| Ruxy628 a întrebat:

Ajutor! Joi mi-a ieșit o bubiță cu apă pe degetul mic de la mâna dreaptă și am spart-o. Mi s-a umflat degetul și mă doare foarte tare toată mâna. Pe piciorul drept mi-a ieșit o bubiță la fel de insuportabilă. Ambele au o roșeață și un punct negru cu alb. Nu știu dacă din cauza bubițelor sau nu, dar mă doare capul și fața mii ferbinte.
Ce pot face în această situație, este necesar să merg la medic sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cel mai probabil, este vorba despre o boala contagioasa precum: rubeola, rujeola, varicela samd.
Mergi urgent la medicul de familie si nu sta in sala de asteptare, ca de esti contagioasa, s e ia si la copii de acolo. Intrii cu mama direct la asistente sau la camera de garda, incercand sa nu atingi pe nimeni si sa nu tusesti, eventual acoperi gurita cu mana, ca sa nu transmiti virusul.
Nu mai sparge bubitele ca raman urme (adancituri inestetice) pe fata sau corp.
Cum ai si febra, se pare ca ai pus-o de o boala contagioasa.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da poti merge la medic sa confirme daca ai rujeola, rubeola sau nu.