| Dragoselgwns a întrebat:

Am 12 ani si ma uit la fenomene stranii de pe discovery si alte filme cu fenomene paranormale.Am o frica in mine inainte sa ma culc.Cate odata imi e frica de intuneric. spuneti-mi cum scap de firca

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
188 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Este important ca vrei sa afli cat mai multe lucruri si ca, te uiti pe un canal de televiziune, care transmite filme documentare, cu diferite teme. Cred ca si acest canal ar trebui sa afiseze pe ecranul televizorului, chiar la inceputul documentarului respectiv, daca acel documentar este pentru copii si de la ce varste se pot uita singuri, ori insotiti de parinti la anumite programe, asa cum se afiseaza si la filme. Intrucat aceste documentare nu au precizata varsta cand un copil se poate uita, inseamna ca, tu ai urmarit filme care sunt caracteristice pentru persoane adulte si informatiile primite de tine n-au fost "decodificate" de tine, motiv pentru care ele au ramas in subconstientul tau ca informatii ce ti-au provocat doar groaza. Ti-am explicat acest lucru pentru este important sa intelegi ca, tu nu poti sa ai acces sa te uiti la tot felul de programe, pentru ca, dupa cum ai observat, in mod direct, acestea te afecteaza si-ti produc cosmarurile. In primul rand, nu trebuie sa mai urmaresti seara acest gen de emisiuni, iar ziua doar daca ai in prezenta ta un adult care-ti poate explica ce mesaj vrea sa transmita filmul documentar respectiv. Acest sfat ti-a fost dat si in celelalte raspunsuri si cred ca trebuie sa-l urmezi.
Apoi, cred ca tu ar trebui sa citesti seara povesti, in loc sa te uiti la filme, sa desenezi, ori sa-ti gasesti alte preocupari placute, care nu-ti traumatizeaza sufletelul si atunci vei scapa de cosmaruri.
Mai cred ca, teama ta de intuneric o cam au toti copii si aceasta este generata de faptul ca, voi copiii aveti o imaginatie debordanta si atunci va imaginati ca cine stie ce s-ar afla intr-o camara cuprinsa de intuneric. Iti propun ca inainte de a intra intr-o camara din locuinta sau in cameca ta, sa aprinzi lumina si tu personal sa controlezi daca undeva in camera s-ar afla ceva suspect sau cineva anume. Dupa aceea inchizi lumina apoi usa si iesi afara din camera. Vei repeta procedura de data aceasta pe intuneric, vei intra din nou in aceeasi camera si te vei aseza pe pat sau in fotoliu si vei sta putin sa te obisnuiesti cu lumina ce patrunde pe geam in camera respectiva, vei face si de aceasta data un ocol camerei si vei vedea ca nu este nimeni si nimic de care sa-ti fie frica. Pentru a depasi frica trebuie sa te confrunti cu ea, numai asa vei putea sa o depasesti, pentru ca tu esti mult mai tare decat ea.
Asculta sfaturile ci ti s-au dat, fii copil inca, pentru ca va veni si timpul cand vei intelege mai multe si atunci vei putea urmari tot felul de programe ce-ti plac, fara sa-ti tulbure sufletelul. Multa sanatate, sa cresti mare si sa te bucuri ca familia ta iti asigura conditiile necesare, poti merge la scoala, ai ce sa imbraci si sa mananci, pentru ca tu deja stii ca in lumea larga, sunt copii carora le lipsesc acestea. Iti doresc sa ai succes in viata si sa fii fericit.

| psiholoaga a răspuns:

Nu te mai uita in primul rand, apoi cauta pe net explicatii pentru unele fenomene; de obicei, ne e teama de ce nu cunoastem. Daca incepi sa descoperi, teama scade. Depinde foarte mult si de structura persoanei: sora mea se uita la filme de genul si chiar ii plac, sau chiar filme horror; eu am incercat de cateva ori, dar nu sunt genul meu. Mi-am dat seama ca nu am niciun motiv sa imi cresc frica asa, degeaba.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu cred ca aceste "cosmaruri" iti vin de la vizionarea canalelor "Discovery", mai degraba din cauza desenelor animate care se transmit IN PROSTIE, "pentru copii".
Si eu ma uit zilnic pa canalele discovery, si altii, dar nimeni nu are frica de intuneric. Poate insa, la tine este putin mai altfel, nu intelegi anumite fenomene, nu ai cunostintele si experienta necesara INCA.
Te sfatuiesc sa nu te uiti singur la aceste filme, doar impreuna cu vreo persoana adulta, iar dupa film discutati cele vazute. In acest caz, ti se vor clarifica in minte: ce este adevarat, ce este posibil si ce este doar fantezie dar imposibil. Fiindca filmele cu fenomenele paranormale sunt in mare parte fantezii, povesti pentru adulti!

daniela
| daniela a răspuns:

Singurul remediu este sa nu te mai uiti la astefle de documentare, probabil inca nu e timpul pentru tine din punct de evedere emotional sa urmaresti astfel de emisiuni... Stii fratele meu avea tot 12 ani cand s-a uitat la unnvideoclip cu M.Jekson cu strigoi care ieseau din mormant si cateva luni a avut cosmaruri... deci mai asteapta un pic. pentru astfel de filme.

| andreutz a răspuns:

In primul rand, nu te mai uita la televizor...si ineinte sa te culci, incearca sa faci ceva amuzant..eu stiu, sa te uiti la desene animate...sa citesti bancuri, etc...si asa ai sanse sa uiti de frica fara sa te straduiesti prea mult big grin

| miry a răspuns:

Nu te mai uita la astfel de emisiuni, schimbale cu un alt gen de filme sau emisiuni

| afrodita17 a răspuns:

Stiu cum e...cu frica de intuneric...de ceva sau cineva care e ascuns ''acolo'' si ma urmareste... ia-ti o veioza sau o candela.eu una imi programez tv-ul sa mai mearga vreo juma de ora dupa ce adorm...winking

| MissJupiter a răspuns:

Tot ce veizi acolo nu este real, crede-ma! Intr-adevar exista un fel de paranormal, daca pot numi asta asa dar este foarte greu ca acest "paranormal" sa ajunga atat de periculos cum este prezentat acolo.Ani de zile si eu credeal ca mi se poate intampla asa ceva, credeam in horoscop, ma duceam la baie cu lanterna etc.Mereu credeam ca am lucrurile ciudate sunt paranormale, eram paranoica asta pana am avut o experienta deosebita care mi-a schimbat punctul de vedere.Acum un an am revazut o fata pe care o stiu de mult si de care sunt foarte atasata, odata am vorbit cu ea cand avea 10 ani pentru a o linisti( au trecut & ani de atunci) pentru ca a avut un vis straniu in care bunica ei ramasese fara piciorul stang, pe moment i-am zis "este doar un vis, nimic nu se v-a intampla". Acum cateva luni cand am vazut-o mi-a zis "bunica si-a rupt piiciorul stang, este operata si merge doar cu cadrul" am ramas socata, de asemenea imi tot zicea ca o are un sentiment ca in 2013 se cosmarul ei va deveni realitate, fara sa stie care este acela si acum ea s-a imbolnavit.Am intrebat-o cum poate pervede toate aste si daca poate vedea ce se intampla cu oricine si mi-a zis: "Este vorba de iubirer si de apropiere, este la fel ca atunci cand o mama simte ce se va intampla cu copilul ei.Nu exista medium sau ghicitori ciudate sau ritualuri pentru asta si nici un dar special. Daca iubesti pe cineva sau tii cu adevarat la ceva poti simti asta" tot ea mi-a zis ca nu crede ca exista paranormal, exista doar Dumnezeu si diavolul, iar daca ai cedinta in Dumnezeu vei avea o viata cat se poate de normala si de linistita dar daca faci esti om rau vei avea de suferit.Iar despre partea acea violenta gen carti care zboara si voci stranii acolo se ajunge numai daca te apuci si faci prostii cum ar fi ritualuri sataniste sau altfel de ritualuri, vraji sau daca citesti carti de ocultism pentu ca toate apartin de cel rau si nu sunt deloc o joaca sau inofensive asa cum par. Daca stai departe de aceste lucruri nu vei parti niciodata nimic! Mareu trebuie sa tii minte, puerea diavolului este aproape egala cu cea a lui Dumnezeu si in lupta intre bine si rau castigatorul este ales si ajutat de noi sa castige.

| loredanna a răspuns:

Eu am 22 ani si dupa ce ma uit la astfel de documentarii, sau filme de groaza mi-e frica si mie sa ies pana afara sau sa-mi sting becul... e normal ca iti raman in minte scenele alea terifiante, dar te gandesti ca nu sunt adevarate siti trece

| Jonsdottir a răspuns:

Pai in loc sa te uiti la fenomene stranii uita'te la ceva amuzant (o comedie, un musical) ceva cat mai coloratbatting eyelashes

| Niko_7610 a răspuns:

Dormi cu televizorul aprins

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1=roaga-te inainte de culcare
2=roag-o pe mama ta sa-ti stinga becul si tu sa inchizi ochi inainte sa stinga becul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu crezi ca exista

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu bagi nimic in seama ca si cum nu sa intamplatn nimic dar de frica nu poti scapa oricum ar fi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am. si eu am trecut prin aceasta problema. daca vrei sa te si uiti la aceasta emisiune si sa nu visezi urat gandeste-te la alte lucruri.cum ar fi, ce ai facut in acea zi(vineri daca te uiti la fenomene stranii)eu ma uit si asa am scapat.pentru mine a fost de ajuns sa fac lucrul asta doar odata si acum nu mai trebuie. ...apropo.eu am 10 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa nu se mai uite si sa incerce sa scapte de fricabig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune o rugaciune inainte de culcare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roaga-te la Dumnezeu seara inainte de culcare si dimineata...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu ma uit si tot 12 ani am dar nu mi-e frica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fii slab de ingeri

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa te ascunzi sub plapuma sa canti sau sa dormi cu cineva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti fie frica si mie mi-a fost inaiunta pe la 7 ani dar acum nu mai am nimic ma uit si acum la aceasta emisiune si nu crede ce se intampla acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te ca dumnezeu iti este alaturi si roaga-te atunci cand te sperii si El te va ajuta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand fantomele nu exista si in al doilea rand nu ai de ce sa te temi in propria casa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci in cimitir singur la 12 noaptea pentru ca ai 12 ani si te culci pe mormantul familiei tale.nu o sa-ti mai fie frica fiindca nu o sa dormi. happyhappyhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te la altceva daca tie teama...
si incearca sa nu te mai gandesty la acel episod pe care l-ai vazut
asa fac euhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gandeste-te ca nu e adevarat ceea ce vezi gandeste-te ca e o comedie atata tot si o sa vezi ca da rezultate pe bune eu una ma uit, dar nu mi-e frica decat asa daca bati la usa sau asa tare si sunt atenta acolo ma speri sar din pat dar stai linistit nu se intampla nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu ma uit la fenomene stranii si patesc tot la fel si cea mai buna metoda, cred ca este sa nu te gandersti la fantome noaptea.