| anonim_4396 a întrebat:

Ajutati-ma va rog frumos ma numesc marius am 14 ani si sunt gras, imi puteti zice o metoda de a slabi rapid va rog frumos?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alelulu a răspuns:

Deci ca sa slabesti trebuie sa mananci. 3 mese pe zi cu 2 gustari ( inainte de pranz cu vreo 2 ore si inainte de cina cu vreo 2 ore). incearca sa ti faci un program de mancat ( ore aproape fixe). Eu de ex la 9:30 am mic dejun ( 2 felii paine neagra cu gem cu indulcitor si un pahar lapte) la 12 gustare (fruct) la 14:30 pranz ( 150 g carne pui sau vita sau peste si 250 g legume crude ( salata) sau trase la tigaie fara ulei ) la 17 gustare (fruct) iar intre 19-20 cina ( aceleasi cantitati de la pranz). Adapteaza orele in functie demprogramul tau de la scoala. Daca t trezesti devreme poti lua micul dejun imediat dupa trezire.Nu mananc dulciuri, doar cate 3 patratele cioco amara (45%) pe zi, sau pentru ca esti adolescent poti manca dar de preferat in prima parte a zilei sau la micul dejun... In rest nu mai mananc pe parcursulzilei paine, paste sau altceva in afara de ceea ce am scris. Daca vrei sa mananci paste sau altceva mananca doar o data pe sapt la pranz. Mentionez ca e "dieta" ca de fapt e mod de viata dat de nutritionist. Si uite asa am slabit 30 kg. E greu la inceput dar apoi te obisnuiesti, mie chiar imi place acum sa mananc asa happy o zi buna sanatate si succes. Daca doresti idei sau retete scrie aici happy

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti.

INDICĂ aceste detalii, apoi mai vedem...

Toate cele bune.

Răspuns utilizator avertizat
| darkangel90 a răspuns:

Hei, fa multe abdomene si flotari si sa sari coarda si sa ai 3 mese pe zi.
Mananca cu mai putine calorii si bea multa apa.
Funda?

| dream77777 a răspuns:

Consider ca nu sunt metode de a slabi rapid si sa te mentii dupa. Pentru inceput trebuie sa faci miscare in fiecare zi, sa iti impui un program de sport, care, de la o zi la alta sa iti "mareasca" numarul de exercitii. In privinta mancarii, evita sa mananci dupa ora 6, evita sa mananci dulcuri, chipsuri si sa bei sucuri. De asemena fast-food-urile trebuie inlaturate complet. Mesele sa fie cat de cat potrivite si la intervale de aproximativ 3 ore. Bea multa apa si nu manca sa te saturi si sa simti ca explodezi, chiar daca iti este foame. Cu timpul, vei observa ca eforturile merita si te nu vei lua in greutate daca te mentii la un regim adecvat.

| Rmonster a răspuns:

Fa o vizita la un nutritionist. El te va ajuta sa intelegi tot ceea ce trebuie sa faci, iti va prescrie o dieta. Poti merge la sala, poti face plimbari mai multe. Pe internet avem destule informatii, dar la un nutritionist iti prescrie o dieta care ti se potriveste strict tie, dupa starea de sanatate etc. Oricum, trebuie doar sa fii sigur pe ceea ce vrei.