| anonim_4396 a întrebat:

A folosit cineva ceaiul de paducel pentru a trata sau ameliora hipertensiunea sau prehipertensiunea arteriala? Adica are beneficii in acest sens dar poate constitui un tratament?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Cristian0884df11 a răspuns:

Paducel pentru bolile cardiovasculare
Ceaiul de păducel este folosit în mod uzual pentru a trata afecţiunile cardiovasculare. Mecanismul de acţiune se bazează pe conţinutul în antioxidanţi al păducelului, care cauzează relaxarea muşchilor netezi ai inimii şi dilatarea vaselor de sânge, scăzând astfel presiunea şi permiţând creşterea fluxului sanguin. Următoarele afecţiuni care beneficiază de deschiderea vaselor sanguine sunt: angina, ateroscleroza, insuficienţa cardiacă congestivă şi hipertensiunea. In plus, ceaiul de păducel creşte puterea şi frecvenţa contracţiilor cardiace. Ceai de paducel – indicat pentru afectiunile cardiace

Deşi era cunoscut şi ca un bun diuretic şi eficient în eliminarea pietrelor la rinichi şi a pietrelor la vezica biliară, ceaiul de păducel este recunoscut mai ales pentru rolul său în bolile cardiovasculare. Compuşii activi prezenţi în frunze, flori şi fructe sunt cei care îi conferă proprietăţile benefice, chiar dacă acestea în conferă un miros neplăcut şi un gust amar.
Desi proprietatile paducelului sale sunt bine cunoscute in medicina traditionala naturista, este indicat să consultaţi un medic înainte de a începe un tratament cu ceai de paducel.

Paducel pentru bolile cardiovasculare
Ceaiul de păducel este folosit în mod uzual pentru a trata afecţiunile cardiovasculare. Mecanismul de acţiune se bazează pe conţinutul în antioxidanţi al păducelului, care cauzează relaxarea muşchilor netezi ai inimii şi dilatarea vaselor de sânge, scăzând astfel presiunea şi permiţând creşterea fluxului sanguin. Următoarele afecţiuni care beneficiază de deschiderea vaselor sanguine sunt: angina, ateroscleroza, insuficienţa cardiacă congestivă şi hipertensiunea. In plus, ceaiul de păducel creşte puterea şi frecvenţa contracţiilor cardiace.

Ameliorează simptomele insuficienţei cardiace
Mai multe studii efectuate pe pacienţi cu afecţiuni cardiace au demonstrat că fructele de păducel ajută la îmbunătăţirea funcţiei cardiace, diminuarea palpitaţiilor, a oboselii şi a altor simptome legate de insuficienţa cardiacă, după cum declară cercetătorii de la Centrul Medical al Universităţii din Maryland. Alte studii au demonstrat că fructele de păducel pot normaliza activitatea inimii, pot îmbunătăţi eficienţa inimii iar contracţiile inimii pot deveni mai puternice la aproape toţi pacienţii cu boli cardiace primare şi la o parte din pacienţii cu boli cardiace secundare severe, conform Herb Growing & Marketing Network. Aceste din urmă studii au arătat că la administrarea in vitro a unui mg de extract uscat de fructe de păducel circulaţia sanguină coronariană a fost îmbunătăţită de la 20 până la 140%.

Tratează hipertensiunea
Fructele de păducel pot scădea tensiunea arterială prin dilatarea vaselor de sânge. Un studiu a arătat că extractul de păducel ajuta la scăderea hipertensiunii la pacienţii cu diabet de tip 2, conform raportului Centrului Medical al Universităţii din Maryland. Ceaiul de păducel se prepară prin infuzarea unei linguri de fructe uscate în două căni de apă fierbinte timp de 10 – 15 minute. Puteţi bea acest ceai de trei ori pe zi. Păstraţi ceaiul rămas în recipiente bine închise şi adăugaţi suc de lămâie pentru a conserva substanţele active. Nu beţi ceai de păducel dacă urmaţi un tratament cu medicamente pentru scăderea tensiunii arteriale, fără a consulta medicul, deoarece acest ceai poate creşte activitatea acestor medicamente.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Cristian0884df11):

Mersi dar eu cautam raspunsul la intrebarea mea.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este un tratament. Poate ajuta tratamentul stabilit de medic, dar nu te astepta ca beneficiu sa fie mai mare de 1%. In absenta tratamentului, beneficiul este zero

| Bondarel99 a răspuns (pentru Brigaela):

Dar ce se poate face ca prehipertensiunea sa nu evolueze in hipertensiune? Daca secia tratament, trebuie luat toata viata?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru Bondarel99):

Daca medicul cardiolog recomanda tratament, acesta se va lua toata viata.
In plus, ajuta reducerea consumului de sare (paine nesarata, reducerea la jumatate a cantitatii de sare puse in mancare, renuntarea completa la alimente foaret sarate cum ar fi muraturile, branzeturile sarate, mezelurile, alunele, etc), mentinerea unei greutati normale si sportul (30 de minute de sport pe zi sunt mai eficiente, pe termen lung, decat tratamentul)

| Violleta2022 a răspuns:

Da, eu am folosit paducelul si regleaza tensiune arteriala, daca este luat cu regularitate.

| Bondarel99 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc

| Alexand3ru1 a răspuns:

Ceaiurile nu constituie nici-un fel de tratament in nici o afectiune.
Atat ca ajuta in combinatie cu medicatia pentru tratamentul anumitor afectiunii de orice fel.