Întrebare recomandată | claudia22 a întrebat:

crying
Va rog ajutati-ma nu stiu ce sa mai fac
Am 65 _66 de kg si 1.67, am 14 ani si nu ma mai suport dupa orice mananc ma simt vinovata mi.e frica sa mai mananc ..ca sa nu ma mai ingras si daca mansnc incep sa plang ..de fiecare data zic,,de maine ma apuc de dieta,,,, de maine nu mai mananc,,. reusesc cam jumatate de zi si dupa aia mam tot gateste prajituri, mancare buna cumpara dulciuri si toti mananca si eu nu ma pot abtine crying( si i.am mai spus dar tot nu intelege ..nu ma sustine nimeni si nici nu ma intelege vabrog ajutati-ma crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Fa sport si spune-i mamei tale sa gateasca mai sanatos.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Claudia,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Syndre a răspuns:

Nu încerca să dai vina pe alții că nu te obligă nimeni să mânânci. Nu poți să rogi toate persoanele din jurul tău să-și schimbe dieta doar ca să te acomodeze pe tine. Chiar nu te interesează corpul tău, sănătatea și aspectul fziic, destul de mult încât să nu bagi în tine toate dulciurile care le vezi?

| Lucică1998 a răspuns:

In primul rând lasa-te de diete ca sunt bune numai in cazul in care vrei sa-ți distrugi organismul, iar in al doilea rând apuca-te de sport, dar numai in cazul in care nu te aștepți sa ai corpul foarte subțire vreodată, ci i-l dorești doar fără grăsime. In al treilea rând, nu cred ca trebuie sa mănânci toate verzaturile acuma dar ai putea sa ai un meniu echilibrat, adică nu sa mănânci trei șaorme azi si mâine o coaja de pâine.

| catbug00 a răspuns:

Dietele nu-s bune la nimic! Poti sa mananci normal sau mai sanatos si sa faci sport!
Iti recomand sa-ti faci un program de exemplu de 2 ori pe saptamana minim o ora in care sa faci diferite exercitii.Cu trecerea timpului vei vedea rezultatele, ai incredere.

| mihaela171717 a răspuns:

Fai mult sport
doamne, eu as da orice sa ma pot ingrasa sad