| Mateo1234 a întrebat:

Aceasta intrebare este destul de rusinoasa dar sunt destul de stresat. De vreo luna si ceva trag vanturi foarte urat mirositoare. In primele saptamani am ignorat dar nu revin la normal... Am cautat pe google si am gasit un articol care zice ca as putea avea cancer de colon. Este adevarat? Sa ma duc sa consult un medic urgent?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| sunt0anonima a răspuns:

Stai liniștit. Problema sta în alimentele pe care le consumi. Ai grijă la cantitatea zilnica de fibre și nu uita de vitamine!

| Mateo1234 explică (pentru sunt0anonima):

Ok. Multumesc pentru raspuns!

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Probabil mananci des de la fast-food.

| Mateo1234 explică (pentru darrio2007):

Nu, nu mananc des la fast-food. Mananc mancare gatita acasa. Mereu am grija sa mananc sanatos si evit prajelile cat de mult posibil. Nu am mai fost la un restaurant sau fast-food de cateva luni.

| Violleta2022 a răspuns:

La anisorii astia nu poti sa ai cancer de colon!

Evita sa bei sucuri, apa gazoasa, bere si sa manaci mancaruri care produc gaze (cartofi, varza, fasole boabe si mazare) si vei vedea ca fenomenul trece.
Fructele se mananca pe stomacul gol sau cu 2-3 ore inainte de mesele cu mancare, sau la 2-3 ore dupa mese, special pentru a se evita fermentare lor si a produce gaze si dureri de burta.

| Vântulalb a răspuns:

Offf, prostiile de pe internet!
Nu ai, cancer la colon dar ai o colita de putrefactie si poate un colon iritabil. Dar tot trebuie sa consulti urgent un medic ca sa nu se agraveze.

| Mateo1234 explică (pentru Vântulalb):

Am inteles. Multumesc pentru raspuns!

| pashkal a răspuns:

Nu te lua dupa raspunsul lu celalalt ca asta vorbeste ca sa nu taca. Bunicamiu are cancer la colon si nu trage bombe atomice din astea ca tine. Este de la ceva ce mananci des de o luna incoace, gândește-te la ce produs ai mancat in fiecare zi sau aproape in fiecare zi in ultima luna si pur si simplu nu mai manca. Daca raspunsul e lapte sau chestii facute din lapte incearca sa nu mai bei lapte si sa nu mai mananci iaurt/branza/smantana si alte chestii care sunt facute cu lapte. Dupa vreo 5 zile daca nu mai dai rachete înseamnă ca ca esti intolerant la lactoza si asta-i viata asa te-ai nascut n-ai ce sa-i faci. Daca nu e de la lapte atuncea nu stiu, fa ce ți-am zis si nu mai manca unele chestii pe care le mananci des, i-ale pe rand si o sa aflii care e. Oricum ar fi nu ai nici un cancer.