| Frankie a întrebat:

Acum 3 luni m-am apucat de sala, am facut brate, piept, spate, abdomen si picioare... de o luna nu m-am mai dus la sala... dar am facut acasa zi de zi chiar exercitii cu gantera pentru biceps, tricept, umeri, piept si trapez. De vreo 2 zile am niste dureri de spate, iar cateodata cand ma aplec putin sau ma intorc din sold, mi se pune un junghi si ma doare ingrozitor. raman blocat, nu ma mai pot misca de durere. Aveti idee care e cauza?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Daca era ruptura de muschi nu mai misca. ai facut exercitiile incorect si ai pus greutatea inegal pe coloana. in cel mai rau caz e intindere de muschi sau ligament sau daca e durere in zona lombara sa ai u coloana deformata (eu am probleme la lombari si trebuie sa port centura altfel simt ca se rupe in 2 cand fac exercitii cu greutati libere). si daca faci exercitiile corect, ai febra musculara si dupa 1 an. eu fac sala din august si la piept si triceps inca fac febra, dar e de la corp la corp, nu e litera de lege treaba cu febra musculara.
dar ruptura de muschi nu e clar. intindere poate, dar ruptura nu.

4 răspunsuri:
| Shottas a răspuns:

Febra musculara... ai luat-o dintr-o data tare si de aia. mi sa intamplati si mie cand aveam 14 anirolling on the floor si m-am apucat de box. Trebuie s-o iei treptat si sa faci incalzire inainte de antrenament, pauzele intre seri sa fie de maxim 5 minute. daca stai 15-20 de minute intre serii degeaba le faci.

| Frankie explică (pentru Shottas):

Nu cred ca e febra musculara. simt o durere de os asa. nu stiu cum sa iti explic. e o durere intepatoare. parca o simt si pe creier.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Frankie):

Daca faci de atitea luni, nu mai poate fi febra musculara (decit daca e vorba de o grupa musculara pe care n-ai lucrat-o pina acum). La cum descrii durerea, e posibil sa fie ruptura musculara. Insa nu o lua de buna, poate fi orice altceva. Pe nevazute nu poti primi un diagnostic. Cel mai sigur e sa mergi la medic sa te consulte si vezi ce-ti spune. Si de *asemenea, cel mai indicat e sa faci exercitiile la sala. Acolo ai un antrenor care iti programeaza exercitiile si iti dozeaza efortul, sa nu te accidentezi.

| JohnnyBi a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca era ruptura de muschi nu mai misca. ai facut exercitiile incorect si ai pus greutatea inegal pe coloana. in cel mai rau caz e intindere de muschi sau ligament sau daca e durere in zona lombara sa ai u coloana deformata (eu am probleme la lombari si trebuie sa port centura altfel simt ca se rupe in 2 cand fac exercitii cu greutati libere). si daca faci exercitiile corect, ai febra musculara si dupa 1 an. eu fac sala din august si la piept si triceps inca fac febra, dar e de la corp la corp, nu e litera de lege treaba cu febra musculara.
dar ruptura de muschi nu e clar. intindere poate, dar ruptura nu.

| Stoica_Cristian_1968 a răspuns:

MonaVie Active - 150 lei - 750 ml si esti ca nou!