| andy14 a întrebat:

Acum o saptamana am fost operat de apendicita si azi am facut efort, am ridicat 20 de kilograme si a inceput sa ma doara in partea dreapta si sa se lase durerea in picior. Sunt sanse sa se fi deschis operatia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Sunt sanse de 100% sa ti se deschida. Cum sa te apuci sa ridici atatea kilograme cand stii ca esti operat? Nu ti-a zis medicul ca in prima luna sa nu ridici mai mult de 2kg pe mana?

| andy14 explică (pentru GdX):

Mi-a zis ca nu am voie sa fac efort o luna dar am montat si ridicat un scaun de birou si nu am o durere extrem de mare

| GdX a răspuns (pentru andy14):

Daca te mananca. Du-te de urgenta la medic.

| Violleta2022 a răspuns:

Mergi la medic de urgenta!
Da, operatia se poate deschide la interior sau poti face aderente din cauza efortului fizic.
Tie nu ti s-a spus ca nu ai voie sa ridici greutati de peste 1 kg timp de minim 3 luni? Totul reintra in normal dupa 6-7 luni, cand operatia este inchisa si vindecata complet atat exterior cat si interior.

| andy14 explică (pentru Violleta2022):

Am vorbit cu doctora si mi-a zis ca operatia de apendicita laparoscopica se deschide mult mai greu si ca acum ma doare ca este imflamata mi-a zis sa nu mai ridic nimic si imi trece.

| CuriousStuff a răspuns:

Fugi inapoi la medic, urgent.

| Mussette a răspuns:

Mergi la medic! 20 kg e foarte mult.

| Laura78 a răspuns:

Mergi inapoi la medic urgent!