| MeGhosta a întrebat:

Am 14 ani si de ceva timp am apucaturi de durere in spatele ochiului si uneori vad in ceata (putin). Sa nu mai spun ca atunci cand citesc, imi fug ochii. Sa ma duc la un control?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

Trebuie sa mergi urgent la un oftalmolog pentru un examen. Examenul fundului de ochi sau oftalmoscopia examen pentru observarea retinei si locul de origine a nervului optic. Tehnica permite observarea vaselor retinei, aspectul si morfologia lor care poate fi modificata in anumite afectiuni generale ale organismului (exemplu Hipertensiunea arteriala. Acest examen se efectueaza de fiecare data cand se practica un eamen oftalmologic complet. Contraindicatia majora o constitue glaucomul cu unghi inchis. Rezultatele se cunosc imediat.Eu unul sper sa te fi prins un curent mai puternic dar nu uita sa mergi la cabinet pentru ca nu este de gluma.Bafta.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Da.Aici nu gasesti tratamentul.

evenso
| evenso a răspuns:

Da, este cel mai bine sa te duci la un oftalmolog pentru o consultatie.

| Chαяtreux a răspuns:

Du-te nu mai sta. Să nu se agraveze

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, control neaparat + ceva vitamine recomandate pentru ochi si oricat de ciudat suna, mananca morcovi de tara. NU au efect imediat, dar se cunoaste.

| EvaneSScence a răspuns:

Pai clar ai nevoie de ochelari. Vezi ca sunt cabinete care ofera consultatia gratis si platesti numai ochelarii. Cauta bine pe net in orasul tau.

| Pufffx a răspuns:

Da sar puteai sa ai nevoie de ochelarii. Daca te duci cu cat mai repede cu atat mai bine pentru ca iti rezolvi problema mai repede de ex poate sa iti recomande sa porti ochelari o perioada de 6 luni dar daca problema se agraveaza in loc de o perioada de 6 luni poate sa fie de un an sau doi.

| tasmania a răspuns:

Musai. Nu trebuie sa te sperii, dar trebuie neaparat sa mergi la oftalmolog. Sanatate maxima!

| gosh0108 a răspuns:

E foarte posibil sa ai strabism... mergi la oftalmolog sa iti faca un fund de ochi... si e posibil sa fi nevoita sa porti ochelaari, SAU daca vrei poti face operatia de strabism care nu este foarte dificila.

| GhostRiderr a răspuns:

Si eu am patit asta si m-am dus la doctor si mi-a dat ochelari sa port timp de 6 luni si apoi mia-m revenit