| Cojocariu_Daniel_1995 a întrebat:

Bună ziua, am și eu o nelămurire, ieri am fost muscat de o pisica de deget, după câteva ore, degetul mi s-a umflat puțin, doar în locul în care am fost muscat, și nu prezintă semne de infecție la exterior(doar un colt a pătruns sub piele, sunt mai multe dar într-un singur loc mi-a curs sânge) Poate sa-mi spună cineva dacă este ceva grav? Dacă ar trebui sa iau ceva tratament sau rana va trece de la sine în câteva zile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Vezi sa nu patesti ca mine, tot din ceva de genul mi s-a infectat sub o unghie. Las-o asa si daca vezi in vreo cateva zile ceva neobisnuit du-te la medic.

| Cojocariu_Daniel_1995 explică (pentru Adry05):

Nu am fost muscat în zona unghiei, dar cum ai zis și tu am sa aștept câteva zile sa vad dacă trece.

3 răspunsuri:
| Geanina_Lupoaie_1999 a răspuns:

Nu astepta deloc! Fa-ti un antitetanos cat de repede poti. Animalele de companie pot transmite bacteria care cauzeaza aceasta boala. Primul semn al unei infectari este umflare. Daca stii ca in ultimii ani nu ai facut acest vaccin, pentru siguranta vietii tale fa-l!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Geanina_Lupoaie_1999):

Antitetanos pentru o muscatura de pisica? serios?

eu am fost muscat cred ca de cel putin 30 de ori laughing