema e anxietatea care îmi cauzează su probleme cu anxietatea, tratatement urmez dar nu reușesc sa scap, ma gândeam ca am o problema la tiroida gen hipotiroidism, hipotiroidie, dar cred ca de la hipertiroidism ai efectiv probleme cu transpirația...deci dacă elimin anxietatea scap și de problemele cu transpirația, dar w complicat ca anxietatea mea e sociala, de la emoții excesive încep sa transpir enorm.