| chiftelutacrocanta a întrebat:

Am 123 kg, inaltime 1.80m,puls:84.tensiune:127/87,si Aslo :207, Cat credeti ca ar trebui sa fie Aslo, pulsu si tensiunea e buna?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

Da e bun pulsul. Aslo indică o infecţie. Un puls bun este între 50 şi 90 bpm pentru adolescenţi şi aduliţi ca şi tine.
Tensiunea este perfectă, sau foarte bună.
12 cu 7, 12 cu 8, 9 sau 13 cu 7, 8, 9 13 cu 8

,, Masurarea corecta a tensiunii arteriale prin metoda clasica - aparate cu mercur - sau aparate electronice trebuie sa respecte cateva reguli :

masurarea tensiunii arteriale (TA) sa se faca dupa 5 minute de repaus, sezand
bratul sa fie la nivelul inimii
sa nu se fumeze cu minim 15 minute inaintea masuratorii
sa nu se consume cafea in ora precedenta examinarii
sa nu se administreze stimulente adrenergice (ex. Epinefirna din descongestionantele nazale)
la pacientii peste 65 de ani, diabetici sau sub tratament antihipertensiv tensinea arteriala (TA) se va masura si in picioare (ortostatism), imediat si la cateva minute dupa schimbarea pozitiei"

Răspuns utilizator avertizat
| Anonimuserr a răspuns (pentru chiftelutacrocanta):

Păi normal din moment ce inima nu este agitată nu consumi cafea, coca cola sau fumezi. Aşa şi trebuie luată tensiunea. Dacă o iei după ce bei cafea etc nu are rost că oricum va fi mai mare sau mare. Asta este hipetertensiune arterială.