| mmihaelaa a întrebat:

A incercat cineva dietele Dukan? Da rezultate? Cate kilograme ati reusit sa slabiti si in cat timp? (FUNDA!)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU am încercat-o şi nici NU o recomand deoarece este o dietă foarte STRICTĂ şi, dacă nu este ţinută CORECT, nu vei obţine nici un rezultat ( din contră, te vei îngrăşa sau îţi vei deregla organismul/metabolismul )!

Toate cele bune.

| Deliiiia a răspuns:

Daca vrei sa slabesti urmand un regim strict sau o dieta de pe internet nu vei reusi sau cel putin rezultatul nu va ramane in timp(vezi efectul,, eu-eu"). Cand ne controlam, ne abtinem din a manca practic ne chinuim pe noi insine. Daca corpul ne cere anumite nutrimente din mancare ar trebui sa i le dam, altfel noi vom avea de pierdut. Fiecare om are o greutate ideala, daca e peste medie este din vina alimentatiei nesanatoase(chipsuri, cartofi prajiti etc.), mancatul la intervale de timp regulate(nu mananci pentru ca ti-e foame, ci fiindca stii ca trebuie sa iei 3 mese pe zi, etc.)sau din cauza unor emotii negative. Inainte de a manca ceva trebuie sa gandesti asa,, chiar imi este foame si am nevoie de acest aliment?", nu are rost sa te abtii daca crezi intr-adevar ca ai nevoie.

Daca vrei sa slabesti neaparat, iti recomand s-o faci controlat si anume sa mergi la medic care te va trimite la un nutritionist unde alimentatia va fi strict controlata, stabilindu-se in urma unor analize si in functie de preferintele tale. Astfel organismului tau nu ii va lipsi nimic.

| mmihaelaa explică (pentru Deliiiia):

Ideea este ca eu am 63 de kg, 21 de ani si 163 cm... vreau sa slabesc in jur de. 7 8 kg. cam atat. na si am mai citit pe net cazuri in care au reusit sa slabeasca.

| Deliiiia a răspuns (pentru mmihaelaa):

Nu trebuie sa adopti o dieta drastica, incearca doar sa elimini din alimentatie mancarea grasa, prajelile si dulciurile, sau cel putin sa le diminuezi si sa incepi un program de 20 de minute de exercitii fizice pe zi pe care sa-l maresti treptat.

| bursuc001 a răspuns (pentru mmihaelaa):

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 5 kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi să slăbeşti 5 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

| ღMikyღ a răspuns:

Dieta aceasta Dukan, este extrem de eficienta, mama mea a aplicat-o si a slabit 20 de kg intr-o luna sau doua. Ideea e ca este foarte pretentioasa si daca te-ai abatut de la ea, o refaci, chiar daca esti la mijlocul dietei. =) spor la slabit! mai multe informatii sunt si pe Internet daca doresti, acolo iti da cu lux de amanunte.