| verdec a întrebat:

Acum 2 săptămâni m-a durut foarte tare burta in partea de jos + senzație continua de necesitate de urinare, fara usturimi. Am fost la medic, am făcut făcut urocultura, la care nu a ieșit nimic. Am inceput un tratament cu ciprofloxacina, no-spa și Nurofen. Mi-a trecut în 3 zile(am continuat oricum tratamentul). Săptămâna trecută (adică 5 zile după debut) am inceput sa am dureri groaznice in abdomen, stânga, imediat langa ultima coastă. Am primit indicații de la medic sa iau spasmomen și un regim fără crudități și grăsimi pe care l-am respectat strict. Aceste dureri sunt în combinație cu o ușoară constipație și niște râgâieli (nu exagerat de multe). Doare mai mult seara și noaptea (atât de tare de nu pot dormi). Am vb a treia oară cu medicul (am sunat, deoarece mă obosesc durerile în continuare) și mi-a zis că e anexită și că probabil nu a trecut la seria inițială de antibiotice, ori e ceva la ovarul stâng. Acum iau iar ciprulen urmând să merg la ginecologie daca nu îmi trece în 5 zile. De asemenea am repetat azi urocultura că poate prima nu a fost făcută corect.Problema mea e alta. Durerea e foarte sus fata de ovare și zona aceea. Nu văd legătura. Ce altceva poate fi? Mă doare in zona splinei as zice. Menționez că nu am asigurare medicală de nici un fel. Toate consultațiile le plătesc. Orice informație e bine venita, mai puțin cele cu mergi la doctor, că am fost.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Am avut și eu dureri de genul (din cauza faptului ca stăteam desculță) dar chiar nu păreau dureri de ovare. Încearcă sa iei câteva zile Urinal Akut de la idelyne. Rău nu au ce sa îți facă și poate te ajuta.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Esti doctor?

| verdec explică (pentru AndreeaDeea221998):

Da. Am stat desculță, și am stat in curte până târziu. Nu am simțit frig la picioare neapărat, dar mie de obicei nu-mi îngheață picioarele ca altora. Posibil sa fie totuși la ovare. Merci mult!

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru verdec):

Și eu fac același lucru. Mai mereu stau desculță fiindcă nu simt rece. Dar totuși am reușit sa capăt dureri ca cele descrise de tine. Are dreptate Cristi, nu sunt medic. Dar m-am gândit ca te poate ajuta (repet, rău nu au ce sa îți facă.) sa te faci bine happy. Multa sănătate!

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cum ai vrea sa te faci bine stînd si asteptînd niste sfaturi de pe TPU, mergi la medic si spune i lui simptomele tale ca rîgîi, este urît sa vi aici sa spui tot ce faci tu, gîndeste te aici nu există doctori pe TPU, sunt doar niste sfaturi ne autorizate, ti a zis cineva sa i ei urinal, sa stii ca fara diagnostic medical degeaba i ei pastile, ea zice ca rau nu are ce sa i ti facă. Stie ea? Eu zic sa mergi la medic, de ce nu vrei sa mergi la medic, sa faci o ecografie abdominală sa vezi ce ai acolo, ce varsta ai?

| verdec explică (pentru CristiDinBucuresti):

DL. Am fost de 4 ori la medic daca nu s-a înțeles, doar că nu văd evoluție. Nu căutăm sfat medical, ci opinii ale oamenilor care poate au trecut prin asta. Sa știu dacă mai durează, daca sunt șanse să fi greșit medicul... etc. Iar chestiile gen urinal akut sunt suplimente... Nu medicamente. Deci da, ți le poate recomanda oricine care a avut aceleași simptome.

| Cksihja a răspuns:

Ar putea fi diabet de tip 2 după tot ce ai descris tu. Urinare frecventă și durere în partea stângă, toate astea indică probleme cu pancreasul. El e singurul organ care se află în partea stângă pe lângă rinichi și plămâni.
Este posibil să ai și altceva: probleme abdominale, pneumonie.
Îi poți spune doctorului ce bănuiești și el te poate îndruma la analizele medicale potrivite. Trebuie să-i spui doctorului toate simptomele.

| verdec explică (pentru Cksihja):

De pancreas și splina i-am zis când i-am spus de simptome. Aparent pancreasul doare pe mijlocul abdomenului. Diabet tip 2 nu ar fi exclus... având în vedere istoricul de familie și cel medical. Mulțumesc.