| georgianaanonim1 a întrebat:

Ajutati-ma va rog, nu vreau doctori sau altele.
Am hemoroizi interni si externi, nu am dureri deloc si nici nu imi curge sange.
Cum sa scap de ei natural? Am auzit ca daca bag un cartof in anus in forma de supozitor trece?(citisem undeva asta) Alte remedii care dau rezultate bune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Pentru hemoroizii interni exista supozitoare specifice, se dau de la farmacie fara reteta si poti baga pana la 3/zi. Pt cei externi devaricidul poate ajuta pentru ca ajuta la intarirea vaselor, evita constipatia prin consumul regulat de fructe, supe, apa

| georgianaanonim1 explică (pentru AdelinaC):

Stiti denumirea?

| AdelinaC a răspuns (pentru georgianaanonim1):

Supozitoare Hemorzon, Procto-Glyvenol, HemoTreat H, Cicatridina, Hemorsan, etc sunt multe denumiri comerciale

| Panamax a răspuns:

Mai bine un dovleac.

| elcosmin a răspuns (pentru Panamax):

Nu face misto, omul chiar are probleme. Probabil daca nu s-a mai confruntat cu aceasta situatie, nu are de unde sa stie ce sa faca. Si nu bag mana in foc, dar da, cred ca cartoful are efecte benefice, citeam despre cartofi cand aveam cosuri. Asa ca daca nu inteleg de ce ai comenta la misto la o postare a cuiva.
Ps: tatal meu folosea o crema cand avea hemoroizi, si i-a trecut.

| georgianaanonim1 explică (pentru elcosmin):

Ce fel de hemoroizi? Il poti intreba de crema.

| georgianaanonim1 explică:

Va rog am nevoie de ajutor.
Nu e de ras

| 1Dezaxat a răspuns:

Daca nu vrei doctori, baga-ti un buttplug, macar sa aiba si ei o distractie.

| ancaflorian a răspuns:

Buna. Nu introduce niciodata nimic in anus. Cartofii sunt de mancat, nu au nicio relevanta in tratarea hemoroizilor. Acestia sunt niste vase de sange slabite, herniate. Daca vrei sa incerci ceva fara chimicale, poti incerca un unguent numit Presto Gel. E mai scump, te poti uita pe net cat, il gasesti in orice farmacie. Sotul meu cu asta s-a tratat. De asemenea, cand stergi zona, dupa scaun, tamponeaza usor si spala bine dupa fiecare scaun cu apa si sapun, daca ai dureri tine acolo comprese cu gheata ( pui gheata intr-o panza, nu direct pe piele). Multa sanatate.