| MartinaAmata2004 a întrebat:

Am 13 ani si 63kg. Fac sport (merg pe jos, fac exercitii acasa...) nu mananc mult(nici cu dulcurile nu exagerez) si totusi mereu ma ingras. Imi poate explica cineva de ce?
Va rog mult!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Asa e in perioada asta, esti ori mai grasut ori mai slab pentru ca esti in crestere. Continua sa faci miscare si sa mananci cat mai sanatos si va fi bine.

| iulian1302 a răspuns:

Buna. Exista dereglarile hormonale care pot duce la cresterea greutatii corporale, o astfel de afectiune fiind tiroidita cu hipofunctie( se mai numeste Tiroidita Hashimoto) care este o afectiune autoimuna. Mai clar, in cazul aceste afectiuni nu se secreta suficient hormon TSH care are actiune asupra functiei secretorii a glandei tiroide. Exista si alte dereglari hormonale care pot duce la supraponderalitate cum ar fi dereglarile hormonale ovariene (dupa nume imi dau seama ca esti fata). Iti recomand sa mergi la un consult endocrinologic impreuna cu parintii tai si sa iti faci cateva analize a markerilor hormonali!