| Dragos636 a întrebat:

Acum o zi mi-a aparut un fel de galma pe maxilar sub piele, la atingere doare putin si se simte cum se misca un pic. Stie cineva ce ar putea fi? Cel putin sa stau linistit pana ma duc la medic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Vreun chist sebaceu probabil.
Sub mandibula ar fi vorba de ganglion inflamat dar tu zici ca pe maxilar.

| LPCTSTR a răspuns (pentru alina2k18):

Am si eu ceva de genul doar ca la baza urechii, in spatele lobului auricular, vad ca il am de cateva zile, sa ma ingrijorez?

| alina2k18 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pai si pe acolo avem ganglioni limfatici.
https://learnpediatrics.sites.olt.ubc.ca/files/2010/07/lymphadenopathy.gif
Poate ai racit si nu prea ai simptome sau ai o mica infectie in corp, daca se retrag in cateva zile inseamna ca ai un sistem imunitar bun.
Problema apare cand ei devin durerosi la atingere plus alte simptome.

| LPCTSTR a răspuns (pentru alina2k18):

Hmm, nu cred ca este un ganglion, este fix la baza lobului, in spate. Nu este dureros, insa este acolo de ceva timp si nu pare sa se dea inapoi.

| alina2k18 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Pai daca nu e unul din ganglionii aia Parotid cum apare in imagine, e ceva format acolo, nu inseamna ca e ceva grav, eu cand eram mica aveam pe mana o umflatura, un guguloi asa intre incheietura si unde incep degetele si m-a dus la doctor, acolo imi arata doctorita ca si ea are la fel laughing in acelasi loc si trebuie lasat ca se retrage...
S-a retras in cateva luni dar nu stiu ce a fost format acolo.