| Bumbii a întrebat:

AJUTOR! Am o mare problema. Am 95 kg, am doar 18 ani, inaltime 1.70 Vreau sa slabesc, dar tot timpul, ori uit ori zic: lasa ca de maine incep sa nu mai mananc asa mult. Parca nu ma pot abtine de la mancare. Daca de 5 ori merg la bucatarie, de 5 ori mananc.Ce imi recomandati? Va rog ajutati-ma!
Nu stiu ce sa ma mai fac, nu ma mai suport. Aproape in fiecare zi plang din cauza asta. Vreau sa slabesc si cand vad mancare gata. Nu mai pot sa ma abtin. La scoala merg si de 3-4 ori la magazin si tot nu ma satur.
Va rog recomandati-mi ceva, nu stiu ce sa mai fac crying
AJUTOR!
"nu ma judecati"

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu iti mai lua bani la tine la scoala. Fa-ti un sandwich, doua de acasa si rezuma-te la ele. Renunta la sucuri si mananca dimineata, masa cea mai copioasa. Seara, rezuma-te la o salata sau un iaurt.
Cat despre partea cu abtinutul, noi nu avem cum sa te ajutam. Nu putem sa iti dam peste mana, atunci cand iei prea mult. Lucrul asta trebuie sa vina, in primul rand de la tine, tu trebuie sa fii primul care sa te abtii. Sa stii ca a te mentine slab este o chestie de autoeducatie si nimic altceva.

| SorinTudor a răspuns:

Daca nu ai vointa cine te poate ajuta..degeaba iti dam noi aici sfaturi daca tu arunci frigideru in aer. Incearca sa iti ocupi timpu cu altceva si usor usor o sa uiti ca ti-e foame

| CranK71 a răspuns:

Incearca sa-ti amintesti de momentele in care plangi atunci cand mergi in bucatarie, daca nici asta nu merge inseamna ca esti prea flamanda laughing (scuze dar sunt obisnuit sa spun adevarul in fata)

| Bumbii explică (pentru CranK71):

Degeaba ai zis, nu ma ajuta cu nimic...

Răspuns utilizator avertizat
| Crystyna_Elena_1997 a răspuns:

Multa miscare, o dieta sanatoasa, si odihna suficienta, astea te pot ajuta big grin, Dar fa-ti si un control la medic, sa nu ai probleme cu glanda big grin

| RedForest a răspuns:

Incearca sa nu iti mai iei bani la scoala sa consumi atat si ia-ti un corn pentru toata ziua si mananca-l la a 3-a ora ca sa nu mori de foame toata ziua daca ai (6 ore) acasa fa ceva care sa te faca sa uiti.
Mananca mai multe salate fructe si incearca sa faci putin sport alearga prin parc sau iesi cu bicicleta sau poti doar sa te plimbi linistita si asta ajuta nu trebuie sa stai numai in casa.
Du-te la piscina vara, iarna la patinoar.
Succes!

| Fafika a răspuns:

Pai incearca sa tragi de fiare pentru a slabi si sa alergi foarte mult s-au sa mergi cu bicicleta.

| Fafika a răspuns:

Ambitia conteaza, mananca putin si sanatos si du-te neaparat la sala ca nu rezolvi nimic daca stai nemancat mai mult iti faci rau.

| Lucian_Gabriel_Darie_1993 a răspuns:

Apucate de fumat