Janina
Întrebare recomandată | Janina a întrebat:

Acum vreo 5 zile soacra mea a picat pe scarile casei pe care o avem in constructie.
S-a lovit, s-a excoriat la maini, picioare, pe un san si la cap.
La cap s-a umflat si s-a invinetit aproape imediat, dar după vreo 2 zile de pus ghiață, s-a dus.
Insa azi de dimineata s-a trezit cu invineteli in jurul ambilor ochi. (de parca a primit 2 pumni direct in ochi.)

Remedii stiti ceva?
Nu reusesc deloc sa o conving sa mearga la doctor. Arata saraca, ca dupa lupta. Si imi pare rau de ea, sta la birou asa belita, toti oamenii se uita ciudat la ea.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Vanataile acestea "in ochelar" indica o hemoragie prin fractura de baza de craniu. Este o urgenta medico-chirurgicala. Nu mai amanati prezentarea la medic!
http://www.i-medic.ro/boli

| Adry05 a răspuns:

Dacă nu vrea ea să meargă la doctor, du-te la doctor şi povesteşte-i incidentul şi roagă-l să-ţi recomande o cremă, ceva.

| zdrangoi a răspuns:

Ai aici cateva, dar ma indoiesc ca nu ai cautat inainte si tu pe net :
http://www.sfatulmedicului.ro/......natai_9416
Intrebarea asta ar trebui adresata unui boxer sau luptator in ring.
Un remediu sigur sunt niste ochelari fumurii sau de soare.
Daca "socrela" tine la glume strig-o in tot week-end-ul "Zorro", si spune-i ca pana luni ii trece.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Faptul că, la 5 zile după incident, i s-au învineţit ochii poate indica o AGRAVARE a situaţiei!

Din păcate, TRAUMATISMUL cranian ( loviturile la cap ) este foarte PERICULOS şi este NECESAR un consult URGENT şi o radiografie craniană - vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/traumatism-cranian_5229

Tu, ca o noră grijulie, îţi vei lămuri soţul şi împreună o veţi CONVINGE să meargă URGENT la medic!

Lasă leacurile "băbeşti" şi remediile naturiste - acestea sunt adjuvante, dar NU previn posibilele COMPLICAŢII!

Toate cele bune şi multă sănătate.

| kmidodo a răspuns (pentru bursuc001):

Multa dretate ai.

| bursuc001 a răspuns (pentru kmidodo):

Bună!

Mersi pentru aprecierewinking

O zi frumoasă.

| stlucian a răspuns:

Doua felii de carne cruda de vita proaspata(felioare nu chiar gratare cat sa acopere ochii si pometii/coara ochiului)de circa 1-2 cm(grosime) inversate periodic cam la 1/2 ora eventual umezite cu apa rece si in 12/48 de ore dispar(asta depinde de cat s-a extins vanataia)poate dura si 3 zile.Dar e un remediu mai rapid decat cel biologic!

| Seby90 a răspuns:

Suna de parca ai impinso pe scari si dimineata de ciuda ca nu... stii tu, i-ai dat 2 pumni.
Scuze, glumesc, haz de necaz.
Problema ochilor poate proveni din alta parte.

| BlakeLively a răspuns:

De ce sa nu vrea sa se duca la doctor?!
Cazatura de la cap probabil a afectat-o si mai mult, daca a cazut pe scari. De la orice lovitura minora, poti muri. Exista o gramada de cazuri in care persoanele au murit accidentate la cap.Iar umflaturile din jurul ochilor...inseamna ca situatia s-a agravat.
Nu te lua dupa ea, du-o la doctor.
Sanatate multa!

| johnyxus a răspuns:

Ia si adu doctorul la ea daca asa nu se poate nu e bine sa va luati dupa leacuri babesti.

| Aaxell a răspuns:

Cel mai bun remediu este sa mearga la doctorul, convinge-o sa se duca. Un doctor bun va stii ce este de facut, PS leacurile babesti sunt expirate, sunt multe solutii si creme inventate in ziua de azi care chiar ajuta.

| shotys a răspuns:

Ha ha soacra, te framanta grija ei, sau stai pe bani ei

| kmidodo a răspuns (pentru shotys):

Tu n-ai treaba? ASTA-I RASPUNS?! Poate pentru tine sinonimul soacrei este. poama acra, dar nu e universal valabil..Hai lasa-ne...

| Janina explică (pentru shotys):

Tin la ea si vreau sa ii fie bine.
Stau pe banii mei, ca doar nu muncesc pe nasturi.

| qIrinna a răspuns:

Doctorul e expertul, asa ca incearca s-o convingi, nu uita sanatatea ei e pusa-n joc si cu sanatatea nu ne jucam.

| DAWEFFBSETH a răspuns:

Trebuie sa o duci la doctor e neaparat. Inseamna ca ai o soacra ff buna cu tine

| Calin202 a răspuns:

Time to upgrade my Minecraft to online multiplayer status thanks to http://linkbitty.com/FreeMinecraft :D

| oanaalexandrachivu a răspuns:

Orice sfat v-am da noi, tot doctorul e expertul, asa ca incearca s-o convingi, nu uita e sanatatea ei in joc si cu sanatatea nu ne jucam.